Araukária andská

Araukária andská (Araucaria araucana): Vzhľad, výsadba, starostlivosť

Redakcia - 12. januára 2022 - 4074. zobrazení

Cudzokrajné stromy nie sú v slovenských záhradách ničím novým. Súčasťou mnohých z nich je už dlhší čas aj araukária andská. Pôvabná ihličnatá drevina sa k nám dostala až z ďalekej Južnej Ameriky, kde má dlhoročnú tradíciu siahajúcu až do prehistorických období. Tú si ako okrasná drevina postupne buduje aj u nás.

Odolná drevina z andských hôr

Už názov napovedá, kde má stále viac populárna araukária andská svoj pôvod. Za domovskú krajinu sa považuje Čile, no hojne sa vyskytuje aj v Argentíne. V obidvoch krajinách rastie na nižších horských svahoch v Andách. Najviac sa jej darí na miestach s nadmorskou výškou nad 1000 m. n. m., kde čelí náročnejším podmienkam. Práve sneh, chladné podnebie a vyššia vlhkosť urobili z araukárie andskej odolnú a dlhodobo trvácnu drevinu. Život v horách sa zároveň podpísal pod jej jedinečný vzhľad, ktorý je prispôsobený rastu v drsnejšom prostredí.

Araukária andská

Ako araukária andská vyzerá?

  • Jedná sa o vždyzelený ihličnatý strom z čeľade araukáriovité.
  • V záhradách rastie do výšky 1-1,5 m v závislosti od podmienok.
  • V pôvodných podmienkach dorastá do výšky viac ako 10-20 m.
  • Strom má kužeľovitý tvar, ktorý sa tesne pod vrcholom zužuje.
  • Kôra je hladká, s pribúdajúcim vekom naberá hnedosivý odtieň.
  • Konáre sú vodorovné, vyrastajú systémom 5 rozvetvených ružíc.
  • Namiesto ihličia na nich rastú lesklé svetlozelené ihlicovité listy.
Araukária andská - starostlivosť

Araukária andská na Slovensku

Vďaka odolnosti a veľmi dobrej prispôsobivosti sa araukária andská ako pôvabná okrasná drevina rozšírila do rôznych kútov planéty. V rámci expanzie neobišla ani Slovensko, kde sa objavuje už pár rokov aj napriek tomu, že v našich podmienkach sa pestuje ťažšie. Problémy jej spôsobuje najmä cyklus 4 ročných období a s tým súvisiace zmeny počasia. Drevine dajú najviac zabrať extrémy typické pre mierne klimatické pásmo, akými sú letné horúčavy a tuhé mrazy. Z Ánd je zvyknutá skôr na stabilné teploty a mierne zimy s dostatkom horského slnka. Aj preto sa jej u nás najviac darí v južných oblastiach, kde bez problémov prečká vonku celú zimu. Stačí jej dopriať vhodné podmienky a dať si záležať na správnej a pravidelnej opatere.

Náš TIP na záhradné náradie

Lopatka

Kosačka

Posýpací vozík

Lopatka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 7.99 €

Kosačka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 91.99 €

Posýpací vozík - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 72.99 €

Vhodné podmienky na výsadbu

Pôda

Araukária andská bude prosperovať v akejkoľvek pôde. Najviac jej vyhovuje kyslejšia zemina, ktorá je dostatočne priepustná, no dariť sa jej bude aj v substrátoch so zásaditejším pH. K rýchlemu a zdravému rastu však potrebuje, aby bola pôda vždy dostatočne vlhká.

Poloha

Drevine nevadí priame slnečné svetlo, takže sadiť sa môže aj na otvorenom priestranstve. To jej vyhovuje viac ako poloha v blízkosti steny, ktorá ju síce chráni pred vetrom, no zároveň môže vytvárať väčší tieň. Ten zhoršuje kondíciu stromu, čo sa postupne odráža na sfarbení listov a kvalite dreva.

Čas výsadby

Araukária andská sa môže vysádzať takmer celý rok. Jediným nevhodným obdobím je zima. Platí to najmä v prípade, keď sa vysádza priamo do zeme. Výsadba od decembra do februára však nie je vhodná ani pri pestovaní v kvetináči, do ktorého sa vysádzajú mladšie stromčeky.

Araukária andská v parku

Starostlivosť o strom po výsadbe

Zálievka

Starostlivosť o araukáriu andskú vyžaduje minimum práce. Základom je pravidelné polievanie. Zemina má byť vždy dostatočne vlhká, no nie príliš premočená, aby to neviedlo k hnilobe koreňov.

Hnojenie

Dopĺňať drevine živiny prostredníctvom hnojiva je potrebné, no hnojenie nesmie byť časté. Araukáriu andskú stačí pohnojiť raz alebo dvakrát za rok, vždy len v období od jari do jesene. Najvhodnejším prípravkom je klasické hnojivo na ihličnaté dreviny.

Presádzanie

Ako väčšina ihličnatých drevín, ani araukária andská nemá presádzanie v láske. Prvým presádzaním prejde vo veku 2 rokov, kedy sa presádza z kvetináča do zeme. K ďalšiemu presádzaniu stačí pristúpiť po 5 až 7 rokoch.

Araukária andská - šišky

Vhodné podmienky a správna starostlivosť o drevinu sú kľúčom k úspechu pri pestovaní. Aj keď araukária andská sa v našich podmienkach nedožije viac ako 1000 rokov, čo je v Andách bežné, ide o dlhodobo trvácny ihličnan, ktorý bude zdobiť záhradu niekoľko desaťročí.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články