S hľadaním nových metód prinášajúcich pokrok a vyššiu efektivitu sa stretávame už aj v záhradkárstve. Patrí medzi nich aj pestovanie zeleniny bez pôdy, ktoré poznáme pod názvom ako hydropónia alebo aeropónia.
Pestovanie zeleniny bez pôdy
Ešte donedávna bolo pestovanie zeleniny bez pôdy nepredstaviteľné aj pre tých najotvorenejších záhradkárov. Avšak po tom, čo vedci priniesli na scénu pestovanie zeleniny na báze vody a vzduchu, sa týchto pokrokových metód chytili mnohí záhradkári. Záujem je o nich aj dnes, nakoľko pri niektorých druhoch zeleniny pomáhajú k zdravšej a bohatšej úrode.
Najpredavánejšie hydroponické kvetináče
Hydropónia využíva namiesto pôdy vodu
Optimálne množstvo vlahy prospieva rýchlejšiemu rastu zeleniny a práve pri hydropónii sa dá perfektne regulovať. Korienky jednotlivých priesad totiž neobklopuje pôda, čím sa dostávajú do priameho kontaktu s vodou, a to urýchľuje ich rast.

Základy hydroponického pestovania:
pestovateľ musí mať hydroponický systém nádob, vaničiek a čerpadla
vodný roztok je potrebné pravidelne čistiť od prípadných nečistôt
pestovateľský systém sa odporúča umiestňovať v blízkosti svetla
Aeropónia vsádza na vzduch
Pri druhej z možností na pestovanie zeleniny bez pôdy je hlavným prvkom vzduch. Rastliny sú umiestňované do rôznych boxov a nádob, tak aby ich korienky boli voľné. Netesní ich žiadna zemina, takže môžu slobodne dýchať a celým svojím povrchom prijímať živiny.

Základy aeroponického pestovania:
rastlinky sa uchytia v špeciálnych dierkovaných nádobách
korienky visia vo voľnom priestore, v prevzdušnenom prostredí
do priestoru okolo korienkov sa rozprašuje špeciálny živný roztok
Obe metódy sa využívajú hlavne pri interiérovom pestovaní

Praktikovanie hydropónie a aeropónie nie je veľmi typické pre klasické záhrady. Využívajú sa najmä v interiéroch, čím sa podporuje čistejšie a efektívnejšie pestovanie. To umožní pestovať doma zeleninu aj majiteľom bytov bez okolitých pozemkov, ktorí si tak môžu zriadiť aspoň takúto mini domácu záhradku.

Vedeli ste, že?
Pomocou aeropónie sa dajú vypestovať aj zemiaky, kedy úroda je až 10x väčšia?Text: Róbert Bosák