Drevené podlahy

Drevené podlahy

Redakcia - 30. septembra 2013 - 4739. zobrazení

Pri stavbe či rekonštrukcií domu alebo bytu si častokrát kladieme otázku aká podlaha je tá najlepšia a najvýhodnejšia. Nehľadáme len výhodnú cenu, dôležitá je hlavne kvalita a trvácnosť podlahy.

V súčasnosti máme na výber z množstva druhov, ako napríklad drevená podlaha, dlažba, koberec, a pod. Každý typ má svoje kladné i záporné stránky, ktoré sa berú do úvahy pri nakupovaní a zvažovaní, či sú vhodnou voľbou. My sa zameriame na drevenú podlahu, na jej pozitíva i negatíva, aké drevo vybrať a podobne. Pri výbere podlahy sú hlavnými rozhodovacími faktormi odolnosť voči nárazu, obrusnosť, farebnosť, kvalita prevedenia, odolnosť voči chemikáliám, ohňu alebo odolnosť voči mrazu a vode. Podkladom pod podlahu môže byť stropná konštrukcia alebo upravený terén. Je potrebné, aby podklad zabezpečoval určité funkcie – odolnosť voči zemnej vlhkosti.

Drevená podlaha je jedna z najobľúbenejších typov podláh a svojím vyhotovením a sfarbením spôsobí prirodzene a hodí sa do akéhokoľvek príbytku. Drevo, ako stopercentný prírodný materiál, pohlcuje rôzne negatívne typy žiarenia a vlnenie, čím napomáha celkovému zdraviu a psychike človeka. Vďaka tomu sa na nej neudržiava prach (alebo sa udržiava len minimálne) a preto je vhodná pre alergikov. Oplýva estetickými a tepelno-izolačnými vlastnosťami, čo znamená v zime je príjemne teplá a v lete chladná. Ďalšou z výhod je dobrá odolnosť voči ohňu, nemusíme sa obávať horľavosti, pri požiari by len zuhoľnatel povrch. Podlaha z dreva je navyše veľmi šetrná ku kĺbom , preto sa aj často používa v telocvičniach, čím sa zabraňuje únave svalov a väzov.

drevo-podlaha

Aj pri tomto type podlahy však existujú negatíva, ktoré nemôžeme prehliadnuť. V porovnaní s iným materiálom (umelá hmota a pod.) musíme očakávať vyššiu cenu, ak si chceme zadovážiť skutočne kvalitnú podlahu z dreva. Taktiež tu hrozí zvýšená možnosť poškrabania, vyššia citlivosť na vlhkosť (podkladu alebo vzduchu) a citlivosť na svetlo, čo spôsobuje farebnú nestálosť (farba dreva môže vyblednúť).

Aké drevo si vybrať?

Prvou voľbou môže byť borovica. Relatívne tvrdé drevo, ktoré má tendenciu vplyvom svetla meniť svoju farbu až do červenohneda. O niečo tvrdšie drevá sú breza a buk. Červenkastý odtieň bukového dreva pôsobí veľmi nenápadne, preto je vhodné voliť nábytok, ktorý zvýrazní celkový vzhľad izby. Buk má vysokú tendenciu sa napúčať ak sa dostane do kontaktu s vodou, teda aj pri vysokej vlhkosti. Veľmi obľúbenými sú aj dub, jaseň, javor a smrek. Ak hľadáte svetlé drevo najlepšou voľbou je javor, poprípade smrek, ktorý je rovnako ako borovica citlivý na svetlo a mení svoju bielu farbu so žltkastým nádychom až na žlto béžovú.

drevene-podlahy

Ako sme napísali vyššie, drevená podlaha má množstvo výhod, no jej hlavnou prednosťou, na základe ktorej ju ľudia často uprednostňujú, je jej pocit domova a výrazný efekt v celej miestnosti. Ak ju necháte zažiariť a zvyšok izby zariadite tak, aby spolu všetko ladilo, vy aj vaša návšteva budete očarení ako nádherne môže vyzerať izba vďaka drevenej podlahy.

Foto: Alvhem makléri & interior

  • Kategórie

Podobné články