Skleník

Na čo nezabudnúť pri prestovaní v skleníku?

Redakcia - 5. augusta 2020 - 7322. zobrazení

Vonku sa už poriadne oteplilo a vy susedovi ticho závidíte výstavbu nového skleníku? Je čas zriadiť si vlastný. Prečo? Skleník má hneď niekoľko výhod…

Záhradný skleník

Prečo sa pustiť do výstavby skleníka?

Ešte predtým než sa pustíte do projektovania skleníka, je vhodné oboznámiť sa s miestnymi predpismi. V niektorých záhradkárskych lokalitách sa stavba skleníka nepovoľuje. Obvykle však skleník v záhrade nebýva problémom.

Dajte si pozor na to, aby sa nachádzal minimálne tri metre od hranice pozemku. V rámci zachovania dobrých susedských vzťahov, ešte pred samotnou realizáciou, oboznámte susedov so svojim zámerom a berte ohľad aj na ich potreby a požiadavky.

Skleník

Veľkosť skleníka môže byť rôzna, záleží len na vašich možnostiach a preferenciách. Jednoduchšie je však zriadiť si skleník o niečo väčší, než k nemu neskôr pristavovať, preto počítajte s určitou priestorovou rezervou.

Pri projektovaní majte na zreteli aj dostatočné vetranie a zavlažovanie. Zbierajte dažďovú vodu do nádrží cez filter a doprajte rastlinám prirodzenú zálievku. Zavlažovanie pitnou vodou je nielen neekonomické, ale niektoré vlastnosti pitnej vody nemusia byť pre pestované rastliny ideálne.

Úžitková záhrada - skleník

Kam skleník umiestniť?

Umiestnenie skleníka je najvhodnejšie v plne osvetlených častiach záhrady. V prípade, že chcete pestovať celoročne, zvážte aj vykurovanie skleníka. Zelenina dopestovaná v zime je však ochudobnená o prirodzené slnečné svetlo, takže za hlavnú sezónu pestovania v skleníku považujte, ako aj u ostatných plodín, jar a leto.

Skleník by mal byť orientovaný ideálne v smere východ – západ a k smeru vetra obráťte jeho najkratšiu stenu. Pokiaľ je to možné, pristavte si skleník priamo k južnej stene domu. Okrem tepelnej výmeny, ku ktorej bude dochádzať medzi domom a skleníkom sa vám naskytne ďalšia pridaná hodnota vo forme možnosti pozorovania rastúcej úrody zblízka a tiež pohodlnému zberu, doslova, v papučiach.

Ideálnou možnosťou je aj kombinácia dvoch stavieb – skleníka a kurníka. Skleník v zime poslúži hydine ako útočisko pred mrazmi a za odmenu vám sliepky pôdu krásne prekypria a pohnoja.

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články