Pleseň na fasáde

Trápia vás plesne a riasy na zateplených fasádach?

Redakcia - 6. júla 2019 - 6901. zobrazení

S kritikou toľko ospevovaného zateplenia budov sa stretávame v súčasnosti čoraz častejšie. Dosť často to súvisí so vznikom plesní a šírením rias na fasádach zateplených budov. Stavebné firmy sa však bránia, že po dobre odvedenej práci k tomuto problému dôjsť nemôže… Kde sa však skrýva pravda? Prečo sa preto potom tvorí pleseň na fasáde, ak sa jedná o nedávno zateplenú budovu?

Trápi vás pleseň na fasáde?

Nežiaduca prítomnosť plesní a rias na fasádach už spôsobila problémy mnohým majiteľom rodinných domov, ale aj obyvateľom panelovým domov. Ich vzniku niekedy nedokáže zabrániť ani dôkladné zateplenie, ba dokonca, práve zle odvedená práca na izolovaní budov je údajne dôvodom, pre ktorý sa plesne a riasy na fasádach začínajú šíriť.

Pleseň na fasáde

Názory na tento problém sú rôzne, no niektoré argumenty nám objasňujú, prečo zateplenie budov nedokáže vždy účinne zabrániť šíreniu škodlivých mikroorganizmov.

Náš TIP na kvalitné fasádne farby

Žltá

Oker

Hnedý pastel

Farebná fasáda - žltá
Hodnotenie

Cena: od 14.60 €

Farebná fasáda - oker
Hodnotenie

Cena: od 38.60 €

Farebná fasáda - hnedý pastel
Hodnotenie

Cena: od 14.60 €

Trápi vás pleseň na rastlinách? Poradíme vám ako sa jej zbaviť

Trápi vás pleseň na kvetoch? Neviete ako sa jej zbaviť? Poradíme vám ako účinne zlikvidovať pleseň na kvetoch. Aké typy plesní poznáme?

Pleseň na kvetoch - pleseň sivá

Pleseň na fasáde neútočí na zateplené rodinné a panelové domy – mýtus alebo pravda?

Len minimum stavbárov je ochotných priznať, že pre pleseň na fasáde nemusí byť zateplenie žiadnou prekážkou. Obyvatelia napadnutých rodinných a panelových domov však vidia situáciu inak a sťažnosti na poškodenia fasád sú oprávnené. Pravda je však niekde uprostred a za šírením plesní a rias je vždy nejaký dôvod, kvôli ktorému k problému došlo.

Pleseň na fasáde

Dôvody vzniku plesní a rias na zateplenej fasáde

  • Budova bojujúca s vlhkosťou – Rodinné domy, ktoré boli poznačené povodňami a inými dôvodmi spôsobujúcimi vlhkosť by sa nemali zatepľovať dovtedy, kým múry neprejdú sanáciou. Zateplenie vlhkej fasády totiž spôsobí presný opak toho, čo majitelia od tohto kroku očakávajú.
  • Nesprávny materiál – Častou príčinou šírenia plesní je nesprávna voľba izolačného materiálu. Pri nej treba zohľadniť celkový charakter stavby, na základe čoho si môžete vyberať spomedzi viacerých možností. Niekde sa hodí polystyrén, no inde bude vhodnejšia minerálna vlna. Dobrou možnosťou sú aj ekologické materiály ako konope a slama, ktoré sa hodia na väčšinu budov.
  • Zle odvedená práca – Nech sú aj fasády v dokonalom stave a zvolený materiál je pre daný objekt ten najlepší, v prípade zle odvedenej práce môžu plesne a riasy napriek tomu zaútočiť na fasádu. Výber šikovných stavbárov tak zohráva kľúčovú úlohu pre kvalitu stavby, ale aj zdravé bývanie.
Pleseň na fasáde

Vznik plesní a rias na fasádach nie je rizikový len pre kvalitu stavby. Problémom sa stáva aj pre zdravie obyvateľov, na ktorých môže mať dosť negatívny dopad. Vzhľadom na to je rozumné, spraviť maximum pre to, aby ste sa im vyhli, a to správnym spôsobom zateplenia, ktoré bude objekt účinne chrániť.

Text: Róbert Bosák    Foto: fotkyzadarmo.sk

  • Kategórie

Podobné články