Bylinky v záhrade

Bylinky v záhrade

Redakcia - 3. októbra 2014 - 3254. zobrazení

V súčasnom svete je čoraz väčším trendom žiť zdravo. Vyhľadávame rôzne bio produkty, upravujeme náš jedálniček. Jednoducho chceme spraviť niečo prospešné pre svoje zdravie i zdravie svojich milovaných.

www.bionatural.sk

Jednou z ciest je aj využívanie byliniek v kuchyni. Ale prečo by ste mali voňavé a zdravé bylinky zháňať a nakupovať niekde na trhoch, keď si ich môžete vypestovať doma na záhrade? Stanú sa príjemnou dekoráciu aj veľkým pomocníkom v kuchyni.

Bazalka pravá – Ocinum basalicum

Bazalka je vynikajúcim korením do polievok, šalátov, často sa využíva na prípravu bylinkového masla, k mäsu. Považuje sa za kráľovnú voňavých bylín.

bazalka-prava
Zdroj foto: (link)

Obsahuje železo, fosfor a vitamín C. Pôsobí osviežujúco, zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav, znižuje nadúvanie, podporuje chuť do jedla. Využíva sa aj pri žalúdočných problémoch.

Pestovanie

pestujeme-bazalku
Zdroj foto: (link)

Existuje viacero druhov bazalky. Ide o jednoročnú rastlinu, ktorá miluje teplo. Preto ju predpestujeme buď v skleníku alebo doma v črepníku. Výsev robíme v marci. Do záhrady ju premiestňujeme až v máji, po posledných mrázikoch. Bazalka potrebuje veľa slnka a tepla, ľahšiu pôdu z humusu a veľa vody. Lístky rastliny zbierame pred kvitnutím. Pokiaľ si ju chceme nasušiť, odrežeme ju pod kvetom, asi 7 cm od zeme a sušíme v tieni.

bylinky

Rozmarín lekársky – Rosmarinus officinalis

Rozmarín zvýrazní najmä chuť mäsa, či už bravčového, jahniaceho alebo mäsa zo zveriny. Veľmi obľúbeným korením je v južanských krajinách. Je skvelým dochucovadlom aj pre zemiaky.

rozmarin
Zdroj foto: (link)

Okrem toho, že ho môžeme využiť ako korenie, má aj liečivé účinky. Pomáha tráviť ťažké jedlá. Extrakty z listov sa používajú v kozmetickom priemysle. Rozmarín pôsobí tiež proti lupinám, podporuje pamäť a koncentráciu.

Pestovanie

pestujeme-rozmarin
Zdroj foto: (link)

Rozmarín patrí ku kríkom, ktoré sú počas celého roka zelené a dorastá do výšky až dvoch metrov. Výnimku tvoria rastliny pestované v črepníku, tie nedorastajú až do takej výšky. Bylinka nemá rada zimu a mráz, preto je vhodné ho počas zimy umiestniť do interiéru. Pestovať ho môžeme zo semien, alebo môžeme rastlinu zakoreniť z polodrevitých odrezkov. Najvhodnejšia je humusovitá, vápenatá pôda. Rastlina potrebuje dostatok slnka a tepla.

Šalvia lekárska – Salvia officinalis

Šalvia je trvácny poloker, ktorý môže mať rôzne farby listov, ktoré sú hrubšie a majú všestranné použitie. Môžete ju poznať aj pod názvami babské ucho alebo posvätná bylina. Bylina je známa tým, že má silné protizápalové a dezinfekčné účinky. Priaznivo pôsobí proti tráviacim problémom, vhodná je na liečenie zápalov v ústnej dutine a pri angíne. Tiež znižuje hladinu cukru v krvi.

pestujeme-salviu
Zdroj foto: (link)

Šalvia má ostrú korenistú vôňu, preto s ňou treba zaobchádzať opatrne. Listy sa používajú na zdobenie jedál, šalátov i múčnikov. Vhodná je do plniek, omáčok a na všetky druhy mäsa. Najmä na ryby, baraninu a hydinu.

Pestovanie

salvia-officinalis
Zdroj foto: (link)

Ak chcete v záhrade pestovať šalviu, doprajte jej suchšiu, vápenatú a priepustnú pôdu. Má rada slnko. Je to poloker, ktorý vyrastá do výšky cca 60 cm. Môžeme ju buď vysiať, alebo zakoreniť z polodrevnatých odrezkov. Cez zimu a mrazy je potrebné chrániť ju prikrývkou.

grow-herbs
Zdroj foto: (link)

Pokiaľ chcete svoju záhradu skrášliť a ešte sa aj tešiť z užitočných byliniek, k dispozícii máte množstvo rastlín. Stačí si len vybrať a pustiť sa do pestovania.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články