Celulóza a jej uplatnenie pri izolácii stavby

Celulóza a jej uplatnenie pri izolácii stavby

Redakcia - 22. novembra 2017 - 3167. zobrazení

Pri hľadaní materiálov vhodných na aplikovanie tepelných izolácií máme čoraz väčší výber. V poslednej dobe sa k slovu hlási aj niekoľko ekologických materiálov, medzi ktorými nechýba obľúbená celulóza.

Záujem o tepelné izolácie z prírodných materiálov rastie stále rýchlejšie a dôvodov stúpajúcej popularity nájdeme hneď niekoľko. Nejde len o úsporu a efektívne znižovanie tepelných strát vedúce k citeľnej úspore za teplo. Do hry vstupuje podpora lepšej domácej klímy, ktorá sa pri zateplení týmito materiálmi, hlavne celulózou, stará o zdravšie vnútorné prostredie.

Celulóza a jej miesto v modernom stavebníctve

Prvá expanzia celulózy prišla na začiatku druhej polovice 20.storočia, no vtedy sa využívali špeciálne izolačné dosky. Tie sa v stavebníctve neohriali dlho a na celulózu sa rýchlo zabudlo. Pred pár rokmi sa však vrátila ako fúkaná izolácia na princípe vločiek z novinového papiera. V tejto forme sa už naplno osvedčila ako praktický a úsporný izolant s všestranným využitím.

praktický a úsporný izolant

Pozitíva celulózy ako izolačného materiálu:

– dlhší fázový posun pri prechode tepla bráni skorému prehriatiu stavby

– 100% prírodný materiál sa podieľa na tvorbe vhodnej domácej klímy

– vďaka širšej hrúbke je lepšou zvukovou izoláciou ako minerálna vlna

– paropriepustnosť podporuje kvalitu konštrukcií, najmä pri drevostavbách

– môže sa aplikovať jedným fúkacím zariadením v rôzne hrubých vrstvách

Pozor na pár slabých stránok celulózy:

– pri aplikácii sa produkuje príliš veľa prachu

– náročný postup bráni montáži na vlastnú päsť

– pri zvýšenej vlhkosti sa skracuje životnosť

Najvyužívanejší spôsob aplikácie

Aplikácia celulózy síce pozná viac spôsobov montáže, no väčšina stavbárov preferuje fúkanie izolácie. Ide o bežnú metódu, pri ktorej sa izolačné vločky nafúkajú do častí konštrukcie, kde sa následne usadia. Pri niektorých stavbách sa využíva aj tzv. mokrá izolácia, ktorá sa aplikuje v mokrom stave a po usadení na konštrukcie začne schnúť.

Recycled Cellulose

Zaujímavosť na záver – Podľa historických prameňov bola celulóza ako izolant po prvýkrát aplikovaná na prelome 20. a 30.rokov minulého storočia. Americký staviteľ Thomas Jefferson ju použil pri výstavbe svojho domu, pričom šlo o celulózu z lyka a kôry obalenú papierom.

Text: Róbert Bosák    Foto: GreenFiber

  • Kategórie

Podobné články