Kedy je tá správna doba na zber šípok

Kedy je tá správna doba na zber šípok

Redakcia - 30. októbra 2016 - 2488. zobrazení

Sú chutné, voňavé a vyznačujú sa blahodarnými účinkami pre našu imunitu. Navyše sú tak obetavé, že budú celú jeseň čakať na moment, kedy si po nich prídeme a spravíme z nich nejaké lahodné pochutiny. Vieme však vystihnúť najlepšie obdobie na zber šípok?
Zber šípok je už každoročným jesenným hitom obľúbeným u záhradkárov aj bylinkárov. Inak tomu nie je ani tento rok, kedy sa mnohí z nás tešia na prechádzky prírodou, počas ktorých si budeme plniť košíky týmito liečivými plodmi. Tie už dlhšie čakajú na našu návštevu a túžia len po tom, aby sa konečne dostali do našej kuchyne.

šípky

Niekto začína so zberom začiatkom jesene

Prvé šípky sa začínajú ukazovať s príchodom jesene bez ohľadu na vplyv počasia. Krátko na to sa začína so zberom, no neplatí to u všetkých. Predsa len, kvalita plodov začína byť lepšia až v priebehu októbra a novembra. Má to však jeden háčik, šípky treba sušiť dlhšiu dobu (aj tri-štyri týždne), čo môže byť pri chladnejšom počasí trochu problém.

zber šípok

Záhradkári odporúčajú zber po prvých mrazoch 

Najzrelšie a najzdravšie plody natrháme práve v tomto období. Aj keď vždy je to individuálne podľa konkrétneho kríku, práve dušičkové obdobie praje ich dozrievaniu. Skúsení záhradkári však odporúčajú uskutočniť zber až po príchode prvých mrazov, kedy sa v plodoch hromadí najvyšší obsah vitamínu C. S tým ale súvisí problém s vysušením a scvrkávaním, čo šípkam uberá na chuti a kvalite.

čaj

Plody šípok sú zdrojom liečivých účinkov už od antického obdobia. V stredoveku ich začali využívať v kuchyni, hlavne na prípravu zdravých čajov. Ich blahodarné účinky sú obľúbené aj v súčasnosti a vďaka bohatému obsahu vitamínu C a minerálov ich radi zbierame každú jeseň.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články