Borovica čierna

Borovica čierna (Pinus nigra): Teplomilná borovica do parkov a záhrad

Redakcia - 9. júna 2022 - 3084. zobrazení

Vo voľnej prírode je statným a dominantným stromom, ktorý vládne lesom od nižších až po vyššie horské polohy, v parkoch a záhradách sa mení na elegantný solitér, ktorý čistí vzduch a poskytuje tieň. Nie náhodou sa borovica čierna stala jedným z najvyhľadávanejších druhov ihličnanov, ktorý u nás plní okrasnú aj hospodársku funkciu, napriek tomu, že nepatrí medzi naše domáce dreviny.

Borovica čierna prišla z teplého juhu

Väčšina spomedzi viac ako 100 druhov borovíc ocení chladnejšie podnebie. V prípade druhu s latinským názvom Pinus nigra to celkom neplatí. Dôvodom je najmä jeho južanský pôvod. Borovica čierna k nám totiž zavítala z južnej Európy. Okrem Španielska, Talianska a iných stredomorských štátov, kde rastie v polohách od 200 do 1000 m. n. m., je hojne rozšírená aj na severe Afriky a na území Malej Ázie. Druhý domov si našla na úpätí Álp, kde sa postupne prispôsobila na tvrdšie podmienky, čo jej umožnilo zavítať do chladnejšej strednej a severnej Európy.

Borovica čierna - šišky

Borovica čierna a jej charakteristika

  • Drevina rastúca vo voľnej prírode dosahuje do 40 metrov.
  • V záhradách sa pestujú niekoľkometrové okrasné odrody.
  • Druhový názov čierna má podľa tmavej šedočiernej kôry.
  • Jej kôra je v mladom veku svetlejšia, väčšinou žlto-hnedá.
  • Strom má jeden hlavný koreň, ktorý rastie do hĺbky zeme.
  • Ihličie vyrastá vždy vo zväzkoch, v ktorých sú dve ihlice.
  • Tmavozelené ihlice bývajú dlhé od 8 až do 15 centimetrov.
  • Plodmi sú vajcovité šišky dorastajúce až do 8 centimetrov.

Náš TIP na kvalitné záhradné nožnice

Fiskars P90

Fiskars PowerGear X

Felco 2

Fiskars P90 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 26.50 €

Fiskars PowerGear X - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 92.00 €

Felco 2 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 46.00 €

Hospodársky význam borovice čiernej

Len málo z borovicových druhov, ktoré rastú v Európe, nemajú aj hospodársky význam. Inak to nie je ani v prípade borovice čiernej, ktorá má kvalitné drevo s veľmi dobrou pružnosťou. Napriek tomu sa nehodí na výrobu nábytku alebo podlahových krytín. Využívané je skôr ako stavebné rezivo alebo ako materiál na realizáciu konštrukcií záhradných stavieb. V minulosti bolo aj jednou z hlavných surovín používaných pri výrobe celulózy, dnes sa už uprednostňujú iné materiály. To isté platí o využívaní borovicového dreva ako paliva. Lesníci však na neho nedajú dopustiť pri spevňovaní chudších piesočnatých alebo kamenistých plôch.

Okrasná borovica čierna

Borovica čierna plní aj estetickú úlohu

Dôvodov, pre ktoré je borovica čierna vysádzaná a pestovaná, je viac. Okrem využitia stromu na hospodárske účely hrá kľúčovú úlohu aj jeho estetická funkcia. Južanská drevina patrí medzi najkrajšie európske ihličnany, a to nielen spomedzi tých, ktoré patria do rodu borovica. Tvar a sfarbenie dreviny sa ešte skrášlilo krížením, ktorého výsledkom sú nižšie kultivary vhodné aj do menších záhrad. V tých si nachádzajú miesto ako okrasné solitéry, ktoré zakryjú prázdne a príliš presvetlené miesta.

Borovica limbová (Pinus cembra): Dlhoveký ihličnan odolný voči mrazom

Viete, akú starostlivosť vyžaduje borovica limbová? Aké sú ideálne podmienky na jej pestovanie? Čím je borovica limbová charakteristická?

Borovica limbová

Vhodné podmienky pre borovicu čiernu

Poloha

Ako väčšina borovíc, ani Pinus nigra neznáša tmu a tieň. Jej svetlomilnosť vyzdvihuje pôvod v Stredomorí, kde sa teší dostatku denného svetla. To by jej nemalo chýbať ani v tunajších záhradách.

Zemina

Máloktorý ihličnan ma takú schopnosť prispôsobiť sa jednotlivým druhom zeminy ako borovica čierna. Darí sa jej v každej pôde vrátane tej, ktorá je chudobná na živiny. Jej rýchly a zdravý rast spomaľuje iba vápenatá zemina.

Teplota

Elegantná ihličnatá drevina sa prispôsobila tunajším podmienkam napriek teplomilnému rázu. Môže za to poďakovať mrazuvzdornosti. Pri zazimovaní v podobe ochrannej vrstvy mulču a prikrytia ihličia textíliou prežije aj v mrazoch do -35 °C.

Borovica čierna - Pinus nigra

Zaistením vhodných podmienok a následnou výsadbou borovice, ku ktorej môžeme pristúpiť kedykoľvek od jari do jesene, sa starostlivosť o strom takmer končí. Borovica čierna už bude rásť sama. Akurát v suchšom období jej môžeme dopriať trochu vlažnej vody. Hnojenie nie je potrebné. Drevina nevyžaduje ani pravidelný rez.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články