Ošetrenie záhradného nábytku

Ako sa starať o drevený záhradný nábytok?

Reklamný článok - 24. mája 2022 - 967. zobrazení

Drevený záhradný nábytok je krásny, trvácny a pôsobí hrejivým a útulným dojmom. Drevená záhradná lavica je nielen príjemným miestom na oddych, ale aj zaujímavým estetickým prvkom záhrady. Ako sa starať o drevený záhradný nábytok, aby vám vydržal čo najdlhšie?

Záhradný nábytok z mäkkého dreva

Záhradná lavička z mäkkého dreva, ako je borovica alebo smrek, potrebuje dôkladné ošetrenie, aby mohla byť v exteriéri bez toho, aby čoskoro začala chátrať. Drevený záhradný nábytok by ste mali ošetriť olejom na drevo ešte predtým, ako ho začnete používať.

Je dobré spraviť to kým je rozložený, aby ste sa dostali naozaj všade – aj na miesta, ktoré sú po zložení neprístupné. Keď bude záhradná lavička ošetrená, môžete ju začať bez obáv používať, ale ošetrenie olejom alebo lakom budete musieť opakovať aspoň dvakrát ročne, ideálne pred začiatkom ďalšej sezóny. Ak by sa na dreve objavil škrabanec alebo drobné poškodenie, nerovnosti prebrúste a následne impregnujte moridlom alebo olejom.

Záhradný nábytok z tuzemských drevín by ste nemali nechávať celoročne vonku ani po ošetrení. Dážď, sneh, mráz ale aj slnečné žiarenie zanechajú aj na ošetrenom dreve svoje stopy, ak je im nábytok dlhodobo vystavený. Drevený nábytok aj záhradná lavička by mali byť zazimované na suchom mieste – najlepšia je garáž alebo pivnica. Ak vás láka nábytok zakryť igelitom, zvolte radšej niečo priedušnejšie, aby ste predišli vzniku plesní.

Záhradný nábytok z tvrdého exotického dreva

Medzi exotické drevo patrí napríklad teak, céder či eukalyptus. Práve z týchto drevín sa záhradný nábytok často vyrába, pretože ide o odolné a tvrdé drevo, ktoré veľmi dobre zvláda aj nástrahy počasia. Vyžaduje si menej starostlivosti ako mäkšie tuzemské dreviny, ale takýto záhradný nábytok je finančne náročnejší. Exotické drevo treba asi raz ročne naolejovať, inak si žiadnu špeciálnu starostlivosť nevyžaduje.

Ako ochrániť drevo pred plesňami

To, že sa o svoj záhradný nábytok pravidelne staráte neznamená, že ich nemôžu napadnúť plesne, hniloba alebo huby. Že niečo nie je v poriadku zistíte tak, že na dreve objavíte čierne miesta. Najskôr môžete skúsiť čistenie prípravkom na drevo alebo roztokom chlóru.

Ak potom čierna škvrna nezmizne, bude potrebné miesto prebrúsiť, aby ste celý kaz odstránili. Nakoniec je samozrejme potrebné drevo ošetriť olejom alebo lakom. Ak chcete minimalizovať riziko vzniku plesní a húb, môžete siahnuť po ochranných náteroch a nábytok skladovať na suchom a dobre vetranom mieste.

Starostlivosť potrebuje všetko drevené

Ak máte radi drevo, určite sa vo vašej záhrade alebo na terase nájde vo viacerých podobách. Pravidelné ošetrenie potrebujú aj plotové dielce, drevené ploty, vyvýšené záhony, drevené črepníky a podobne. Obzvlášť to platí v prípade, ak sú celoročne vystavované vplyvom počasia. Používajte laky, oleje či moridlá, ktoré sú určené na drevo v exteriéri. Prírodné drevo je úžasný materiál, ktorý si však vyžaduje starostlivosť.

Zdroj obrázku: John-Fs-Pic / Shutterstock.com

  • Kategórie

Podobné články