Červená škvrnitosť listov

Ako sa dá liečiť červená škvrnitosť listov sliviek?

Redakcia - 8. januára 2021 - 3210. zobrazení

Škvrny na listoch neveštia nikdy nič dobré. Platí to aj v prípade slivkových stromov. Ak sa na ich listoch objavia fľaky s červenkastým odtieňom, s vysokou pravdepodobnosťou na strom zaútočilo ochorenie známe ako červená škvrnitosť listov.

Červená škvrnitosť listov patrí v našich končinách medzi najznámejšie a takisto najčastejšie choroby sliviek. V ovocných sadoch a záhradách vyčíňa najmä v posledných rokoch, kedy jej prajú časté zmeny počasia. Práve vtedy má ideálne podmienky na rýchle šírenie, ktoré môže skončiť poškodením celého stromu. Napriek nebezpečenstvu, ktoré sa s ochorením spája, ale existujú účinné metódy, ako sa ho zbaviť a ako chrániť strom pred jeho opätovným návratom.

Najčastejšie z hubovitých ochorení sliviek

Na rozdiel od vírusových ochorení, napr. šárky sliviek, sú hubovité ochorenia, ktoré napádajú tieto stromy, o niečo menej nebezpečné. K tým patrí aj červená škvrnitosť listov, ktorá si však vyžaduje zvýšenú pozornosť. Spomedzi všetkých hubovitých ochorení sa jedná o najčastejšiu chorobu, aká môže slivky alebo iné ovocné stromy postihnúť. Takisto dokáže napáchať oveľa väčšie škody ako iné neduhy tohto typu, čo je ďalším dôvodom na jej urýchlené liečenie.

Pôvodcom je huba Polystigma rubrum

Dôvodom vyššieho rizika, ktoré sa s týmto ochorením spája, je jeho pôvodca. Tým je huba známa ako Polystigma rubrum, ktorá patrí medzi najagresívnejšie svojho druhu. Zároveň patrí medzi najšikovnejšie huby, pretože v opadanom lístí dokáže prečkať zimu, aby od jari mohla vyčíňať. V rámci toho sa zameriava práve na listy, ktoré môže poškodiť natoľko, že postupne úplne opadnú.

Kde a kedy sa ochoreniu najviac darí?

  • Darí sa jej vo vlhšom, no teplejšom prostredí.
  • Obľubuje stromy v ľahkej nepohnojenej pôde.
  • Najväčšiu aktivitu vyvíja počas letnej sezóny.
  • Jej šíreniu praje dážď striedajúci slnečné dni.
  • Aktivitu zvyšuje aj pri zle načasovanej zálievke.

Ako sa červená škvrnitosť listov prejavuje?

  • Najprv sa na listoch vytvoria drobné žltozelené fliačiky.
  • Malé fľaky sa postupne rozširujú a začnú meniť farbu.
  • Po pár dňoch z nich budú okrúhle hnedočervené škvrny.
  • Po sčervenaní ich veľkosť dosahuje od 0,5 do 1 centimetra.
  • Počet škvŕn sa rozširuje dovtedy, kým sa sfarbia celé listy.
  • Takto napadnutý list sa rýchlo oslabuje a čoskoro opadáva.

Prečo treba ochorenie okamžite liečiť?

Nakoľko je huba najaktívnejšia v lete a listy po jej rozšírení opadnú po niekoľkých týždňoch, ochorenie nás môže pripraviť o úrodu. Práve predčasné opadávanie listov má za následok, že slivky budú buď nekvalitné, alebo ani nedozrejú. Zničením úrody sa však rozsah škôd, ktoré dokáže červená škvrnitosť listov spôsobiť, nekončí. Ďalším z dôsledkov je oslabenie dreviny a jej zvýšená citlivosť, čo vedie k zníženiu odolnosti voči iným chorobám.

Čo platí na červenú škvrnitosť listov?

Fungicídy

Kvalitný fungicíd zatočí s každou hubou. Treba ho však aplikovať v správnom období a v správnom množstve, ktoré je určené výrobcom. Dnešné fungicídy sa vyrábajú ako prípravky, ktoré neškodia včelám a inému užitočnému hmyzu. Strom zároveň chránia aj pred inými neduhmi, napr. chrastavitosťou, múčnatkou či moníliovou hnilobou.

Meďnatý postrek

Postreky na báze medi dokážu nielen zneškodniť huby, ale tiež chrániť strom pred ich návratom. Kľúčovým je však správny čas aplikácie, ktorý by sa mal vykonať dvakrát. Prvýkrát ešte pred kvitnutím slivky, druhýkrát po odkvitnutí.

Ochrana pred vypuknutím ochorenia

  • Pôda by mala byť dostatočne zásobená vápnikom.
  • Všetko infikované lístie je potrebné hneď odstrániť.
  • Odstrániť treba aj opadané lístie, kde huba prežíva.
  • Odporúča sa dbať o vyvážený pomer vody pri zálievke.
  • Odolnosť stromu zvyšuje aj pravidelný ozdravný rez.

Šárka sliviek: Aká prevencia na ňu platí?

Poznáte ochorenie s názvom šárka sliviek? Aké príznaky má šárka sliviek? Je možné napadnutý strom vyliečiť? Aká je účinná prevencia pred…

Choroby sliviek - šárka sliviek

Rada na záver…

Červená škvrnitosť listov sa často objavuje aj na trnke. Pozorovania ukázali, že rozšíriť na slivku sa môže aj z nej. Pri vysádzaní im tak môžeme nájsť polohu, kde nebudú v tesnej blízkosti.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články