vres

Pestovanie vresov – zakladáme si vresovisko

Redakcia - 30. septembra 2016 - 5035. zobrazení

Príchod jesene znamená pre mnohých záhradkárov menej aktivity, no neplatí to pre tých, ktorým učarovala krása vresov. Ich pestovanie sa stalo novým jesenným trendom a milovníkom záhrad umožní užiť si dostatok zábavy aj v chladnejších jesenných dňoch.

Pestovanie vresov

O vresoch sa hovorí ako o nenáročných rastlinách, ktorých pestovanie zvládnu aj neskúsení záhradkári. Napriek tomu je nutné spraviť pár krokov k tomu, aby nám pohľad na rozkvitnuté sezónne kvety zlepšil jesennú melancholickú náladu. Hneď prvým krokom je správny postup pri zakladaní vresoviska, vďaka čomu môžu byť tieto rastliny súčasťou každej záhrady.

kutil

Vres – odolný a okrasný

Vres patrí k najkrajším a najtrvácnejším rastlinám a pri správnej starostlivosti prežije aj 15 rokov. Problém nemá ani so zimou, nakoľko pochádza zo severnej Európy, kde sa prispôsobil tvrdším podmienkam a naučil sa prezimovať len vďaka pokrývke z tenkej plachty alebo pod ihličím. Práve spojenie krásy a trvácnosti z neho robí výnimočný prvok domácej vegetácie.

zakladáme si vresovisko

Ako si založiť vresovisko

Užívať si pekné a rozkvitnuté vresy môže každý záhradkár a ako sme spomínali, nenáročnú údržbu a založenie vresoviska zvládnu aj začiatočníci. V snahe pomôcť vám s touto prácičkou vám pomôže aj niekoľko jednoduchých rád od skúsených pestovateľov.

Tipy k výsadbe vresu

Tipy k výsadbe vresu :

  • pred výsadbou vyberte správne miesto, vres znáša presádzanie veľmi ťažko
  • vresovisku vykopte hlbokú jamu a zaplňte ju pôdou s kyslým substrátom
  • kríčky polievajte mierne a občas ich pohnojte, ale len hnojivom bez vápnika
  • koncom jesene pod odkvitnutí skráťte vetvičky, na budúci rok opäť rozkvitnú
  • pre pestrejší vizuálny dojem ho saďte pri ihličnanoch, brečtane alebo azalke

Jednoduchá starostlivosť, perfektná odolnosť a schopnosť skrášľovať každý meter pozemku. Presne pre to sú vresoviská zakladané aj u nás, aby ako jedny z mála okrasných rastlín žiarili v záhrade aj počas jesene a zimy. Stačí k tomu dodržať pár jednoduchých pravidiel a nechať tento okrasný ker rozkvitnúť v plnej kráse.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články