Údržba trávnika

Aké sú najčastejšie choroby trávnika?

Redakcia - 26. novembra 2019 - 13812. zobrazení

Každý exteriér býva vystavený rizikám, ktoré môžu v prípade zanedbania starostlivosti vyústiť do jeho trvalého poškodenia. Inak to nie je ani pri samotnom trávniku, na ktorý číhajú viaceré nástrahy. Značné škody dokážu spôsobovať najmä plesne. Výsledkom ich aktivity sú viaceré choroby trávnika.

Prítomnosť plesní na dvoroch a záhradách nie je ničím ojedinelým. Ich najčastejším cieľom sa okrem dreva a muriva stáva práve trávnik. Vyčíňanie na ňom môže končiť značnými kvalitatívnymi aj estetickými škodami. Našťastie, každému jednému neduhu sa dá zabrániť a výnimkou nie sú ani plesne. Správna prevencia spojená s dôkladnou starostlivosťou totiž zaistí, aby sa choroby trávnika vašej záhrade vyhýbali.

Choroby trávnika

Kedy a prečo trávnik napádajú choroby?

Období, kedy je trávnik najviac náchylný na niektoré z najčastejších hubovitých ochorení, je viac. Ohrozený je hlavne na začiatku jari, kedy sa roztápa sneh, čo výrazne zvyšuje vlhkosť. Práve tá praje plesniam, ktoré využijú akúkoľvek príležitosť na napadnutie trávnika v slabšej kondícii. Okrem jari však trávniku dajú zabrať aj letné horúčavy spojené so suchom, na ktoré reagujeme nesprávnym spôsobom zavlažovania vedúcim k vzniku ďalších možných ochorení.

Vodopády

Aké choroby trávnika plesne spôsobujú?

Aj keď nie všetky choroby trávnika majú na svedomí plesne, títo všadeprítomní škodcovia sa zvyknú postarať o väčšinu z nich. Výsledkom nie je iba zlá farba trávy, ale aj jej rednutie, zlý rast alebo škvrnitosť. V konečnom dôsledku môže dôjsť k úplnému znehodnoteniu celého trávnika, pričom pleseň sa z neho môže šíriť ďalej aj na ostatnú vegetáciu na pozemku.

1. Pleseň snežná

Je jednou z najagresívnejších plesní, ktorej sa darí najmä počas roztápania snehu na začiatku jari. Vyčíňať naplno ale vie aj v priebehu jesene, kedy má priam optimálne podmienky na väčšiu expanziu. Príchod tmavších a vlhších dní s úbytkom svetla jej umožňuje vytvárať na trávnatých plochách sivú pavučinu s výrazným tmavým okrajom. Tá sa postupne formuje do väčších kruhovitých až elipsovitých vrstiev, ktoré spôsobujú odumretie stebiel.

Liečba

Napadnutú časť trávnika vyhrabeme a na miesto poškodenia aplikujeme liadok. Pri veľkých odumretých vrstvách použijeme na elimináciu plesní fungicídy.

2. Palušková hniloba

Rozlíšiť túto chorobu od plesne snežnej nie je jednoduché. Obidve ochorenia majú takmer identické príznaky a podobný priebeh. Zárodky obidvoch vznikajú po jarnom topení snehu. Odlišným znakom sú malé ochranné vačky s veľkosťou špendlíkovej hlavičky, ktoré škodlivé huby chránia pred suchom a slnečnými lúčmi.

Liečba

Aj v tomto prípade vsadíme na aplikáciu liadku na poškodené plochy. Kombinovať ho môžeme s účinným fungicídom.

3. Škvrnitosť trávnika

Známa je v niekoľkých podobách, pričom každá má za následok tvorbu rozširujúcich sa škvŕn rôznych tvarov a farieb. Medzi najzákernejšie typy patrí tzv. ohnisková škvrnitosť, pri ktorej sa jednotlivé ohniská spájajú do rozsiahlych škvrnitých vrstiev. Rozsiahle škody pácha aj hnedá či bronzová škvrnitosť, nehovoriac o tzv. dolárovej škvrnitosti spôsobujúcej úplné zničenie vzhľadu trávnika, ktorý potom vyzerá ako po spálení.

Liečba

Choroba sa šíri rýchlo a zákerne, takže hneď pri spozorovaní prvých príznakov je potrebné aplikovať chemický postrek, ktorý jej pôvodcu zničí.

4. Antraknóza

Škvrny na steblách trávy sú jasným príznakom aj pri antraknóze. Ich výskyt je však posledným štádiom, ktorému najprv predchádza rednutie a následne vyschnutie celého trávnika. Antraknóza sa najčastejšie objavuje na jeseň, kedy má ideálne podmienky pre svoju aktivitu.

Liečba

Kým je dosah ochorenia malý, stačí aplikovať kvalitný postrek. Pri extrémnejších prípadoch vykopte poškodenú časť a zasejte tam nový kus trávnika.

5. Červená nitkovitosť

Ak na trávniku zahliadnete menšie červené fľaky a medzi steblami sa zachytávajú červené a ružovkasté vlákna, zrejme máte do činenia s nitkovitosťou. Častým príznakom sú aj zúžené steblá, z ktorých sa postupne stanú tenké trávnaté nitky náchylné na rýchle vyschnutie či iné formy poškodenia.

Liečba

Trávnik sa môže zbaviť nitkovitosti dodávaním pravidelnej výživy. Pri rozsiahlejších škodách bude potrebné použiť špeciálne postreky.

6. Múčnatka

Voľným okom viditeľné biele povlaky na trávniku bývajú vždy signálom, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov ide o múčnatku, ktorá si za obeť zvykne vyberať trávnaté plochy situované v tieni bez dostatku slnečného svetla. Najlepšie sa jej darí na jeseň, no v prípade nepravidelného kosenia dokáže útočiť aj na jar alebo v lete.

Liečba

Okrem postrekov a výsadby nových častí trávnika sa odporúča aj okamžité zníženie množstva vody pri zavlažovaní.

7. Hrdza

Medzi najznámejšie druhy hrdzí spôsobujúcich choroby trávnika patrí hrdza trávová a hrdza korunková. Tie sa zvyknú šíriť na nepokosených plochách. Vďaka tmavším prašným kôpkam alebo vypuklinám sa pred zrakmi záhradkárov dokážu dlhšiu dobu ukrývať. Za ten čas stihnú rozložiť pletivá jednotlivých stebiel, stáčať ich a následne úplne poškodiť.

Liečba

Na hrdzu sú najlepšie postreky, ktoré v sebe obsahujú špeciálne látky proti hubám. Ochorenie nie je až také agresívne, takže niekedy postačí vykopať poškodené časti trávnika.

Choroby trávnika

Všeobecné tipy na liečbu chorôb trávnika

Šírenie väčšiny z uvedených chorôb prebieha na podobnej báze, takže aj boj s nimi vyžaduje podobné metódy. Niektoré z nich sa považujú za všeobecne účinné bez ohľadu na daný druh choroby. Zároveň fungujú ako prevencia, ktorú možno uplatniť aj na zdravom trávniku.

 • Vykopte poškodenú časť trávnika, miesto prevzdušnite a zasejte novú trávu.
 • Aplikujte odporúčané chemické postreky proti vzniku alebo šíreniu plesní.
 • V rámci možností zredukujte zavlažovanie na minimálne potrebné množstvo.
 • Vyberajte si kvalitné hnojivá s účinnými látkami pre zdravie zeminy.
 • Steblá trávy vyživujte pomocou špeciálnych minerálnych prípravkov.

Aké hnojivo použiť na poškodený trávnik?

Druhov účinných hnojív na poškodený trávnik je viacero. Niektoré sa vyrábajú ako granuláty, iné sú predávané v podobe zmesí s viacerými účinnými látkami. Pri výbere produktu je nutné rozlišovať medzi hnojivami využívanými ako výživa, ktoré sa môžu aplikovať napríklad aj pri prevzdušnení, a medzi prípravkami určenými na poškodený trávnik. Kľúčovým je aj obdobie hnojenia. Zmesi alebo granuláty na jesenné hnojenie totiž obsahujú podstatne viac minerálov.

Náš TIP na kvalitné hnojivá na poškodený trávnik

New Grass

Shade Special

Floria

Hnojivo na trávnik Landscaper Pro New Grass - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 52.69 €

Hnojivo na trávnik Landscaper Pro Shade Special - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 43.84 €

Hnojivo na trávnik Floria - starostlivosť o trávnik
Hodnotenie

Cena: od 7.10 €

Správnou prevenciou choroby trávnika zastavíte!

Každá z vyššie uvedených diagnóz môže napáchať rozsiahle škody a v konečnom dôsledku vás pripraviť o akúkoľvek snahu mať na dvore pekný a dobre upravený trávnik. Pravidelná starostlivosť a dôkladná prevencia je tak alfou a omegou každej snahy zameranej na to, ako choroby trávnika nevpustiť do záhrady. Účinných preventívnych opatrení je niekoľko, pričom uplatniť môžete buď všetky, alebo len tie, ktoré váš trávnik najviac potrebuje.

Choroby trávnika

Opatrenia, ktoré bránia vzniku týchto chorôb trávnika

 • Pravidelné kosenie.
 • Prevzdušnenie pôdy.
 • Vyživovanie trávnika.
 • Správna intenzita a intervaly polievania.
 • Výsadba trávnika na svetlých miestach.
 • Častá aplikácia špeciálnych fungicídov.
 • Použitie vhodných a kvalitných hnojív.

Ako zlikvidovať premnožené mravce v záhrade?

Viete, ako účinne zlikvidovať premnožené mravce v záhrade? Aké spôsoby likvidácie mravcov poznáme? Je chemická likvidácia jedinou možnosťou?

Mravce v záhrade

Jednotlivé preventívne opatrenia síce vyžadujú zopár úkonov a s tým aj nejaké tie investície, no odmenou bude zdravý a imúnny trávnik s pekne upraveným vzhľadom. Ak vás choroby trávnika zastihnú aj napriek prevencii, pri objavení akýchkoľvek symptómov okamžite zasiahnite. Tým si ušetríte mnoho starostí, práce a často aj finančných nákladov.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články