Zatepľovanie

Ako na zatepľovanie?

Redakcia - 13. novembra 2019 - 7212. zobrazení

V dnešnej dobe majú ceny energií tendenciu stále rásť a tým pádom výrazne zaťažujú rodinný rozpočet. Jedným z možných spôsobov ako náklady na vykurovanie znížiť na maximum je zatepľovanie.

Prečo by ste mali zvážiť zatepľovanie?

Je všeobecne známe, že v zimných mesiacoch musíme svoje domácnosti vykurovať. Je to spôsobené tým, že naše územie sa nachádza v strednom podnebí, kde sa striedajú štyri ročné obdobia. Pýtate sa, čo má s tým zatepľovanie spoločné? Ako už vyplýva zo samotného názvu, zatepľovanie slúži najmä na to, aby ste váš rodinný dom alebo bytový dom zateplili a tým pádom eliminovali úniky tepla.

Lešenie - zatepľovanie

Podstata zatepľovania spočíva v tom, že zatepľovací systém, ktorý je uložený po obvodoch muriva vytvorí izolant, ktorý udrží teplo vo vnútri domova. Tým pádom teplo neuniká von a vy nie ste nútení toľko vykurovať. Podľa odborníkov uniká prostredníctvom nezateplenej fasády na rodinnom dome až 30% tepla. Nezdá sa vám to priveľa? Ešte horšie sú však na tom bytové domy, kde sú úniky tepla ešte vyššie.

Polystyrén vs. minerálna vlna – s čím zatepľovať?

Viete, čím zatepliť rodinný dom alebo ten bytový? Aké kvalitatívne vlastnosti má polystyrén a aké minerálna vlna? Najlepším materiálom je…

Polystyrén vs. minerálna vlna – s čím zatepľovať?

Okrem tejto základnej vlastnosti majú zatepľovacie materiály ešte jednu zaujímavú vlastnosť. Vedeli ste o tom, že životnosť nosných konštrukcií môžete predĺžiť tak, že svoj rodinný dom zateplíte? Ste prekvapení a nerozumiete ako zatepľovanie môže predĺžiť životnosť konštrukcie?

Zatepľovanie - minerálna vlna

Odpoveď je jednoduchá. Vďaka zatepleniu sú minimalizované výkyvy teplôt na konštrukcii, tým pádom sa výrazne zlepší statika budovy. Okrem toho, konštrukcia ako aj murivo sú chránené pred poveternostnými vplyvmi.

Aké materiály sú vhodné na zatepľovanie?

Polystyrén

Jedným z najviac využívaných materiálov na zatepľovanie je polystyrén. Jeho obľúbenosť je spôsobená kvalitnými vlastnosťami materiálu, cenou, ale aj ľahkou manipuláciou. Polystyrén je ekologický materiál, ktorý zabezpečí vysokú životnosť vášho zateplenia (približne 50 rokov) a zároveň zníži vaše náklady na vykurovanie častokrát až o 50%.

Polystyrén

Minerálna vlna

Ďalším materiálom vhodným na zatepľovanie je minerálna vlna. Nepopierateľnými výhodami minerálnej vlny okrem toho, že je výborným tepelným izolantom je, že dokáže výborne pohlcovať hluk. Okrem toho, minerálna vlna patrí k nehorľavým materiálom a tým pádom je zaradená v triede reakcie na oheň – A1. Okrem nesporných výhod má minerálna vlna aj jednu hlavnú nevýhodu a to, že je náročne rezať ju, najmä ak ide o šikmé plochy.

Minerálna vlna - zatepľovanie

O zatepľovanie je v posledných rokoch veľmi veľký záujem. Ak sa preň rozhodnete, určite spravíte dobrý krok. Postupom času sa vám prvotná investícia vráti a potom budete už iba šetriť.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články