Celulóza a jej uplatnenie pri izolácii stavby

Celulóza a jej uplatnenie pri izolácii stavby

Redakcia - 19. novembra 2019 - 5080. zobrazení

Pri hľadaní materiálov vhodných na aplikovanie tepelných izolácií máte čoraz väčší výber. V poslednej dobe sa k slovu hlási aj niekoľko ekologických materiálov, medzi ktorými nechýba obľúbená celulóza.

Celulóza a jej miesto v modernom stavebníctve

Záujem o tepelné izolácie z prírodných materiálov rastie stále rýchlejšie a dôvodov stúpajúcej popularity nájdeme hneď niekoľko. Nejde len o úsporu a efektívne znižovanie tepelných strát vedúce k citeľnej úspore za teplo. Do hry vstupuje podpora lepšej domácej klímy, ktorá sa pri zateplení týmito materiálmi, hlavne celulózou, stará o zdravšie vnútorné prostredie.

Celulóza

Prvá expanzia celulózy prišla na začiatku druhej polovice 20. storočia, no vtedy sa využívali špeciálne izolačné dosky. Tie sa v stavebníctve neohriali dlho a na celulózu sa rýchlo zabudlo. Pred pár rokmi sa však vrátila ako fúkaná izolácia na princípe vločiek z novinového papiera. V tejto forme sa už naplno osvedčila ako praktický a úsporný izolant so všestranným využitím.

Celulóza a jej pozitíva ako izolačného materiálu

  • dlhší fázový posun pri prechode tepla bráni skorému prehriatiu stavby
  • 100% prírodný materiál sa podieľa na tvorbe vhodnej domácej klímy
  • vďaka širšej hrúbke je lepšou zvukovou izoláciou ako minerálna vlna
  • paropriepustnosť podporuje kvalitu konštrukcií, najmä pri drevostavbách
  • môže sa aplikovať jedným fúkacím zariadením v rôzne hrubých vrstvách

Ako na zatepľovanie?

Vedeli ste o tom, že podľa odborníkov uniká prostredníctvom nezateplenej fasády na rodinnom dome až 30% tepla? Zatepľovanie polystyrénom…

Ako na zatepľovanie?

Pozor na pár slabých stránok celulózy

  • pri aplikácii sa produkuje príliš veľa prachu
  • náročný postup bráni montáži na vlastnú päsť
  • pri zvýšenej vlhkosti sa skracuje životnosť

Najvyužívanejší spôsob aplikácie

Aplikácia celulózy síce pozná viac spôsobov montáže, no väčšina stavbárov preferuje fúkanie izolácie. Ide o bežnú metódu, pri ktorej sa izolačné vločky nafúkajú do častí konštrukcie, kde sa následne usadia. Pri niektorých stavbách sa využíva aj tzv. mokrá izolácia, ktorá sa aplikuje v mokrom stave a po usadení na konštrukcie začne schnúť.

Celulóza - aplikácia

Ikona žiarovkaVedeli ste, že? Podľa historických prameňov bola celulóza ako izolant po prvýkrát aplikovaná na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia? Americký staviteľ Thomas Jefferson ju použil pri výstavbe svojho domu, pričom šlo o celulózu z lyka a kôry obalenú papierom.

Text: Róbert Bosák    Foto: GreenFiber

  • Kategórie

Podobné články