Údržba trávnika

Aké sú najčastejšie choroby trávnika?

Redakcia - 26. novembra 2019 - 2042. zobrazení

Každý exteriér býva vystavený rizikám, ktoré môžu v prípade zanedbania starostlivosti vyústiť do jeho trvalého poškodenia. Inak to nie je ani pri samotnom trávniku, na ktorý číhajú viaceré nástrahy. Značné škody dokážu spôsobovať najmä plesne. Výsledkom ich aktivity sú viaceré choroby trávnika.

Prítomnosť plesní na dvoroch a záhradách nie je ničím ojedinelým. Ich najčastejším cieľom sa okrem dreva a muriva stáva práve trávnik. Vyčíňanie na ňom môže končiť značnými škodami po estetickej aj kvalitatívnej stránke. Našťastie, každému neduhu sa dá zabrániť a výnimkou nie sú ani plesne. Správna prevencia totiž zaistí, aby sa choroby trávnika vašej záhrade vyhli.

Choroby trávnika

Aké choroby trávnika plesne spôsobujú?

Aj keď nie všetky choroby trávnika majú na svedomí plesne, títo všadeprítomní škodcovia sa zvyknú postarať o väčšinu z nich. Výsledkom nie je iba zlá farba trávy, ale aj jej rednutie, zlý rast alebo škvrnitosť. V konečnom dôsledku môže dôjsť až k úplnému znehodnoteniu celého trávnika, pričom pleseň sa z neho môže šíriť ďalej aj na ostatnú vegetáciu na pozemku.

Vodopády
 • Pleseň snežná – Je jednou z najagresívnejších plesní, ktorej sa darí najmä počas jarného topenia snehu. Vyčíňať naplno však vie aj na jeseň, kedy má perfektné podmienky na väčšiu expanziu. Príchod tmavších a vlhkejších dní jej pomáha vytvárať na trávnatých plochách sivú pavučinu s výrazným tmavým okrajom.
 • Palušková hniloba – Rozlíšiť túto chorobu od plesne snežnej nie je vôbec jednoduché. Obe ochorenia majú takmer identické príznaky a podobný priebeh. Zárodky oboch takisto vznikajú po jarnom topení snehu. Odlišným znakom sú malé ochranné vačky s veľkosťou špendlíkovej hlavičky, ktoré majú huby chrániť pred suchom a slnečnými lúčmi.
 • Škvrnitosť trávnika – Známa je v niekoľkých podobách, pričom každá má za následok tvorbu rozširujúcich sa škvŕn rôznych tvarov a farieb. Medzi najzákernejšie typy patrí tzv. ohnisková škvrnitosť, pri ktorej sa jednotlivé ohniská spájajú do väčších škvŕn. Rozsiahle škody pácha aj hnedá a bronzová škvrnitosť, nehovoriac o tzv. dolárovej škvrnitosti, ktorá spôsobuje totálne zničenie vzhľadu trávnika. Ten následne vyzerá ako po spálení.
 • Antraknóza – Škvrny na steblách trávy sú jasným príznakom aj pri antraknóze. Ich výskyt je však posledným štádiom, ktorému najprv predchádza rednutie a následné vyschnutie trávnika. Antraknóza sa najčastejšie vyskytuje na jeseň, kedy má ideálne podmienky pre svoju aktivitu.
 • Červená nitkovitosť – Ak na trávniku zahliadnete menšie červené fľaky a medzi steblami sa zachytávajú červené a ružovkasté vlákna, zrejme máte do činenia s klasickou nitkovitosťou. Badateľným príznakom sú aj zúžené steblá, z ktorých sa postupne stanú tenké trávnaté nitky.
 • Múčnatka – Voľným okom viditeľné biele povlaky na trávnikoch sú vždy signálom, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov sa jedná o múčnatku, ktorá si za obeť zvykne vyberať trávnaté plochy situované v tieni bez dostatku slnečného svetla. Najlepšie sa jej darí na jeseň, no v prípade nepravidelného kosenia dokáže útočiť aj na jar a v lete.
 • Hrdze – Medzi najznámejšie druhy hrdzí spôsobujúcich choroby trávnika patrí hrdza trávová a hrdza korunková. Ich šíreniu sa darí najmä na nepokosených plochách. Vďaka dosť tmavým prašným kôpkam alebo vypuklinám sa dokážu dlhšiu dobu ukrývať pred zrakmi záhradkárov. Za ten čas stihnú rozložiť pletivá jednotlivých stebiel, stáčať ich a následne úplne poškodiť.

Náš TIP na kvalitné hnojivá na poškodený trávnik

New Grass

Shade Special

Floria

Hnojivo na trávnik Landscaper Pro New Grass - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 52.69 €

Hnojivo na trávnik Landscaper Pro Shade Special - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 43.84 €

Hnojivo na trávnik Floria - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 7.10 €

Ako možno choroby trávnika eliminovať?

Niet choroby trávnika, ktorá by bola nevyliečiteľná. Samozrejme, pokiaľ zachytíte symptómy včas a okamžite sa pustíte do ich eliminovania. Účinných spôsobov je hneď niekoľko, pričom každý platí na ktorékoľvek ochorenie. Šírenie plesní totiž prebieha na podobnej báze, takže aj boj s nimi vyžaduje podobné metódy.

Choroby trávnika
 • vykopte poškodenú plochu trávnika, miesto prevzdušnite a zasejte trávne semeno
 • aplikujte odporúčané chemické postreky proti vzniku a šíreniu plesní
 • vyberajte si kvalitné hnojivá s účinnými látkami pre zdravie zeminy
 • steblá trávy vyživujte pomocou špeciálnych minerálnych prípravkov
 • v rámci možností zredukujte zavlažovanie, no nie na úkor zdravej trávy
 • dúfajte v teplejšie počasie a viacej slnka, ktoré plesne dokáže vysušiť

Príprava trávnika na zimu! Ako na to?

Príprava trávnika na zimu je nesmierne dôležitá! Viete, čo všetko by ste mali urobiť, aby bol váš trávnik dokonale pripravený na zimu?

Príprava trávnika na zimu

Správnou prevenciou choroby trávnika zastavíte!

Každá z vyššie uvedených diagnóz môže napáchať rozsiahle škody a v konečnom dôsledku vás pripraviť o akúkoľvek snahu mať na dvore pekný a dobre upravený trávnik. Pravidelná starostlivosť a dôkladná prevencia je tak alfou a omegou každej snahy zameranej na to, ako choroby trávnika nevpustiť do svojej záhrady. Účinných preventívnych opatrení je niekoľko, pričom uplatniť môžete buď všetky, alebo len tie, ktoré váš trávnik najviac potrebuje.

Choroby trávnika

Opatrenia, ktoré bránia vzniku týchto chorôb trávnika…

 • pravidelné kosenie
 • prevzdušnenie pôdy
 • vyživovanie trávnika
 • správna intenzita a intervaly polievania
 • použitie vhodných a kvalitných hnojív
 • výsadba trávnika na svetlých miestach
 • aplikovanie prípravkov obohatených o fungicídy

Jednotlivé preventívne opatrenia síce vyžadujú zopár úkonov a s tým aj nejaké tie investície, no odmenou bude zdravý a imúnny trávnik s pekne upraveným vzhľadom. Ak by vás choroby trávnika zastihli napriek prevencii, pri objavení akýchkoľvek symptómov ihneď zasiahnite. Tým si ušetríte mnoho starostí, práce a často aj finančných nákladov.

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články