Sadenie zemiakov

Sadenie zemiakov krok po kroku…

Redakcia - 13. októbra 2020 - 130. zobrazení

Jedna z najtradičnejších plodín patrí medzi tie menej náročné. To ale platí skôr pri jej pestovaní. Samotné sadenie zemiakov si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Proces vysádzania totiž zahŕňa viacero krokov, od ktorých zvládnutia závisí, či bude výsledná úroda hojná a kvalitná.

Práve sadenie zemiakov vrátane príprav na ich výsadbu je prvým krokom postupu pestovania tejto obľúbenej plodiny. Napriek tomu, že proces sadenia je trochu prácnejší a žiada si o niečo viacej času, vďaka osvedčenému postupu ho zvládnete omnoho ľahšie a rýchlejšie. Zároveň tým zemiakom vytvoríte optimálne podmienky pre rast a dozrievanie. Obzvlášť vtedy, keď splníte odporúčaný časový harmonogram, podľa ktorého zemiaky sadiť a zbierať.

Harmonogram vysádzania zemiakov

  • Koniec februára – Kupujeme zemiaky na sadenie.
  • Začiatok marca – Nechávame vyklíčiť hľuzy.
  • Apríl alebo máj – Vysádzame vyklíčené zemiaky.
  • Júl alebo august – Zbierame zemiaky skorých odrôd.
  • Jeseň – Zbierame zemiaky neskorých odrôd.

Sadenie zemiakov začína prípravou

Samotnému sadeniu predchádza vždy dôkladná príprava. V rámci nej si pripravte zeminu, vyberte konkrétnu odrodu v požadovanom množstve a zaobstarajte si pomôcky potrebné na sadenie zemiakov. Súčasťou prípravy je aj klíčenie zemiakov, ktoré vyžaduje trochu času. Po jeho ukončení sa môžete okamžite pustiť do výsadby.

Sadenie zemiakov na jar

Čo potrebujete na sadenie zemiakov?

  • Vhodnú odrodu zemiakov.
  • Predpripravený kompost.
  • Náradie nutné k sadeniu.
  • Debnu / nádobu na klíčenie.

Výber vhodnej zemiakovej odrody

Zemiakových odrôd je hneď niekoľko, pričom každá je niečím špecifická. Na výber tak máte sorty s rôznou chuťou, arómou či účelom použitia. Jednotlivé odrody sa môžu líšiť aj nárokmi na pôdu či iné podmienky spojené s výsadbou a následným pestovaním. Výber je tak potrebné prispôsobiť tomu, na akom mieste, za akých podmienok a za akým účelom zemiaky sadíte. Dôležitý bude aj odhadovaný termín zberu. Skoré odrody vysádzané na jar sa zbierajú už po 2 až 3 mesiacoch. Pri neskorých odrodách je nutné rátať s vegetáciou okolo 120 dní.

Sadenie zemiakov v záhrade

Pozor na zemiaky zo supermarketov

Pri výbere odrody sa mnohí pestovatelia dopúšťajú opakovanej chyby. Tou je kúpa a následné sadenie zemiakov zo supermarketu. Tie sú však primárne určené na konzumáciu, kvôli ktorej ich dodávatelia ošetrujú rozličnými postrekmi či prípravkami, napríklad proti klíčeniu. Práve klíčenie je pre rýchlejší rast zemiakov kľúčové, takže odrody predávané v supermarketoch sa sadiť neodporúča. Okrem toho, že nemusia vôbec vyrásť, môžu do pôdy preniesť plesne alebo iné ochorenia.

Výber zemiakov podľa varných typov

Varný typ A

„Áčkové“ zemiaky patria k najpevnejším. To z nich robí surovinu vhodnú na zužitkovanie pri príprave šalátov alebo príloh k hlavným jedlám.

Varný typ B

Druhý z typov zemiakov je o čosi menej pevný, navyše aj o niečo múčnatejší. Vďaka tomu je považovaný za univerzálny typ vhodný k príprave mnohých druhov pokrmov.

Varný typ C

Zemiaky tohto typu obsahujú najviac škrobu. Ten je dobrým spojivom v ceste, vďaka čomu sa dajú využiť pri príprave pyré alebo iných hotových zemiakových jedál.

Varný typ D

Posledný z typov si už miesto na tanieroch nenachádza. Ide o zemiaky, ktoré sa využívajú hlavne ako krmivo pre domáce zvieratá.

Po výbere nechajte zemiaky klíčiť

Ak je výber odrody za vami a zemiaky už máte doma, prichádza čas na spomínané klíčenie. Pri tomto kroku nemusíte robiť nič, iba vložiť zemiaky do debny alebo inej vhodnej nádoby a umiestniť ich na nejaké svetlé miesto s nižšou teplotou, najlepšie okolo 12 °C. O ostatné sa postará sama príroda. Postupne začnú zo zemiakov vyrastať mladé klíčky, ktoré by mali mať svieže zelené sfarbenie. To bude signálom, že klíčky sú zdravé a zemiaky po 4 až 6 týždňoch pripravené na výsadbu.

Ako sa pestuje a spracúva kvaka?

Viete, aký druh zeleniny sa skrýva pod názvom kvaka? Kvaka v minulosti patrila medzi najpestovanejšie plodiny… Aké má liečivé účinky?

Kvaka - runkla

Vysádzanie zemiakov v 6 krokoch

1. Príprava kompostu

Dobre pohnojená pôda bude pre rast zemiakov značným prínosom. Pred výsadbou si tak môžete pripraviť kompost, ktorý následne použijete na tvorbu akejsi podstielky.

2. Prekyprenie pôdy

Zemiaky sa cítia najlepšie v prevzdušnenej pôde, ktorá nie je príliš vlhká. Zeminu, do ktorej ich budete sadiť, tak môžete raz až dvakrát poriadne prehrabať, prípadne okopať, vďaka čomu sa dobre prekyprí.

3. Vytvorenie brázd

Po prekyprení začnite s tvorbou brázd, resp. jarčekov, pričom hlinu z nich nahrňte ponad tieto brázdy. Tie majú byť od seba vzdialené aspoň 60 až 70 cm, podľa potreby a dostatku priestoru.

4. Tvorba podstielky

Do vytvorených brázd následne nasypte pripravený kompost, ktorý môžete najskôr preosiať. Primeraná vrstva kompostu vytvorí zemiakom pohodlnú podstielku a zároveň dodá pôde potrebné živiny.

5. Sadenie zemiakov

Do kompostom vystlaných brázd vkladajte hľuzy zemiakov, pričom rozmiestniť by ste ich mali vo vzdialenostiach okolo 30 až 40 cm, opäť podľa potreby. Hľuzy vkladajte do pôdy klíčkami smerom nahor, aby sa v zemi nezlomili.

6. Kopcovanie hriadok

K tzv. kopcovaniu sa nemusí pristupovať hneď pri sadení. Niektorí záhradkári tak robia až po vzídení prvej vňate. Tento krok je dôležitý kvôli tomu, aby rastúce hľuzy ostali v zemi, pretože nad zemou vyrásť nedokážu. Na vysadené miesta tak nahrňte kopčeky hliny, ktoré budú ukrývať hľuzy zemiakov.

Zemiaky na poli

Rada na záver…

Sadenie zemiakov na rovnakom mieste by nemalo byť častejšie ako raz za 3 až 4 roky. Pokiaľ zemiaky vysádzate každý rok, potom je v snahe dosiahnuť čo najlepšiu úrodu potrebné pravidelne obmieňať miesto a pôdu.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články