Plesne a riasy na zateplených fasádach

Plesne a riasy na zateplených fasádach

Redakcia - 6. októbra 2016 - 2945. zobrazení

S kritikou toľko ospevovaného zateplenia budov sa stretávame čoraz viac. Dosť často to súvisí so vznikom plesní a šírením rias na fasádach. Stavebné firmy sa však bránia, že po dobre odvedenej práci k tomuto problému dôjsť nemôže, tak kde sa skrýva pravda?

Nežiaduca prítomnosť plesní a rias na fasádach už spôsobila problémy mnohým majiteľom domov. Ich vzniku niekedy nedokáže zabrániť ani zateplenie, ba dokonca práve zle odvedená práca na izolovaní budov je údajne dôvodom, pre ktorý sa plesne a riasy začnú šíriť. Názory na tento problém sú rôzne, no niektoré argumenty nám objasňujú, prečo zateplenie nedokáže vždy zabrániť šíreniu škodlivých mikroorganizmov.

Dôvody vzniku plesní a rias

Pleseň neútočí na zateplené domy – mýtus alebo pravda?

Len minimum stavbárov je ochotných priznať, že pre pleseň nemusí byť zateplenie žiadnou prekážkou. Majitelia napadnutých domov však vidia situáciu inak a sťažnosti na poškodenia  fasád sú oprávnené. Pravda je však niekde uprostred a za šírením plesní a rias na domoch je vždy nejaký dôvod, kvôli ktorému k problému došlo.

zateplené domy

Dôvody vzniku plesní a rias na zateplenej fasáde :

Budova bojujúca s vlhkosťou – Domy poznačené povodňami a inými dôvodmi spôsobujúcimi vlhkosť by sa nemali zatepľovať dovtedy, kým múry neprejdú sanáciou. Zateplenie vlhkej fasády totiž spôsobí presný opak toho, čo majitelia od tohto kroku očakávajú.

Nesprávny materiál – Častou príčinou šírenia plesní je nesprávna voľba izolačného materiálu. Pri nej treba zohľadniť celkový charakter stavby, na základe čoho si môžeme vyberať medzi viacerými možnosťami. Niekde sa hodí polystyrén, no inde bude vhodnejšia minerálna vlna. Dobrou možnosťou sú aj eko materiály ako konope a slama, ktoré sa hodia na väčšinu budov.

Zle odvedená práca – Nech sú aj fasády v dokonalom stave a zvolený materiál je pre daný objekt ten najlepší, v prípade zle odvedenej práce môžu plesne a riasy útočiť aj tak. Výber šikovných stavbárov tak zohráva kľúčovú úlohu pre kvalitu stavby aj zdravé bývanie.

plesne a riasy

Vznik plesní a rias nie je rizikový len pre kvalitu stavby. Problémom sa stáva aj pre zdravie obyvateľov, na ktorých môže mať dosť negatívny dopad. Vzhľadom na to je rozumné spraviť maximum pre to, aby sme sa im vyhli, a to správnym spôsobom zateplenia, ktoré bude objekt účinne chrániť.

Text: Róbert Bosák    Foto: FotkyZadarmo.sk

 

  • Kategórie

Podobné články