Pleseň sa nevyskytuje iba stenách v nedostatočne vetraných miestnostiach. Často napáda aj rastliny a kvety, ba dokonca môžeme povedať, že pleseň na kvetoch je často sa vyskytujúci jav. Pleseň sa môže vyskytnúť buď priamo na rastline, vtedy ide zväčša o ochorenie samotnej rastliny alebo na povrchu zeminy v črepníku. Čo však robiť v prípade, keď vás trápi pleseň na kvetoch?
Pleseň na kvetoch? Ako sa jej zbaviť?
Ešte predtým než sa účinne pokúsite odstrániť pleseň na kvetoch, musíte identifikovať o aký druh plesne sa jedná. Najrozšírenejšou plesňou, ktorá nepostihuje len izbové kvety a rastliny, ale aj zeleninu a ovocie, je pleseň sivá, resp. botrytída. Je si potrebné uvedomiť, že väčšina plesní vzniká nedostatočnou starostlivosťou o rastlinu, resp. v dôsledku jej nehnojenia, prípadne mechanického poškodenia a následným nepriaznivým počasím alebo teplotnými výkyvmi.
Pleseň sivá (botrytída)
Pleseň sivá patrí medzi najrozšírenejšiu pleseň na kvetoch, resp. akýchkoľvek rastlinách. Patrí medzi hubové plesne, ktoré sú pre rastliny nebezpečné a veľmi ťažko sa s nimi bojuje. Príčinou vzniku tohto druhu plesne je vo väčšine prípadov príliš veľa vody, príliš málo svetla alebo nedostatočná starostlivosť.
Pleseň sivá sa objavuje zväčše na stonke, avšak môže napadnúť aj listy. Na postihnutých častiach rastlín sa objavujú biele a mokvavé škvrny, ktoré v neskorších štádiach menia farbu až do hneda. Z postihnutých miest sa uvoľňujú tzv. spóry, ktoré sa pomocou vetra môžu šíriť na ďalšie rastliny.
Azda jedinou možnou prevenciou proti výskytu plesne sivej je dôkladná starostlivosť a pravidelné hnojenie. Ako však odstrániť pleseň sivú z napadnutých rastlín? Pleseň sivú odstránite fungicidnými postrekmi, avšak bezohľadu na ich účinnosť, napadnuté časti rastlín musíte mechanicky odstrániť.
Náš TIP na účinne postreky, ktoré odstránia pleseň na kvetoch
Pleseň na povrchu zeminy
Ďalšou rozšírenou plesňou, ktorá napadá predovšetkým izbové rastliny a kvetiny je tzv. pleseň na povrchu zeminy v kvetináči. Príčin, prečo sa táto pleseň tvorí môže byť hneď niekoľko. Rastlinu buď veľmi prelievate alebo sa rastlina nachádza vo veľmi vlhkej miestnosti. Chybou však nemusí byť vždy iba nesprávna starostlivosť, resp. priveľa vlhkosti, ale aj zakúpený nekvalitný substrát.
Odstránenie plesne na povrchu zeminy v kvetináči nie je tak náročné ako odstránenie plesne sivej. Prvou chybou, ktorú urobí väčšina z nás je, že odstránime len vrchnú vrstvu pôdy, ktorá je napadnutá plesňou a chýbajúcu pôdu doplníme novou. Takto sa plesne zbavíte iba na chvíľu a problém sa skôr, či neskôr vráti. Optimálnym riešením je preto vymeniť kompletne celú pôdu v kvetináči za novú, rastlinu pravidelne hnojiť a dôkladne sa o ňu starať.
Užitočný TIP na záver: Vhodným preventívnym opatrením proti vzniku rôznych druhov plesní na povrchu zeminy v kvetináči je pôdu veľmi neprelievať a častejšie kypriť, aby bola prevzdušnená. Takisto je vhodné samotnú miestnosť dobre vetrať.
Text: Martina Zvolanská