Neprehliadnuteľný okrasný ker, ktorý si udržiava zelený vzhľad počas celého roka. Aj takto je známa stále viac obľúbená kamélia japonská. Tá má v našich exteriéroch stabilné miesto už niekoľko storočí. Záhrady dekoruje atraktívnymi plnofarebnými kvetmi, ktoré sa podobajú na ruže. Tie zdobia okolie domov aj v období, kedy väčšina rastlín a kríkov nekvitne.
Vždyzelený ker z východnej Ázie
Kamélia japonská je v súčasnosti pestovaná takmer na celej severnej pologuli. Do Európy aj do Ameriky sa rozšírila z východnej Ázie, kde je dodnes považovaná za jeden z najcennejších okrasných kríkov. V meste Čchung-čching ju dokonca vyhlásili za oficiálny kvet mesta. Čína však nie je pôvodným domovom vždyzelenej dreviny, ktorá je na starom kontinente obľúbená najmä kvôli schopnosti udržať si zelený vzhľad aj v zime. Dobrú odolnosť a trvácnosť na nej oceňujú aj v Japonsku a na Kórejskom polostrove, odkiaľ bola postupne dovážaná do stoviek ázijských a európskych záhrad.
Typické znaky kamélie japonskej
Bohatá tradícia „japonskej ruže“
Podobnosť kvetov kamélie s kvetmi klasickej ruže sa postarala o jej ľudový názov „japonská ruža“. Podľa niektorých pestovateľov sú ešte krajšie a mnohí považujú za ich výhodu aj veľmi slabú arómu, ktorú skoro vôbec necítiť. To robí z kamélie japonskej druh vhodný (nielen) pre záhradkárov, ktorí neobľubujú výraznú kvetinovú arómu. Práve tá bola v minulosti prekážkou pre šľachticov, ktorí chceli nosiť kvety ruže na hrudi. Kvôli výraznej vôni však uprednostnili kvet kamélie, ktorý nie je aromatický. Neskôr sa z nosenia týchto kvetov stala prestíž a dobre čitateľný spôsob označovania vplyvných aristokratov, čo prialo pestovaniu okrasnej dreviny z ďalekej Ázie ešte viac.
Kde pestovať kaméliu japonskú?
Pestovanie kamélie japonskej už dávno nie je výsadou bohatých a vplyvných aristokratov. Pár desaťročí sa bežne objavuje v parkoch aj v záhradách pri rodinných domoch. Pestuje sa najmä ako okrasný solitér, ktorý vynikne na voľnom otvorenom priestore aj v priestrannom skleníku. Vhodná je aj výsadba niekoľkých odrôd kamélie s rôznym sfarbením kvetov tesne vedľa seba. Odrody s nižším vzrastom sa hodia aj na balkóny, terasy alebo do zimných záhrad. Kamélia japonská sa uchytí aj vo vnútri bytov alebo kancelárií. Podmienky na pestovanie v interiéri sa od pestovania kamélie vonku líšia minimálne. V obidvoch prípadoch zohráva kľúčovú úlohu poloha a správny typ zeminy.
Podmienky na pestovanie kamélie
Poloha
Napriek vynikajúcej schopnosti adaptovať sa na nové prostredie si kamélia do Európy priniesla nároky, aké má aj v pôvodných krajinách výskytu. Pre jej zdravý a rýchly rast je dôležitá najmä poloha v polotieni s dostatkom denného svetla. Drevinu je však potrebné chrániť pred priamym slnečným žiarením aj pred prievanom.
Zemina
Každá kamélia ocení dostatočne priepustnú pôdu hlinito-piesočnatého typu. Pri pestovaní v byte je vhodné pridať do substrátu aj trochu perlitu alebo rašeliny. Jeho pH sa má pohybovať v rozmedzí od 5 do 6,5. Pokiaľ bude vyššie, pôdu netreba hneď meniť. Stačí ju poriadne prekysliť, no nie príliš, aby pH nekleslo pod 5.
Teplota
Vhodná teplota závisí od konkrétnej odrody. Niektoré odrody znesú teplotu len do -5 °C, iné sú mrazuvzdorné a prežijú aj v mrazoch až do -25 °C. Vďaka tomu je kamélia japonská schopná byť celý rok vonku. Pri pestovaní vo vyšších polohách sa ju odporúča každý rok na konci jesene zazimovať. Stačí ju prikryť tenkou textíliou a jej koreň obložiť mulčom z prírodných materiálov.
Ako sa kamélia japonská vysádza?
Zo semienok
Semienka na sadenie kamélie sa zbierajú z odkvitnutých kvetov. Pred výsadbou je nutné nechať ich dozrieť. Keď budú dosť hnedé, vložia sa do vyhĺbených jamiek. Potom sa polejú vlažnou vodou a zasypú zeminou. Pri pravidelnom polievaní sa uchytia a do niekoľkých týždňov z nich vzídu malé rastliny.
Zo sadeníc
Semienka nemusia ísť hneď do pôdy. Ak ich necháme vyklíčiť vo vode, po 4 až 6 týždňoch z nich budeme mať malé sadenice pripravené na presadenie vonku. Tento spôsob výsadby však spomaľuje rozkvet. Prvé kvety sa na kamélii objavia po 5 až 6 rokoch.
Z odrezkov
Najrýchlejším rastom aj rozkvetom sa vyznačujú kamélie vysádzané z odrezkov. Spodky ich stoniek namočíme do nádoby s vodou, v ktorej sa začnú tvoriť korienky. Po 3 mesiacoch budú dostatočne silné na to, aby sme ich presadili vonku, či už do kvetináča alebo priamo do zeme.
Náš TIP na kvalitné záhradné nožnice na kaméliu japonskú
Ako sa starať o kaméliu japonskú?
Zálievka
Intervaly zálievky nastavíme podľa rýchlosti, akou schne pôda. Polievame vždy, keď je substrát na dotyk suchý. Mladé kríčky polievame častejšie. Počas leta im doprajeme dostatok vody každé 2 až 3 dni.
Hnojenie
Kamélia sa hnojí len od apríla do septembra. Na hnojenie je najvhodnejšie zakúpené organické hnojivo, prípadne domáci kompost. Hnojíme maximálne trikrát za rok, najmä pred rozkvetom a na konci leta.
Strihanie
Pravidelný rez má pre kaméliu praktický aj estetický význam. Pomáha jej s lepšou cirkuláciou vzduchu medzi konármi, čo bráni vzniku plesní a útoku vošiek aj červcov. Vykonáva sa hneď po odkvitnutí.
Čakanka obyčajná (Cichorium intybus): Pestovanie, liečivé účinky, využitie
Viete, ako sa pestuje čakanka obyčajná? Aké má liečivé účinky a čím je výnimočná? Čakanka obyčajná je považovaná za liečivú rastlinu…
Kamélia japonská je len jedným z druhov patriacich do rodu Camellia, ktoré si našli cestu do našich záhrad. V tých sa stále častejšie objavuje kamélia sasanková, ktorá dorastá do výšky až 5 metrov. Vyhľadávaným druhom sa stala aj kamélia olejná, ktorej listy sa využívajú na lisovanie kvalitného oleja.
Autor textu: Róbert Bosák