Izbová palma

Izbová palma v zime a na jar vyžaduje zvýšenú starostlivosť!

Redakcia - 2. februára 2020 - 4675. zobrazení

Trochu trópov v byte nezaškodí a najlepšie, ak si ich doprajete v podobe živých izbových rastlín. Vhodným spoločníkom dýchajúcim exotikou bude izbová palma, no pri tej musíte byť počas zimy a na jar obozretní.

Izbová palma

Izbové palmy svoj teplomilný charakter nezaprú ani po rokoch pestovania v tunajších podmienkach. Ochladenie, nedostatok denného svetla a príchod mrazov im nerobí dobre a niektoré z nich sa v zime vzdávajú… Zachrániť ich môžete zvýšenou starostlivosťou, v rámci ktorej im skúste vytvoriť vhodné podmienky na prečkanie najchladnejšieho ročného obdobia a začiatku jari.

Náš TIP na kvalitné hnojivá pre izbové rastliny

Kvapalné hnojivo

Prost Fast K

ND Neudosan AF

Kvapalné hnojivo - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 3.00 €

Hnojivo Prost Fast K - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 1.50 €

Hnojivo ND Neudosan AF - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 7.00 €

Izbová palma a staroslivosť o ňu…

  • Správna poloha – Izbové palmy sa cítia najlepšie v polotieni, no nie na úkor nedostatku denného svetla. Toho je počas zimy menej, no napriek tomu ich nepremiestňujte na parapet ani na miesta, z ktorého sa listy dotýkajú okien.
  • Polievanie – S polievaním to netreba preháňať, čo však závisí od tempa, akým substrát v kvetináči schne. Hneď ako je na dotyk suchý, môžete priliať ďalšiu dávku vlažnej vody. V zime nezabúdajte na pravidelný vlažný postrek, aby listy vo vykúrenej miestnosti neschli.
  • Optimálna teplota – Vzhľadom na svoju teplomilnú povahu izbová palma vyžaduje teplotu minimálne 20 stupňov, no pri správnom zalievaní a ošetrovaní znesie aj teplotu o polovicu nižšiu. Avšak pri umiestnení na podlahu si dajte pozor, aby chlad z parkiet alebo dlažby neohrozoval korene na dne kvetináča.
Izbová palma

Nezabudnite na dôkladnú starostlivosť

  • Ošetrovanie listov – V zime by ste mali kontrolovať izbové palmy častejšie, nakoľko toto obdobie praje škodcom. Ak nájdete na listoch suché končeky, hneď ich odstrihnite, aby ste zabránili ďalšiemu vysúšaniu. Takisto ich zbavujte prachu, či už navlhčenou vatou alebo handričkou.

Ako si poradiť so škodcami na izbových rastlinách?

Ako sa zbaviť škodcov na izbových rastlinách? Aké druhy škodcov ohrozujú izbové rastliny? Je chemický postrek jedinou možnosťou?

izbové rastliny
  • Hnojenie a kyprenie – Hnojiť stačí raz za rok, najlepšie minerálnym hnojivom. Dôležitejšie je občasné prekyprenie pôdy, ktoré bráni premáčaniu korienkov. Pri ňom si však dávajte pozor, aby ste neprepichli ani nepoškodili citlivé korienky.
Izbová palma

Dôraz na zvýšenú starostlivosť vám izbová palma vráti svojou krásou a zdravým rastom. Potom vám môže spríjemňovať pobyt svojim exotickým nádychom a schopnosťou zlepšovať celkovú atmosféru v domácnosti aj počas zimy, ktorú vďaka vašej ochote prežije bez ujmy.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články