Ružový oleander

Ako pestovať oleander?

Redakcia - 18. októbra 2020 - 2260. zobrazení

Kým niektorí sa ho stránia, iní naň nedajú dopustiť. Oleander totiž patrí medzi najkrajšie okrasné kríky pestované v našich exteriéroch. Nenáročný elegán však má aj odvrátenú stránku, kvôli ktorej sa mu mnohí majitelia záhrad vyhýbajú.

To, že krása môže byť nebezpečná, platí pri tomto zástupcovi sveta okrasných kríkov doslova. Daňou za nádherné kvety a svieže zelené listy sú totiž jedovaté látky, ktoré oleander obsahuje. Tie ale pre človeka nemusia predstavovať žiadne riziko. Stačí vedieť, kam ho posadiť a ako sa o neho starať. Pomôckou bude 6 ľahkých krokov, pri ktorých dodržaní nám nič nehrozí.

Červený oleander

Odkiaľ oleander prišiel a čím je typický?

  • Pôvodným domovom oleandra je Stredomorie.
  • V domácich podmienkach rastie do výšky 2 m.
  • Známy je kožovitými listami dlhými 10-15 cm.
  • Zo stoniek vyrastajú jedovaté farebné súkvetia.
  • Kvety môžu byť biele, žlté, ružové či fialové.
  • V stredomorskom prostredí je zelený celý rok.
Oleander

U nás sa oleander pestuje ako sezónny krík

Kým podmienky v teplejších oblastiach umožňujú oleandru zdobiť záhrady, terasy či verejné priestranstvá po celý rok, u nás môžeme jeho šarm pozorovať iba pár mesiacov. Stredomorský elegán totiž k životu potrebuje dostatok tepla a slnečného svetla. Vonku je tak schopný prežiť maximálne do polovice jesene. Potom je ho potrebné presťahovať niekam do domu alebo do zimnej záhrady. Na to je nutná výsadba oleandra do kvetináča, nie priamo do zeme.

Na akých miestach je oleander vysádzaný?

  • Na terasách s orientáciou na juh, kde je veľa slnka.
  • Pri stenách domov, no s dostatkom denného svetla.
  • Na preslnených miestach pod strechou, kde neprší.
Oleander

6 krokov, ako pestovať oleander správne

1. Sadíme do vhodného substrátu

Správny spôsob pestovania začína vždy výsadbou. Pri tej sa riadime viacerými osvedčenými tipmi, vďaka ktorým poskytneme oleandru optimálne podmienky. Okrem spomínanej polohy na slnku prikladáme dôraz aj na vhodný substrát. Za najvhodnejší sa považuje ten, v ktorom je zmiešaná rašelina s humusom.

2. Ker pravidelne polievame

Oleander je síce teplomilný a vyžíva sa, keď je na slnku, no zvýšené dávky svetla mu robia dobre iba vtedy, keď má dostatok vlhkosti. Zemina, v ktorej je posadený, nesmie byť celkom suchá dlhšie ako pár hodín. Polievať sa odporúča aspoň každé dva dni, vždy ku koreňom. Na mokrých listoch by sa rýchlo vytvorili nezdravé fľaky.

3. Oleander hnojíme po celé leto

Pravidelnosť a primerané dávky nevyžaduje iba zálievka ale aj hnojenie. Najlepšie sa nám bude hnojiť s tekutým typom hnojiva určeným na balkónové letničky. Urobiť tak môžeme každý týždeň, a to v období od júna do augusta, kedy je oleander vo fáze rozkvetu.

Biely oleander

4. Nezabúdame na pravidelné ošetrenie

Zálievkou a hnojením sa pravidelná starostlivosť o oleander nekončí. Nakoľko ide o okrasný ker, navyše trochu citlivejší, nutné bude neustále ošetrovanie. To zahŕňa odstraňovanie suchých a zhnitých listov aj odkvitnutých kvetov, ktoré kazia elegantný dojem celej rastliny.

5. Dbáme o vhodnú prevenciu

Odstraňovaním suchých, zhnitých alebo odkvitnutých častí rastliny sa nestaráme len o estetický vzhľad. Zároveň tým výrazne prispievame k ochrane jeho zdravých častí. V rámci prevencie môžeme použiť aj ochranné postreky, najlepšie tie, ktoré sú vyrobené na prírodnej báze.

6. Na jeseň ho dáme zazimovať

S príchodom jesene sa podmienky pre oleander zhoršujú. Už prvý vyšší pokles teplôt preň môže byť likvidačný. Riešením je zazimovanie v miestnosti, kde teplota neklesá pod 5 °C. S úbytkom slnečných lúčov znížime aj intervaly polievania na raz až dvakrát za týždeň.

Na aké choroby ruží si treba dávať najväčší pozor?

Viete, aké sú najčastejšie choroby ruží a ako sa ich zbaviť? Medzi najčastejšie choroby ruží patria najmä tieto štyri… Najobávanejšou je…

Vošky - choroby ruží

Rada na záver…

Pri akejkoľvek manipulácii s oleandrom používajte rukavice. Jeho jed totiž môže z kvetov vytekať aj pri malých pohyboch rastliny.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články