záhradný skleník za super cenu

Pestujeme v skleníku

Redakcia - 25. novembra 2013 - 6453. zobrazení

Vonku sa už poriadne ochladilo a vy len ticho závidíte susedovi, ktorý ešte len teraz zberá poslednú úrodu zo svojho skleníka?  Je čas zriadiť si vlastný. Prečo? Výhod je hneď niekoľko:

  • Môžete v ňom pestovať klimaticky náročnejšie rastliny
  • Predĺži nám pestovateľskú sezónu
  • Odfiltruje značnú časť škodcov
  • Vytvorí optimálne podmienky pre rast rastlín
zahradny-sklenik

Ešte než sa pustíte do projektovania skleníka, je vhodné oboznámiť sa s miestnymi predpismi. V niektorých záhradkárskych kolóniách sa, napríklad, stavba skleníka nepovoľuje. Obvykle však skleník v záhrade nebýva problémom.

Dajte si pozor na to, aby sa nachádzal minimálne tri metre od hranice pozemku a v rámci zachovania dobrých susedských vzťahov ešte pred samotnou realizáciou oboznámte susedov so svojim zámerom a berte ohľad na ich potreby a požiadavky.

Veľkosť skleníka môže byť rôzna, záleží len na vašich možnostiach a preferenciách. Jednoduchšie je však zriadiť skleník o niečo väčší, než k nemu neskôr pristavovať, preto počítajte s určitou priestorovou rezervou.

Pri projektovaní majte na zreteli aj dostatočné vetranie a zavlažovanie. Zberajte dažďovú vodu do nádrží cez filter a doprajte rastlinám prirodzenú zálievku. Zavlažovanie pitnou vodou je nielen neekonomické, ale niektoré vlastnosti pitnej vody nemusia byť pre pestované rastliny ideálne.

uzitkova-zahrada-sklenik

Umiestnenie skleníka je najvhodnejšie v plne osvetlených častiach záhrady. V prípade, že chcete pestovať celoročne, zvážte aj vykurovanie skleníka. Zelenina dopestovaná v zime je však ochudobnená o prirodzené slnečné svetlo, takže za hlavnú sezónu pestovania v skleníku považujte, ako aj u ostatnej záhrady, jar a leto.

Skleník orientujeme ideálne v smere východ – západ a k smeru vetra obraciame jeho najkratšiu stenu. Pokiaľ je to možné, pristavte si skleník priamo k južnej stene domu. Okrem tepelnej výmeny, ku ktorej bude dochádzať medzi domom a skleníkom sa vám vyskytne ďalšia pridaná hodnota vo forme možnosti pozorovania rastúcej úrody zblízka a tiež pohodlnému zberu, doslova, v papučiach.

Ideálnou možnosťou je aj kombinácia dvoch stavieb – skleníka a kurníka. Skleník v zime poslúži hydine ako útočisko pred mrazmi a za odmenu nám sliepky pôdu krásne prekypria a pohnoja. Tomu sa hovorí vynález!

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články