Zatepľovanie

Zatepľovanie

Reklamný článok - 25. novembra 2014 - 3436. zobrazení

V dnešnej dobe majú ceny energií tendenciu stále rásť a tým pádom výrazne zaťažujú rodinný rozpočet. Jedným z možných spôsobov ako náklady na vykurovanie znížiť na maximum je zatepľovanie.

Dôvody, prečo zatepliť

Je všeobecne známe, že v zimných mesiacoch musíme svoje domácnosti vykurovať. Je to spôsobené tým, že naše územie sa nachádza v strednom podnebí, kde sa striedajú ročné obdobia. Pýtate sa čo má s tým zatepľovanie spoločné? Ako už vyplýva zo samotného názvu, zatepľovanie slúži najmä na to, aby sme náš dom alebo bytový dom zateplili a tým pádom eliminovali úniky tepla. Podstata zatepľovania spočíva v tom, že zatepľovací systém, uložený po obvodoch muriva vytvorí izolant, ktorý udrží teplo vo vnútri domova. Tým pádom teplo neuniká von a Vy nie ste nútení toľko vykurovať. Podľa odborníkov uniká prostredníctvom fasády až 30% tepla. Nezdá sa Vám to veľa? Ešte horšie sú na tom bytové domy, kde sú úniky tepla oveľa vyššie.

scaffold
Zdroj foto: (link)

Okrem tejto základnej vlastnosti zatepľovacie materiály, majú ešte jednu zaujímavú vlastnosť. Vedeli ste o tom, že životnosť nosných konštrukcií môžete predĺžiť tak, že svoj dom zateplíte? Ste prekvapení a nerozumiete ako zatepľovanie môže predĺžiť životnosť konštrukcie? Odpoveď je jednoduchá. Vďaka zatepleniu sú minimalizované výkyvy teplôt na konštrukcii. Tým pádom sa výrazne zlepší statika budovy. Okrem toho, konštrukcia ako aj murivo sú chránené pre poveternostnými vplyvmi.

zateplovanie-vata
Zdroj foto: (link)

Materiály vhodné na zateplenie

Polystyrén

Jedným z najviac využívaných materiálov na zateplenie je polystyrén. Jeho obľúbenosť je spôsobená kvalitnými vlastnosťami materiálu, cenou, ale aj ľahkou manipuláciou. Polystyrén je ekologický materiál, ktorý zabezpečí vysokú životnosť vášho zateplenia (približne 50 rokov) a zároveň zníži Vaše náklady na kúrenie často až o 50%.

polystyrol
Zdroj foto: (link)

Minerálna vlna

Ďalším materiálom vhodným na zateplenie je minerálna vlna. Nepopierateľnými výhodami minerálnej vlny okrem toho, že je výrobným tepelným izolantom je, že dokáže výborne pohlcovať hluk. Okrem toho, minerálna vlna patrí k nehorľavým materiálom a tým pádom je zaradená v triede reakcie na oheň A1. Okrem výhod má minerálna vlna aj jednu hlavnú nevýhodu a to, že je náročne rezať ju, najmä ak ide o šikmé plochy.

mineral-wool
Zdroj foto: (link)

O zatepľovanie je v posledných rokoch veľmi veľký záujem. Ak sa preň rozhodnete, určite spravíte dobrý krok. Postupom času sa Vám prvotná investícia vráti a potom budete už iba šetriť.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články