Kvitnúca záhrada

4 rady, vďaka ktorým bude vaša záhrada vyzerať ako z katalógu

Reklamný článok - 3. júna 2022 - 1044. zobrazení

Dokonalá záhrada si vyžaduje čas a nemalé úsilie. Na pomoc si môžete zavolať aj skúsených záhradných architektov, no nič sa nevyrovná zadosťučineniu zo svojpomocne vykonanej práce. Ak sa nebojíte zašpiniť a chcete ju vytvoriť sami, prečítajte si naše tipy a zistite, ako na to.

Na začiatku si určite štýl

Ešte skôr, ako sa pustíte do prerábky, zamyslite sa nad štýlom, ktorý chcete v záhrade vytvoriť. Zohľadnite charakter okolia a najmä vizuál vášho domu. Spolu by totiž mali tvoriť harmonický celok.

Nezabúdajte aj na starostlivosť o trávnik, preto si zbytočne nekomplikujte jeho tvar, aby sa vám ľahšie kosil. Takisto majte na mysli aj veľkosť záhrady, nesnažte sa mať v nej za každú cenu všetko. Inak bude pôsobiť chaoticky, a to určite nechcete.

Ak máte menšiu záhradu, nekombinujte viacero štýlov, pretože by pôsobila chaoticky. Keď sa váš dom nesie v modernom štýle, pri vytváraní používajte radšej geometrické tvary. Naopak, ak je váš dom viac v tradičnom vidieckom štýle, môžete využívať voľné línie.

Sadenie v záhrade

Vytvorte si náčrt

Všetky vaše myšlienky a nápady by ste mali premietnuť na papier. Nakreslite si súčasnú podobu svojho pozemku aj so všetkými stavbami, ktoré sa na ňom nachádzajú. Potom si inou farbou naznačte, akoby mala vyzerať a čo by ste v nej chceli mať.

Každý člen rodiny by mal prispieť svojím nápadom, predsa len budú záhradu využívať spolu s vami. Možno prinesú návrhy, nad ktorými ste sa ani nezamýšľali. Určite nebude možné realizovať všetky, no posunú vás o krok bližšie k samotnej realizácii.

Zamyslite sa nad výberom rastlín

V záhrade nechajte staré stromy. Nebudete tak musieť čakať roky, kým by novovysadené stromy vyrástli a poskytli prvý tieň. Odstráňte len tie poškodené a choré.

Zvážte podmienky, ktoré rastlinám vaša záhrada ponúka. Nesprávne umiestnenie by totiž dlho neprežili a vaša práca by tak vyšla nazmar. Okrem oddychovej časti by nemal chýbať kvetinový záhon. Vysadte doň rastliny, ktoré kvitnú v rôznych ročných obdobiach, aby v každej časti roka pútali pozornosť.

Okrem kvetinových záhonov, využite aj okrasné kry a dreviny kvitnúce na jar alebo v lete. Takisto skvelou súčasťou priestoru sú ihličnany, ktoré vyniknú najmä v zime. Najideálnejšie je, ak budete vyberať lokálne a nie drahé exotické rastliny. Sú totiž náročné na pestovanie a veľmi ľahko by mohli vyhynúť.

Západ slnka v záhrade

Nezabudnite na dekorácie

Pri výbere okrasnej dekorácie to príliš nepreháňajte. Stačia vám jeden až dva kusy, ktoré zapadnú do vami vybraného štýlu. Nechcete predsa odvádzať pozornosť od rastlín a kvetinových záhonov. Ak vo svojej záhrade chcete originálny kúsok, skúste vyhľadať nejakého lokálneho umelca.

Záhradu podľa predstáv však nevytvoríte za jednu sezónu. Zrejme budete niektoré veci prerábať či dolaďovať, no určite sa vaša trpezlivosť a odhodlanie vyplatí.

Zdroj obrázkov: Pexels.com

  • Kategórie

Podobné články