Ako vyrovnať krivú podlahu

Ako vyrovnať krivú podlahu?

Redakcia - 22. marca 2016 - 3721. zobrazení

Krivá podlaha dokáže potrápiť nie jedného vlastníka bytu či domu. Súvisia s ňou problémy s nábytkom, ale aj s pokládkou plávajúcej podlahy či dlažby. Ako vyrovnať krivú podlahu sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Čo si uvedomiť na začiatku?

Vyrovnávanie krivej podlahy znamená, že ju budeme musieť navrstviť. Každá nová vrstva, ktorá nám pomôže odstrániť nerovnosti, samotnú podlahu zdvihne. Tento rozdiel potom môžeme badať napríklad na dverách, z ktorých budeme musieť niečo zrezať, alebo pri prechode z izby do izby. Takže ak sa chystáte vyrovnávať podlahu, budete musieť rátať aj s týmito drobnosťami.

V prvom rade poriadne merajte

Ešte pred tým, ako sa rozhodnete pre samotné vyrovnávanie podlahy, resp. pred tým, ako si vyberiete určitý spôsob vyrovnávania je potrebné premerať, aký je rozdiel medzi najvyšším a najnižšie položeným bodom v miestnosti.

building-1080602_960_720

Aké sú možnosti?

Sololit – ak v miestnosti nie sú príliš veľké výškové rozdiely, potom môžete na vyrovnanie krivej podlahy využiť sololit. Postačí 4 mm hrúbka. Tento druh materiálu je pevný a dostatočne odolný nato, aby dokázal plochu vyrovnať bez väčších zásahov. Okrem toho je tento materiál cenovo dostupný. Prácu s ním ocení aj majster, nakoľko ide o pokládku veľkých tabúľ, takže práca je ľahšia. Tento typ úpravy je vhodný najmä pri starších rodinných domoch s drevenou podlahou.

Nerovnosti pod PVC podlahou – ak ste kúpili starší byt, kde je stará PVC a jasne vidíte tzv. „bubny“ potom aj nato existuje riešenie. Opäť ako v prvom prípade, najprv zrealizujte merania. Ak rozdiely nie sú príliš veľké, na prevyšujúcich miestach vyrežte krytinu. Ak idete pokladať plávajúcu podlahu, potom postačí zakúpiť hrubšiu podložku, ktorá prekryje drobné nerovnosti a môžete realizovať pokládku.

Nivelačná hmota – ďalším z riešení, ako vyrovnať nerovnú podlahu je použiť tzv. nivelačnú hmotu. Ide o zmes, ktorá sa vyleje na podlahu a nechá sa vyschnúť. Po vyschnutí bude vaša podlaha rovná a bez akýchkoľvek hrbolcov.

girl-511880_1280

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články