Chefchaouen - Maroko

5 svetových miest s unikátnymi fasádami, o ktorých ste možno nevedeli

Reklamný článok - 19. septembra 2023 - 732. zobrazení

Väčšina z nás vycestuje za oddychom pri mori, za dobrým jedlom alebo pamiatkami. Vedeli ste však, že v najznámejších destináciách nájdete aj unikátne domy? V našom článku spoznáte päť zaujímavých miest, ktoré vás okúzlia nielen svojou originalitou, ale aj históriou.

Chefchaouen, Maroko

Jedinečné modré fasády robia z tohto marockého mesta klenot, ktorý vás naozaj očarí. Nachádza sa v blízkosti pohoria Rif a oproti iným hlučným mestám je Chefchaouen naozaj oáza pokoja.

O tom, ako vzniklo existujú dve teórie. Prvá hovorí, že modrý dizajn symbolizuje duchovný život a splynutie oblohy a mora. Druhá, menej romantická teória tvrdí, že steny boli natreté namodro, aby prilákali v 70. rokoch turistov. Nech už je to akokoľvek, „modré mestečko“ v Maroku stojí rozhodne za návštevu.

Chefchaouen - Maroko

Kodaň, Dánsko

Hlavné mesto Dánska je bohaté na rôznorodé a fascinujúce fasády, ktoré odrážajú bohatú históriu, architektúru a kultúru tohto európskeho mesta. Práve domy, ktoré lemujú dánske ulice a vodné kanály, zlepšujú počas zamračených dní náladu okoloidúcim.

Najznámejšie z nich sú domy v prístave Nyhavn. Namaľované sú v jasných farbách, ako je červená, žltá, zelená a modrá. Pôvodne išlo o štvrť červených svetiel, ale v 60. rokoch 20. storočia prešla časť zmenou. Dnes vo farebných domčekoch nájdete jedny z najlepších reštaurácií a barov v meste. Ak by ste chceli na svojom dome aj vy takto experimentovať, neváhajte a vyskúšajte fasádnu farbu v rôznych odtieňoch.

Kodaň - Dánsko

Varšava, Poľsko

Budovy červenej, oranžovej, zelenej a žltej farby pripomínajú farebnú a bohatú históriu hlavného mesta Poľska. Hlavne v starom meste nájdete nádherné renesančné, barokové, komunistické a postmoderné fasády budov, ktoré sú zdobené rôznymi detailmi. Vidieť tam môžete napríklad barokovú fasádu paláca Wilanow, postmodernú univerzitnú knižnicu a obytné bloky z komunistickej éry. Práve tieto fasády dodávajú Varšave jedinečný charakter.

Navyše, varšavské staré mesto bolo v roku 1980 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ako výnimočný príklad skoro úplnej rekonštrukcie historického vývoja od 13. do 20. storočia.

Varšava - Poľsko

Santorini, Grécko

Santorini je ďalšie miesto, ktorému k „sláve“ dopomohla modrá farba. Vďaka tomu sa stalo jedným z najfotogenickejších miest na svete. Spoznať ho môžete podľa bielych budov a modrých striech.

Samozrejme, tento dizajn nie je len estetický, ale aj praktický, pretože pomáha v horúcom gréckom počasí ochladiť budovy. Biela farba totiž odráža slnečné svetlo a vďaka tomu v nich nie je také teplo.

Jedinečné domčeky s touto fasádou sú jeden zo symbolov gréckej kultúry a tiež jeden z hlavných dôvodov, prečo Santorini priláka návštevníkov z celého sveta.

Santorini - Grécko

Havana, Kuba

Ďalšie farebné ulice nájdete v hlavnom meste Kuby. Je to preto, lebo sa v Havane striedali rôzne štýly. V 16. a 17. storočí bola posiata výrazným odtieňom modrej a maurskou architektúrou. V neskorších storočiach sa do havanských ulíc dostali aj vitrážové okná, kameň a modernizmus, ktoré vytvorili pestrofarebné mesto, ako ho poznáme dnes. Práve bohatý kultúrny život a veselé farby domov robia z Havany jedno z najfascinujúcejších miest na svete.

Havana - Kuba

Zdroj fotografií: www.unsplash.com

  • Kategórie

Podobné články