Zateplenie domu

Zateplenie domu: Koľko vás bude stáť a čo cenu ovplyvňuje?

Reklamný článok - 3. mája 2021 - 3532. zobrazení

Zateplenie domu je nemalou, no veľmi výhodnou investíciou. Znížite ním výdavky na vykurovanie, keďže teplo nebude unikať cez zle zaizolované miesta. Vytvoríte si zdravšie miesto na bývanie, predĺžite životnosť domu a v lete si budete užívať príjemný chládok.

Rôzne mýty o zatepľovaní, ako napríklad, že kvôli nemu začne dom plesnivieť, sú už dávno vyvrátené. Plánujete aj vy zatepľovať? Zistite, koľko vás to bude stáť a čo celkovú cenu ovplyvňuje.

Koľko stojí zateplenie?

Je veľmi ťažké určiť, koľko peňazí budete musieť vyhradiť na zateplenie, keď nemáte k dispozícii všetky potrebné informácie o dome. Konečnú sumu ovplyvňujú rôzne faktory, nielen jeho veľkosť a množstvo spotrebovaného materiálu. Do výdavkov sa započítava aj tvorba projektu a všetky úpravy, ktoré treba pred zateplením spraviť.

Netreba zabúdať ani na cenu za prácu či vypožičanie rôznych stavebných pomôcok. Veľkou finančnou pomocou však môže byť dotácia na zateplenie. Od štátu môžete pri splnení určitých podmienok získať príspevok až vo výške 8 800 eur.

Čo ovplyvňuje cenu za zateplenie domu?

1. Tvorba projektu

Mnoho ľudí sa pustí do zatepľovania bez pripraveného projektu. Najmä pri staršom dome sa vám to však môže vypomstiť. Hoci ide o investíciu navyše, ušetríte ňou výdavky za prípadné opravy v budúcnosti.

Vďaka projektu od odborníka (projektanta alebo architekta) získate najlepší prehľad o celkovej sume za zateplenie. Odborník prezrie celú nehnuteľnosť, zhodnotí jej stav a energetické hľadisko. Takisto vám poradí, akým materiálom je najlepšie dom zatepliť, aká by mala byť jeho hrúbka a koľko ho asi budete potrebovať. Vďaka kvalitnému projektu nebude ohrozená kvalita a ani bezpečnosť celej stavby.

Projektové výkresy
Zdroj: Pexels

2. Použitý materiál

Najdrahšou položkou pri zatepľovaní je určite materiál. Najčastejšie sa používa polystyrén alebo minerálna vata, no do popredia sa dostávajú aj rôzne ekologické varianty ako napríklad ovčia vlna. Počítajte však s tým, že za tento prírodný materiál si aj poriadne priplatíte.

Najlacnejšou možnosťou je polystyrén, o niečo drahšia je minerálna vata. Cena sa však odvíja od hrúbky, množstva a aj značky. Obe možnosti majú svoje pre a proti a pri rozhodovaní, ktorý materiál zvoliť, zoberte do úvahy vaše finančné možnosti, preferencie a rady od odborníka.

Akú úlohu plní parozábrana?

Viete, aké využitie má parozábrana? Aké druhy parozábran poznáme? Na čo sú vhodné? Na čo si dávať pozor pri montáži parozábrany?

Inštalácia parozábrany

3. Prípravné práce

Ak sa chystáte zatepľovať starý dom, musíte počítať aj s výdavkami za prípravné práce. Často treba odstrániť vlhkosť z obvodových múrov, skontrolovať izoláciu strechy a okien, či pripraviť podklad na zateplenie, napríklad odstrániť zničenú omietku alebo vyrovnať nerovnosti na fasáde.

Zateplenie minerálnou vlnou
Zdroj: Unsplash

4. Cena za prácu a stavebné pomôcky

V neposlednom rade konečnú sumu ovplyvňuje aj cena za prácu a vypožičanie stavebných pomôcok. Pri zatepľovaní sa neobídete bez lešenia, za ktorého rozloženie a zloženie sa takisto platí. Tiež musíte počítať s výdavkami za odvoz stavebného odpadu, ktorý pri práci vznikne.

A ak nemáte šikovného rodinného príslušníka alebo známeho, ktorý vám dom zateplí za výhodnejšiu cenu alebo zadarmo, pripíšte k výdavkom aj cenu za prácu. Tá sa líši podľa toho, či si vyberiete stavebnú firmu alebo živnostníka, a tiež od rozsahu a zložitosti zateplenia.

  • Kategórie

Podobné články