mažiar

Bylinky v záhrade II.

Redakcia - 28. októbra 2014 - 4282. zobrazení

V minulom článku sme sa zaoberali bylinkami, ktoré sú vhodné na pestovanie a môžu z Vašej záhrady vyčarovať okúzľujúce miesto relaxu a pohody. Okrem toho sú vhodné aj do kuchyne alebo majú liečivé účinky.

Dnes Vám prinášame pokračovanie tohto článku, v ktorom si predstavíme ďalšie rastlinky.

Materina dúška – Thymus pulegioides ‚Foxley‘

materina-duska
Zdroj foto: (link)

Materina dúška je v našich končinách známa už niekoľko desaťročí ako liečivá bylina s fialovými kvetmi. Dorastá do výšky maximálne 30 cm a má drobné voňajúce kvietky. Má výborné účinky proti kašľu, využíva sa ako podporný liek proti chrípke. Tiež pomáha pri tráviacich problémoch a pri bolestiach hrdla.

Pestovanie

thyme
Zdroj foto: (link)

Existuje veľa druhov materinej dúšky, všetky však potrebujú suché a teplé miesto. Pri najhoršom im môžete zvoliť polotieň. Pôda je najvhodnejšia kyslejšia, hlinito-piesčitá. Rastlinka si vyžaduje minimálnu zálievku okrem klíčenia alebo zakoreňovania. Pokiaľ chcete rastlinu využiť na liečebné účinky, zbierame mladé kvitnúce časti rastlín, ktoré sušíme v malých vrstvách v tieni na dobre vetranom mieste.

Koriander siaty – Coriandrum sativum

Zdroj foto: (link)

Možno ste už o tejto bylinke počuli, často sa označuje aj ako čínsky petržlen. Zaujímavosťou tejto bylinky je skutočnosť, že obsahuje látku, ktorá je účinnejšia ako niektoré antibiotiká. Koriander siaty sa najčastejšie používa v Arabskej kuchyni.

Pestovanie

coriandrum
Zdroj foto: (link)

Pokiaľ sa rozhodnete pre pestovanie koriandera, vyberte mu slnečné miesto s kvalitnou pôdou. Ide o náročnú rastlinu, ktorá potrebuje pre svoj rast veľa živín. Osivo sejeme približne v polovici marca. V období rastu až po čas kvitnutia si rastlina vyžaduje množstvo vlahy. Keď začnú dozrievať jej plody, už si nevyžaduje toľko vlahy, vtedy je vhodnejšie sucho a teplo. Lístky môžeme zbierať priebežne, ale iba do času kvitnutia. Semienka je vhodné zbierať vtedy, keď je rastlina už celkom suchá. Po usušení semienka rozdrvte a preosejte. Pokiaľ Vás prekvapí nepríjemný pach, obavy mať nemusíte, ten sa stratí pri procese sušenia. Po dôkladnom vysušení môžete koreninu skladovať v suchej a dobre uzatvorenej nádobe.

Medovka lekárska – Melissa officinalis

medovka-lekarska
Zdroj foto: (link)

Medovka lekárska má hneď niekoľko využití. Vhodná je do ovocných šalátov alebo do limonády. Má podobné listy ako mäta, ale rozdiel je v tom, že medovka vonia po citróne. Medovka má bohaté využitie v kuchyni, hodí sa takmer ku každému jedlu. Okrem toho má výborné liečivé účinky. Výborne pôsobí proti vírusom, zápalom a pomáha aj pri liečení herpesu. Má dobré účinky v boji proti nespavosti, melanchólii alebo depresiám.

Pestovanie

melissa-officinalis
Zdroj foto: (link)

Medovka lekárska patrí medzi teplomilné rastliny, ktoré milujú teplo. Mali by ste jej vybrať miesto, kde bude chránená pred vetrom. Mala by sa pestovať v pôde bohatej na živiny, najlepšie piesočnato – hlinitej. Môžete jej vybrať aj miesto po okopaninách alebo po strukovinách. Počas zimy je potrebné ochrániť ju pred chladom a mrazom. Zbierajú sa listy a vňať, ktoré sa sušia v tenkej vrstve na dobre vetranom mieste, ktoré by malo byť tiež tienisté.

herbs
Zdroj foto: (link)

Dnes sme sa Vám pokúsili priniesť ďalšiu sériu byliniek, ktoré sú nielen ozdobou Vašej záhrady, ale dokonca majú aj liečivé účinky alebo ich môžete využiť v kuchyni.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články