Zbavte svoje kvety plesní

Redakcia - 14. septembra 2015 - 2889. zobrazení

Pleseň sa netýka iba stien a nevetraných miestností. Často napáda aj kvety, dokonca môžeme povedať, že ide o častý jav. Môže ísť o pleseň priamo na rastline, vtedy ide o ochorenie samotnej rastliny alebo na zemine v črepníku. Čo však robiť v prípade, že vaše kvety napadla pleseň? Všetky potrebné informácie sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Podľa toho, o aký druh plesne ide, volíme správny spôsob odstránenia.

Pleseň sivá – objavuje sa na stonke alebo liste v podobe mäkkých, sivasto bielych miest, niekedy môže mať zelenkavý odtieň. Častou príčinou výskytu býva príliš častá zálievka rastliny alebo málo svetla.

Odporúča sa nepolievať rastlinu neskoro večer a zabezpečiť jej dostatok svetla.

Zbavíme sa jej tak, že odstránime napadnuté časti rastliny a následne použijeme postrek správneho druhu, napr. Bavistin WG, Derosal 500 SC, Fundazol 50WP, Karbwen Flo Stefes, Rovral Flo, prípadne Horizon 205 EW, Caramba. Postreky podľa potreby viackrát zopakujeme až kým pleseň nezmizne úplne.

Pleseň na povrchu zeminy v kvetináči príčin, prečo sa tvorí pleseň na zemine v kvetináči môže byť hneď niekoľko. Rastlinku buď veľmi prelievame alebo sa celkovo rastlina nachádza vo veľmi vlhkej miestnosti. Chybou nemusí byť vždy iba nesprávna starostlivosť, ale aj zakúpený nekvalitný substrát.

mold on the surface of the soil
Zdroj foto: (link)

Prvou chybou, ktorú robí veľa z nás je, že odstraňujeme vrchnú vrstvu pôdy a kvetináč doplníme novou. Takto sa jej, ale zbavíme iba na chvíľu a problém sa skôr či neskôr vráti. V tomto prípade sú iba 2 možnosti. Buď vymeníme celú zeminu za novú, inú alebo ak nám je ľúto vyhodiť zakúpenú zeminu, tak ju presušíme v rúre na nejakom staršom plechu. Tým ju zbavíme vlhkosti a tým pádom aj zárodkov plesní, ktoré spôsobujú problém. Dobrým preventívnym opatrením je pôdu veľmi neprelievať a častejšie kypriť, aby bola prevzdušnená. Takisto je vhodné samotnú miestnosť dobre vetrať.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články