Liečivé bylinky

Aké liečivé bylinky môžete pestovať vo svojej záhrade? (I. časť)

Redakcia - 7. mája 2019 - 9426. zobrazení

V súčasnej dobe je čoraz väčším trendom žiť zdravo. Mnohí z nás vyhľadávajú v obchodných reťazcoch najrôznejšie bio produkty a snažia sa upraviť svoj jedálniček. Jednoducho povedané, väčšina z nás chce spraviť niečo prospešné pre svoje zdravie…

Jednou z možných ciest je aj začatie používania byliniek v kuchyni. Prečo by ste však mali tieto voňavé a liečivé bylinky zháňať a nakupovať niekde v obchodoch alebo na trhoch, keď si ich môžete vypestovať sami a doma? Viete, aké liečivé bylinky sú obľúbenými a najčastejšie pestovanými v záhradách, ale aj bytoch?

Náš TIP na semená obľúbených liečivých bylín

Bazalka pravá

Rozmarín lekársky

Šalvia lekárska

Bazalka pravá - liečivé bylinky
Hodnotenie

Cena: od 0.90 €

Rozmarín lekársky - liečivé bylinky
Hodnotenie

Cena: od 0.80 €

Šalvia lekárska - liečivé bylinky
Hodnotenie

Cena: od 0.70 €

Liečivé bylinky v záhrade: Bazalka pravá

Bazalka je vynikajúcim korením do polievok, rôznych šalátov, ale rovnako sa používa aj ako korenie k rôznym druhom mäsa. Častokrát sa využíva na prípravu bylinkového masla. Bazalka sa však nepoužíva iba vo svojej sušenej podobe, tj. ako korenina. Čerstvú bazalku môžete nájsť v šalátoch, v prílohách k jedlu, ale aj na obľúbenej talianskej pochúťke pizzy. Bazalka sa považuje za kráľovnú voňavých bylín.

Bazalka pravá - liečivé bylinky

Ako pestovať Bazalku pravú?

Bazalka je jednoročnou rastlinou, ktorá miluje teplo. Preto ju predpestujte buď v skleníku alebo doma v črepníku. Výsev sa robí prevažne v marci. Do záhrady ju premiestňujte až v máji, po posledných mrazoch. Bazalka potrebuje veľa slnka a tepla, ľahšiu pôdu z humusu a veľa vody. Lístky rastliny sa zbierajú pred kvitnutím. Pokiaľ si bazalku chcete nasušiť, odrežte ju pod kvetom, asi 7 cm od zeme a sušte ju v tieni.

Pestovanie bazalky - liečivé bylinky
Ikona list

Aké liečivé účinky má Bazalka pravá?

Bazalka obsahuje železo, fosfor a vitamín C. Pôsobí osviežujúco, zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav, znižuje nadúvanie a podporuje chuť do jedla. Využíva sa najmä pri žalúdočných problémoch.

Liečivé bylinky v záhrade: Rozmarín lekársky

Rozmarín je obľúbeným aromatickým korením podobne ako bazalka. Rozmarínom dokážete predovšetkým zvýrazniť chuť mäsa, či už bravčového, jahniaceho alebo mäsa zo zveriny. Rozmarín je tradičným korením najmä v južanských krajinách. Okrem toho je skvelým dochucovadlom aj pre zemiaky.

Rozmarín lekársky - liečivé bylinky

Ako pestovať Rozmarín lekársky?

Rozmarín patrí ku kríkom, ktoré sú počas celého roka zelené a môže dorásť až do výšky dvoch metrov. Výnimku tvoria rastliny, ktoré sú pestované v črepníku, tie do takejto výšky nedorastajú. Rozmarín nemá rád zimu a mráz, preto je ho vhodné počas zimy umiestniť do interiéru. Pestovať ho môžete zo semien alebo môžete rastlinu zakoreniť z polodrevitých odrezkov. Pre rozmarín je najvhodnejšia je humusovitá, vápenatá pôda. Dôležitým je aj dostatok slnka a tepla.

Pestovanie rozmarínu - liečivé bylinky
Ikona list

Aké liečivé účinky má Rozmarín lekársky?

Rozmarín pomáha s trávením ťažkých a mastných jedál. Extrakty z listov rozmarínu sa používajú v kozmetickom priemysle. Rozmarín je tiež vyníkajúcim bojovníkom proti lupinám, podporuje pamäť a koncentráciu.

Liečivé bylinky v záhrade: Šalvia lekárska

Šalvia je trvácny poloker, ktorý môže mať rôzne farby listov, ktoré sú hrubšími a majú všestranné použitie. Listy sú zelenkasté až striebristé a majú vajcovitý až kopijovitý tvar. Dĺžka listov Šalvie lekárskej je 5 až 10 cm. Môžete ju poznať aj pod názvami babské ucho alebo posvätná bylina. Šalvia má ostrú korenistú vôňu, preto s ňou treba zaobchádzať opatrne. Listy šalvie sa používajú na zdobenie jedál, predovšetkým však šalátov a múčnikov. Šalvia je vhodná do plniek, omáčok a na všetky druhy mäsa – najmä však na ryby, baraninu a hydinu.

Šalvia lekárska - liečivé bylinky

Ako pestovať Šalviu lekársku?

Ak chcete v záhrade pestovať šalviu, doprajte jej suchšiu, vápenatú a priepustnú pôdu. Má rada slnko. Je to poloker, ktorý vyrastá do výšky cca 60 cm. Môžeme ju buď vysiať, alebo zakoreniť z polodrevnatých odrezkov. Cez zimu a mrazy je potrebné chrániť ju prikrývkou.

Pestovanie Šalvie lekárskej
Ikona list

Aké liečivé účinky má Šalvia lekárska?

Šalvia je bylinka, ktorá je známa tým, že má silné protizápalové a dezinfekčné účinky. Priaznivo pôsobí proti tráviacim problémom, rovnako je však vhodná aj na liečenie zápalov v ústnej dutine a pri angíne. Šalvia tiež znižuje hladinu cukru v krvi.

V tomto článku sme vám v krátkosti predstavili tri obľúbené liečivé bylinky, ktoré sú najčastejšie pestovanými v záhradách, ale aj v interiéri. Každá z týchto byliniek má svoju jedinečnú áromu, vzhľad a liečivé účinky, ktoré ocení predovšetkým vaše telo… V druhom článku venovanému liečivým bylinkám si predstavíme materinu dúšku, koriander siaty a medovku lekársku.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články