Krivá podlaha a jej vyrovnanie

Ako vyrovnať krivú podlahu v byte a v dome?

Redakcia - 4. februára 2019 - 4293. zobrazení

Krivá podlaha dokáže potrápiť nie jedného vlastníka bytu či domu. Súvisia s ňou problémy s nábytkom, ale aj s pokládkou plávajúcej podlahy alebo dlažby. V článku sa dozviete ako vyrovnať krivú podlahu efektívne a rýchlo.

Čo si uvedomiť na začiatku?

Vyrovnávanie krivej podlahy znamená, že ju budete musieť navrstviť. Každá nová vrstva, ktorá vám pomôže odstrániť nerovnosti, samotnú podlahu však zdvihne! Tento rozdiel potom môžete vidieť napríklad pri dverách, z ktorých budete musieť niečo zrezať alebo pri prechode z izby do izby. Ak vás trápi krivá podlaha a chystáte sa ju vyrovnať, budete musieť rátať aj s týmito "drobnosťami".

Krivá podlaha? V prvom rade poriadne merajte!

Ešte pred tým, než sa rozhodnete pre samotné vyrovnávanie podlahy je potrebné premerať, aký je rozdiel medzi najvyšším a najnižšie položeným bodom v miestnosti. Dôkladné premeranie celej miestnosti je predpokladom úspešného vyrovnania krivej podlahy, preto vám ho neodporúčame podceniť.

Meranie krivej podlahy pred jej vyrovnávaním

Aké sú možnosti vyrovnania krivej podlahy?

interactive connection Sololit

Ak v miestnosti nie sú príliš veľké výškové rozdiely, potom môžete na vyrovnanie krivej podlahy použiť sololit. Postačí hrúbka 4mm. Tento druh materiálu je pevný a dostatočne odolný nato, aby dokázal plochu vyrovnať bez väčších zásahov. Okrem toho je tento materiál cenovo dostupný. Prácu s ním ocení aj majster, nakoľko ide o pokládku veľkých tabúľ, takže práca je ľahšia. Tento spôsob vyrovnania krivej podlahy je vhodný najmä pri starších rodinných domoch s drevenou podlahou.

interactive connection Nerovnosti pod PVC podlahou

Ak ste si kúpili starší byt, kde je stará PVC podlaha a jasne vidíte tzv. „bubny“ nebojte sa, aj nato existuje riešenie. Opäť ako v prvom prípade, najprv poriadne merajte. Ak rozdiely nie sú príliš veľké, na prevyšujúcich miestach vyrežte krytinu. Ak idete pokladať plávajúcu podlahu, potom postačí zakúpiť hrubšiu podložku, ktorá prekryje drobné nerovnosti a vy môžete začať s pokládkou.

interactive connection Nivelačná hmota

Ďalším z riešení, ako vyrovnať krivú podlahu je použiť tzv. nivelačnú hmotu. Ide o zmes, ktorá sa vyleje na podlahu a prostredníctvom nivelizačného valčeka sa z nej okrem toho, že ju dostanete do všetkých kútov v miestnosti aj odstránia vzduchové bubliny. Následne sa podlaha nechá sa vyschnúť. Po vyschnutí bude vaša podlaha rovná a bez akýchkoľvek nerovností.

Náš TIP na najpredávanejšiu nivelačnú hmotu

Standard 30 PP

Akkit 201

Cemix poter

Cena: od 21.00 €

Cena: od 18.00 €

Cena: od 6.00 €

interactive connectionVedeli ste, že? Anhydritové podlahy sú vhodné do miestností s podlahovým kúrením? Majú veľmi dobrú vodivosť tepla, čo umožňuje prehriate podlahy až o 50% rýchlejšie než v prípade betónových podláh.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články