Kedy strihať oleander

Kedy strihať oleander a ako ho pestovať?

Redakcia - 6. júna 2021 - 13763. zobrazení

Nízky okrasný krík s atraktívnymi kvetmi skrášli ktorýkoľvek balkón či záhradu. Stačí mu vytvoriť optimálne podmienky a dopriať dôkladnú starostlivosť, vďaka ktorej bude v dobrej kondícii. Jej neodmysliteľnou súčasťou je práve strihanie, od ktorého výraznou mierou závisí, ako bude oleander rásť a kvitnúť.

Tradícia pestovania oleandra v Európe má už niekoľko stoviek rokov. Malý teplomilný krík sa uchytil ako obľúbená živá dekorácia hneď po svojom príchode na starý kontinent. Svojím šarmom zdobí záhrady a exteriéry aj v súčasnosti. S vyšľachtením nových odrôd sa dokonca stáva stále viac rozšíreným, s čím sa zlepšuje aj osveta o tom, kedy strihať oleander a ako ho správne pestovať.

Prečo sa oplatí pestovať oleander doma?

 • Jedná sa o malý elegantný kríček vhodný na balkóny, terasy aj do záhrady.
 • Pri správnej starostlivosti sa môže pochváliť celoročne zeleným vzhľadom.
 • Obľúbený je pre svoj bohatý rozkvet, kvety kvitnú v početných skupinách.
 • Rozkvet trvá pomerne dlho, kvety sa na rastline objavujú od jari do jesene.
 • Oleander nemá príliš veľké nároky, starostlivosť oň zvládnu aj začiatočníci.
Oleander

Podmienky na pestovanie oleandra

Základom úspešného pestovania oleandra je vždy vytvorenie vhodných podmienok. Napriek nenáročnosti si voňavý krík so subtropickým pôvodom potrpí najmä na svetlo a teplo. S tým súvisí aj výber polohy, ktorá je pre jeho rýchly a zdravý rast takisto kľúčová. Dôležitú úlohu pri vytváraní vhodných podmienok zohráva aj výber pôdy, do ktorej budete ker vysádzať.

Poloha

Ako teplomilný ker so subtropickým pôvodom ocení dostatok svetla. Nevadí mu ani intenzívne slnečné žiarenie, ktorému môže byť vystavený aj niekoľko hodín denne. V takom prípade bude rásť a kvitnúť ešte o niečo rýchlejšie. To ale platí iba vtedy, keď ho nevystavíte prievanu alebo silnejšiemu vetru, takže pri výbere polohy uprednostnite zátišie pred voľným otvoreným priestranstvom.

Teplota

Oleander zvládne akékoľvek náročné podmienky okrem zimy. Niektoré druhy sú síce odolnejšie voči chladu, no tie sa v našich končinách objavujú minimálne. Nie náhodou sa ker pestuje v exteriéroch len od jari do jesene. Rizikovými sa pre jeho zdravotný stav stávajú už teploty pod 7 °C. V najlepšom prípade by počas celej vegetačnej sezóny mali dosahovať aspoň okolo 18 až 20 °C.

Zemina

V rámci dobrej odolnosti sa vyrovná aj s ťažšími pôdami, ktoré majú vysoké pH. Na to ale potrebuje dostatočne výživnú zeminu, ktorá bude zároveň priepustná a dostatočne prevzdušnená. Pôdne podmienky môžete vylepšiť rôznymi spôsobmi. Primiešaním kompostu dodáte zemine všetky potrebné živiny. Trochou piesku alebo rašeliny jej pomôžete k lepšiemu odvodňovaniu.

Čas výsadby

Podobne ako väčšina iných okrasných kríkov, aj oleander si potrpí na jarnú výsadbu. Vhodným obdobím býva apríl, najmä jeho druhá polovica, kedy sú vonkajšie teploty o niečo vyššie. Vysádzanie v tejto časti roka ale nie je podmienkou. Mnohí záhradkári k nemu pristupujú v priebehu leta. Oleander je rýchlorastúci ker, takže do jesene stihne rozkvitnúť aj pri neskoršej letnej výsadbe.

Ako sa o posadený oleander postarať?

Starostlivosť o oleander zahŕňa len niekoľko základných krokov, ktoré sú potrebné pre jeho rast a rozkvet. Jediný, ktorý vyžaduje pomerne viac práce a námahy, je strihanie. To by ste nemali vynechávať pri žiadnom oleandri bez ohľadu na to, aký druh pestujete. Práve strihanie má obrovský vplyv na vzhľad a zdravotný stav vždyzeleného kríka. Obzvlášť to platí vtedy, keď intervaly rezu prispôsobíte životnému cyklu kríka a vyberiete si správny čas, kedy strihať oleander.

Červený oleander

Aký význam má pravidelné strihanie?

 • Odstránenie chorých a poškodených častí.
 • Spomalenie extrémne rýchleho prerastania.
 • Zdraviu prospešné presvetlenie výhonkov.
 • Estetická úprava vzhľadu celého oleandra.
 • Tvarovanie kríka a formovanie jeho rastu.
 • Prevencia pred plesňami a inými chorobami.

Náš TIP na kvalitné nožnice do záhrady

Fiskars P90

Fiskars PowerGear X

Felco 2

Fiskars P90 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 26.50 €

Fiskars PowerGear X - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 92.00 €

Felco 2 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 46.00 €

Odporúčaný čas, kedy strihať oleander

Ak má rez splniť požadovanú funkciu a zaistiť kríku čo najlepšiu kondíciu, je potrebné zvoliť správny čas, kedy strihať oleander. Aj pri strihaní sa potvrdzuje jeho nenáročnosť, nakoľko si nepotrpí na konkrétny dátum. Pustiť sa do okrasného či ozdravného zastrihávania môžete vo viacerých fázach vegetačného obdobia. Vhodný čas na strih závisí najmä od rýchlosti rastu či kvitnutia. V súvislosti s tým môžete vykonať viacero rezov za rok, pričom každý z nich plní inú úlohu.

Strihanie pred zazimovaním

Najdôležitejším zo všetkých strihov je práve ten pred zimou. Jeho úlohou je omladiť rastlinu a zároveň ju zbaviť odkvitnutých kvetov. Tie zvyknú kvitnúť až do októbra, takže k tomuto strihu pristupujte najskôr v októbri až v novembri. Pokiaľ je ker pestovaný v kvetináči a na zimu ho budete presúvať do interiéru, strih môžete urobiť hlboký. Rany po ňom sa v teplom interiéri bez problémov zacelia.

Rez v predjarnom období

Alternatívou k rezu pred zimou je tzv. predjarný strih. Ten plní rovnakú úlohu, akurát sa vykonáva v inom čase. Vhodným obdobím, kedy strihať oleander v predjarí, je koniec zimy, najlepšie na prelome februára a marca. Takto načasovaný rez stimuluje ďalší rast, takže oleander začne kvitnúť pomerne skôr.

Očistný rez v priebehu leta

Tento typ strihania nebýva veľmi častý. Jeho úlohou nie je ani tvarovanie kríka, ani stimulácia ďalšieho rastu. Slúži len na vyčistenie oleandra, pri ktorom sa zbavíte chorých a poškodených častí. Zároveň ním celý ker trochu presvetlíte. Presný termín, kedy strihať oleander takýmto očistným rezom, neexistuje. Strihá sa kedykoľvek v lete, vždy podľa potreby.

5 tipov pre správne ostrihanie oleandra

 • Pri zastrihávaní sa zbavte všetkých výhonkov tenších ako prst.
 • Z kríka orežte všetky výhony, ktoré sa križujú alebo prepletajú.
 • Pri strihaní dodržiavajte pravidlo rezu nad listami alebo pukom.
 • Staré výhony a holé výhony bez listov môžete zrezať až po základ.
 • Dĺžka skracovania má dosahovať najviac tretinu z pôvodnej dĺžky.
Kedy strihať oleander

Ďalšia starostlivosť o okrasný oleander

Popri strihaní nezabudnite na ďalšiu starostlivosť, ktorú oleander v rámci potrebnej opatery vyžaduje. Tá súvisí hlavne so zaistením vlahy a živín, prípadne s ošetrovaním kríka. Každý z týchto úkonov vyžaduje iba zopár minút práce, za ktorú sa vám oleander odvďačí pevným zdravím a atraktívnym vzhľadom.

Zálievka

Ker znesie aj dlhšie obdobie sucha, no najlepšie sa cíti, keď je stále poliaty. Ak je nedostatok zrážok, doprajte mu primeranú dávku vody vždy po preschnutí pôdy, prípadne o 2 až 3 dni neskôr.

Hnojenie

Pohnojiť zem pred výsadbou oleandra nestačí. Ker spotrebuje obrovské množstvo živín, takže hnojiť v okolí hlavnej stonky je potrebné každú jar. Nakoľko neobľubuje aktívne hnojivá, uprednostnite skôr domáci kompost.

Mulčovanie

Tenká vrstva organického mulču chráni korene pred burinou a stratou vlahy. Zhruba v 5-centimetrovej výške ju môžete vystlať hneď na jar a nechať ju tam až do jesene. S príchodom chladnejších jesenných dní bude chrániť korene pred prechladnutím.

Kedy strihať ruže v priebehu roka?

Viete, kedy strihať ruže? Koľkokrát do roka by ste mali ruže strihať? Ako strihať ruže správne? Aké strihy ruží rozlišujeme? Ako na nich?

Kedy strihať ruže

Rada na záver

Takmer celý oleander obsahuje vysoké množstvo jedovatých látok. Kontakt s jeho miazgou môže vyvolať vážnu otravu. Pri akejkoľvek starostlivosti o ker, najmä pri jeho strihaní, používajte okuliare a ochranné pracovné rukavice.

Pozor na vysoký obsah jedovatých látok!

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články