Jedna z najtradičnejších plodín patrí medzi tie menej náročné. To ale platí skôr pri jej pestovaní. Samotné sadenie zemiakov si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Proces vysádzania totiž zahŕňa viacero krokov, od ktorých zvládnutia závisí, či bude výsledná úroda hojná a kvalitná.
Práve sadenie zemiakov vrátane príprav na ich výsadbu je prvým krokom postupu pestovania tejto obľúbenej plodiny. Napriek tomu, že proces sadenia je trochu prácnejší a žiada si o niečo viacej času, vďaka osvedčenému postupu ho zvládneme omnoho ľahšie a rýchlejšie. Zároveň tým zemiakom vytvoríme optimálne podmienky pre rast a dozrievanie. Obzvlášť vtedy, keď splníme odporúčaný časový harmonogram, podľa ktorého zemiaky sadiť a zbierať.
Harmonogram vysádzania zemiakov
Sadenie zemiakov začína prípravou
Samotnému sadeniu predchádza vždy dôkladná príprava. V rámci nej si pripravíme zeminu, vyberieme konkrétnu odrodu v požadovanom množstve a zaobstárame si pomôcky potrebné na sadenie zemiakov. Súčasťou prípravy je aj klíčenie zemiakov, ktoré vyžaduje trochu času. Po jeho ukončení sa môžeme okamžite pustiť do výsadby.
Čo potrebujeme na sadenie zemiakov?
Výber vhodnej zemiakovej odrody
Zemiakových odrôd je hneď niekoľko, pričom každá je niečím špecifická. Na výber tak máme sorty s rôznou chuťou, arómou či účelom použitia. Jednotlivé odrody sa môžu líšiť aj nárokmi na pôdu či iné podmienky spojené s výsadbou a následným pestovaním. Výber je tak potrebné prispôsobiť tomu, na akom mieste, za akých podmienok a za akým účelom zemiaky sadíme. Dôležitý bude aj odhadovaný termín zberu. Skoré odrody vysádzané na jar sa zbierajú už po 2 až 3 mesiacoch. Pri neskorých odrodách je nutné rátať s vegetáciou okolo 120 dní.
Pozor na zemiaky zo supermarketov
Pri výbere odrody sa mnohí pestovatelia dopúšťajú opakovanej chyby. Tou je kúpa a následné sadenie zemiakov zo supermarketu. Tie sú však primárne určené na konzumáciu, kvôli ktorej ich dodávatelia ošetrujú rozličnými postrekmi či prípravkami, napríklad proti klíčeniu. Práve klíčenie je pre rýchlejší rast zemiakov kľúčové, takže odrody predávané v supermarketoch sa sadiť neodporúča. Okrem toho, že nemusia vôbec vyrásť, môžu do pôdy preniesť plesne alebo iné ochorenia.
Výber zemiakov podľa varných typov
Varný typ A
„Áčkové“ zemiaky patria k najpevnejším. To z nich robí surovinu vhodnú na zužitkovanie pri príprave šalátov alebo príloh k hlavným jedlám.
Varný typ B
Druhý z typov zemiakov je o čosi menej pevný, navyše aj o niečo múčnatejší. Vďaka tomu je považovaný za univerzálny typ vhodný k príprave mnohých druhov pokrmov.
Varný typ C
Zemiaky tohto typu obsahujú najviac škrobu. Ten je dobrým spojivom v ceste, vďaka čomu sa dajú využiť pri príprave pyré alebo iných hotových zemiakových jedál.
Varný typ D
Posledný z typov si už miesto na tanieroch nenachádza. Ide o zemiaky, ktoré sa využívajú hlavne ako krmivo pre domáce zvieratá.
Po výbere nechajte zemiaky klíčiť
Ak je výber odrody za nami a zemiaky už máme doma, prichádza čas na spomínané klíčenie. Pri tomto kroku nemusíme robiť nič, iba vložiť zemiaky do debny alebo inej vhodnej nádoby a umiestniť ich na nejaké svetlé miesto s nižšou teplotou, najlepšie okolo 12 °C. O ostatné sa postará sama príroda. Postupne začnú zo zemiakov vyrastať mladé klíčky, ktoré by mali mať svieže zelené sfarbenie. To bude signálom, že klíčky sú zdravé a zemiaky po 4 až 6 týždňoch pripravené na výsadbu.
Ako sa pestuje a spracúva kvaka?
Viete, aký druh zeleniny sa skrýva pod názvom kvaka? Kvaka v minulosti patrila medzi najpestovanejšie plodiny… Aké má liečivé účinky?
Vysádzanie zemiakov v 6 krokoch
1. Príprava kompostu
Dobre pohnojená pôda bude pre rast zemiakov značným prínosom. Pred výsadbou si tak môžeme pripraviť kompost, ktorý následne použijeme na tvorbu akejsi podstielky.
2. Prekyprenie pôdy
Zemiaky sa cítia najlepšie v prevzdušnenej pôde, ktorá nie je príliš vlhká. Zeminu, do ktorej ich budeme sadiť, tak môžeme raz až dvakrát poriadne prehrabať, prípadne okopať, vďaka čomu sa dobre prekyprí.
3. Vytvorenie brázd
Po prekyprení začneme s tvorbou brázd, resp. jarčekov, pričom hlinu z nich nahrnieme ponad tieto brázdy. Tie majú byť od seba vzdialené aspoň 60 až 70 cm, podľa potreby a dostatku priestoru.
4. Tvorba podstielky
Do vytvorených brázd následne nasypeme pripravený kompost, ktorý môžeme najskôr preosiať. Primeraná vrstva kompostu vytvorí zemiakom pohodlnú podstielku a zároveň dodá pôde potrebné živiny.
5. Sadenie zemiakov
Do kompostom vystlaných brázd vkladáme hľuzy zemiakov, pričom rozmiestniť by sme ich mali vo vzdialenostiach okolo 30 až 40 cm, opäť podľa potreby. Hľuzy vkladáme do pôdy klíčkami smerom nahor, aby sa v zemi nezlomili.
6. Kopcovanie hriadok
K tzv. kopcovaniu sa nemusí pristupovať hneď pri sadení. Niektorí záhradkári tak robia až po vzídení prvej vňate. Tento krok je dôležitý kvôli tomu, aby rastúce hľuzy ostali v zemi, pretože nad zemou vyrásť nedokážu. Na vysadené miesta tak nahrnieme kopčeky hliny, ktoré budú ukrývať hľuzy zemiakov.
Rada na záver…
Sadenie zemiakov na rovnakom mieste by nemalo byť častejšie ako raz za 3 až 4 roky. Pokiaľ zemiaky vysádzame každý rok, potom je v snahe dosiahnuť čo najlepšiu úrodu potrebné pravidelne obmieňať miesto a pôdu.
Autor textu: Róbert Bosák