Kedy sadiť cesnak

Ako, kde a kedy sadiť cesnak?

Redakcia - 25. apríla 2021 - 4068. zobrazení

Cesnak je odjakživa neodmysliteľnou súčasťou záhrad. Kvôli blahodarnému vplyvu na zdravie a širokému využitiu v kuchyni sa pestoval už v dávnej minulosti a rovnaký účel spĺňa aj dnes.

K vypestovaniu obľúbenej cibuľoviny toho netreba veľa. Ide o jednu z najmenej náročných plodín, ktorá nepotrebuje takmer žiadnu starostlivosť. O to väčší dôraz musíme klásť na jej výsadbu a výber vhodného termínu, kedy sadiť cesnak. Práve od neho bude závisieť, ako rýchlo nám vyrastie a aká hojná a kvalitná bude úroda.

Domáci cesnak alebo cesnak z obchodu?

Cesnak v súčasnosti nájdeme v každej väčšej predajni potravín. Chýbať nesmie ani na pultoch v hypermarketoch, kde však väčšinou predávajú lacný cesnak dovezený z Ázie. Ten je síce cenovo výhodný, no na rozdiel od toho domáceho sa nevyznačuje takou výraznou arómou ani znamenitou chuťou. Mínusom je aj pomerne menej liečivých látok v jeho zložení či podstatne nižšia trvanlivosť pri jeho skladovaní. Dôvodov, prečo pestovať cesnak doma na záhrade, je tak hneď niekoľko.

Aký cesnak na sadenie bude najlepší?

Kvalitatívne rozdiely medzi naším a ázijským cesnakom sa prejavujú aj pri samotnej výsadbe. Mnohé z dovážaných druhov obsahujú látky spomaľujúce rast a klíčenie, takže na sadenie sú nepoužiteľné. Iné sa vysádzať dajú, no výsledkom je slabá a nekvalitná úroda. Záhradkári tak uprednostňujú vlastný cesnak, ktorý majú odložený z predošlej úrody, prípadne si zakúpia tzv. sadbový cesnak určený špeciálne na tento účel. Na výber máme až z 3 typov cesnaku, pričom pri každom type si môžeme zvoliť z niekoľkých odrôd.

Kedy sadiť cesnak

3 typy cesnaku vhodné na vysádzanie

Paličiaky

Hlavným znakom tohto typu sú tvrdšie stonky. Spoznať ich dokážeme aj podľa kvetného puku, ktorý vzniká priamo na stonke. Cesnakové hlavy sú pomerne väčšie a známa je aj ich výraznejšia aróma.

Nepaličiaky

Typ s mäkkou stonkou a menšími hlavami neponúka takú výraznú chuť ani arómu, no vyznačuje sa dlhšou trvácnosťou pri skladovaní. Je ideálny na pestovanie v teplých lokalitách, kde je viac slnka a menej zrážok.

Sloní cesnak

Názov dostal kvôli robustnej veľkosti cesnakových hláv. Na rozdiel od vyššie uvedených typov nejde o klasický cesnak, no vzhľad strukov ho k nemu radí. Bližšie má skôr k póru, čo potvrdzuje aj jeho druhý názov cesnak pórový.

Výber odrody podľa času dozrievania

Skoré

Ak chceme zbierať čo najskôr, správnou voľbou je niektorá zo skorých odrôd. Nájdu sa medzi nimi aj také, ktoré dozrievajú už na prelome júna a júla. Väčšina z nich ale dozrieva v druhej polovici júla.

Neskoré

Tieto odrody zvyknú dozrievať v priebehu augusta. Výnimočne môžu byť zrelé aj na prelome júla a augusta, no v takom prípade sa radia skôr medzi tzv. poloskoré, ktorých je v predaji iba hŕstka.

Kedy sadiť cesnak na jar

Najlepšie obdobie, kedy sadiť cesnak

Pri výbere typu a konkrétnej odrody je potrebné zohľadniť aj obdobie výsadby. Najlepší čas, kedy sadiť cesnak, je na jar alebo na jeseň. Podľa obdobia výsadby sa jednotlivé druhy delia na jarný a ozimný cesnak. Napriek tomu, že v obidvoch prípadoch je výsadba možná na jar aj na jeseň, prispôsobenie času výsadby odporúčanému obdobiu nám prinesie bohatšiu a tiež kvalitnejšiu úrodu.

Kedy sadiť cesnak na jar?

Cesnak vysádzaný na jar má kratší čas na rast. Predĺžiť mu ho môžeme výsadbou neskorších odrôd, ktoré dozrievajú v auguste. Ak ich posadíme už koncom februára alebo najneskôr začiatkom marca, výrazne zvýšime predpoklad, že vypestujeme bohatšiu úrodu. Na takéto skoré jarné vysádzanie je ale potrebné, aby bola pôda rozmrznutá. V opačnom prípade sa čas výsadby posunie až na koniec marca, prípadne na apríl.

Kedy sadiť cesnak na jeseň?

Jesenná výsadba je u záhradkárov obľúbenejšia. Sadzba má totiž dostatočný čas na pokojný rast. Ak dodržíme vhodný termín, kedy sadiť cesnak, vyhneme sa aj rôznym škodcom. Sadiť sa odporúča v novembri až začiatkom decembra. Ideálnym termínom výsadby by bolo pár dní pred zmrznutím pôdy, no príchod prvých mrazov sa ťažko odhaduje. Ostáva tak vysádzať v novembri alebo na začiatku decembra, kedy je pôda chladnejšia.

Ako zvládnuť sadenie paradajok?

Viete, ako, kedy a kde sadiť paradajky? Sadenie paradajok začína správnym predpestovaním… Na čo všetko by ste nemali zabudnúť pri sadení?

Sadenie paradajok

Kde sa bude cesnaku najviac dariť?

Pre rýchly a zdravý rast nie je potrebné dodržať iba správny termín, kedy sadiť cesnak. Pri vysádzaní zohráva dôležitú úlohu aj poloha, resp. miesto výsadby. Cesnak síce nemá veľké nároky, no dopriať by sme mu mali otvorené stanovište s dostatkom svetla. To ocení bez ohľadu na odrodu a čas výsadby. Na pôdu si nepotrpí, pri dostatku svetla vyrastie v ťažších hlinitých aj priepustnejších pieskových pôdach. Stačí, ak ho nebudeme sadiť na rovnakom mieste dlhšie ako 3 roky po sebe a miesto výsadby dôkladne pripravíme.

Príprava pôdy na sadenie cesnaku

Dôkladnou prípravou pôdy vytvoríme cesnaku optimálne podmienky. Takáto príprava zahŕňa hlavne prekyprenie a prevzdušnenie zeminy pred výsadbou. Urobiť tak môžeme 3 týždne pred sadením. Počas tohto kroku môžeme do pôdy aplikovať hnojivo, ktoré cesnaku zaistí dostatok živín. Hnojiť je potrebné vždy pred výsadbou, nakoľko posadený cesnak hnojivo nechce. Na hnojenie sa odporúča domáci kompost, prípadne hnojivá s vyšším obsahom draslíka a síry. Po hnojení ešte počkáme, kým pôda úplne vyschne a môžeme začať s výsadbou.

Postup vysádzania cesnaku krok po kroku

  • Najprv si pripravíme hriadky, pôdu v nich vyvýšime približne do 10 cm výšky.
  • Takto vyvýšená pôda bude lepšie prevzdušnená a dokáže oveľa skôr preschnúť.
  • Jednotlivé hriadky pripravíme tak, aby boli od seba vzdialené aspoň 20 až 30 cm.
  • Do pripravených hriadok môžeme vysádzať strúčiky, ktoré dáme do hĺbky 10 cm.
  • Pri vkladaní strúčikov do pôdy medzi nimi zachovávajme odstupy aspoň 10 cm.
  • Na výsadbu sú najvhodnejšie väčšie strúčiky, špicatejší koniec má smerovať hore.
  • Výsadbu ukončíme zhrnutím a miernym utlačením pôdy, aby bola hriadka rovná.
  • Na záver hriadky výdatne polejeme, ak sadíme na jeseň, prikryjeme ich mulčom.
Ako sadiť cesnak

Ako sa starať o posadený cesnak?

Po zvládnutí procesu vysádzania nás už s cesnakom veľa práce nečaká. Plodina vyžaduje len občasnú opateru, ktorá zahŕňa najmä starostlivosť o pôdu. Tá je kľúčová pre udržiavanie čo najlepších podmienok na rýchly a zdravý rast. V rámci nej budeme musieť občas okopať pôdu okolo vzchádzajúcich rastlín. Ak pestujeme paličiaky, na ich stonkách ešte musíme odstrihnúť vznikajúce kvetné puky, ktoré by zbytočne odoberali cesnaku živiny. Zálievka pri posadenom cesnaku nie je potrebná, hnojenie sa odporúča len pred výsadbou.

Kedy je najlepšie obdobie na zber?

Čas zberu závisí vždy od odrody a rýchlosti dozrievania cesnaku. Nakoľko hlavy dozrievajú pod zemou, trafiť správny termín zberu musíme odhadom. Signálom dozretia však môže byť postupné žltnutie končekov zelených častí nad zemou. Na dozrievanie upozorňuje takisto aj ich ohýbanie smerom k zemi. Ak si všimneme niektorý z týchto signálov, cesnak môžeme zo zeme bez obáv vykopať. Najlepšie vtedy, keď je pôda suchšia a sypkejšia.

Rada na záver…

Cesnak vyžaduje ochranu pred škodcami v podobe morenia. Ak kupujeme sadbový cesnak v záhradkárstve, vo väčšine prípadov ho zoženieme namorený. Pri výsadbe vlastného cesnaku z minuloročnej úrody si ho budeme musieť namoriť sami. Poslúži nám na to roztok so sírou alebo špeciálny prípravok známy ako sulka. Strúčiky v ňom stačí močiť dve až tri hodiny, potom ich nechať vysušiť a suché čo najskôr posadiť.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články