Izbová palma

Izbová palma v zime a na jar vyžaduje zvýšenú starostlivosť!

Redakcia - 2. februára 2020 - 16821. zobrazení

Trochu exotiky priamo doma nezaškodí. Najlepšie bude, ak si ju doprajete napríklad v podobe živých izbových rastlín. Vhodným spoločníkom dýchajúcim skutočnou exotikou bude izbová palma. Jej pestovanie však nie je najjednoduchšie, obzvlášť počas zimy a na jar, kedy vyžaduje zvýšenú starostlivosť.

Izbové palmy svoj teplomilný charakter nezaprú ani po dlhých rokoch pestovania v tunajších podmienkach. Ochladenie, úbytok denného svetla či príchod mrazov im vôbec nerobí dobre. Niektoré z nich to kvôli tomu v zime vzdajú. Zachrániť ich môžete zvýšenou starostlivosťou, v rámci ktorej im vytvoríte optimálne podmienky na prečkanie studenej zimy aj začiatku jari, kedy sú ešte stále vystavené viacerým rizikám.

Izbová palma

Aké podmienky izbová palma vyžaduje?

Palmy pestované v izbách sa netaja vyššou náročnosťou. Bez optimálnych podmienok to majú ťažké aj v teplejších obdobiach, nielen počas zimy. Spomedzi podmienok si najviac potrpia na vhodnú polohu, dostatočnú teplotu a dostatok svetla, či už toho denného alebo aspoň vo forme nejakej umelej náhrady.

Správna poloha

Izbové palmy sa vždy cítia najlepšie v polotieni, no nie na úkor nedostatku denného svetla. Toho je počas zimy podstatne menej, no napriek tomu ich nepremiestňujte na parapet ani na miesta, z ktorého by sa listy dotýkali okien. Problémom bude aj poloha v tesnej blízkosti radiátora. Palmy sú síce teplomilnejšie, no umiestnenie hneď vedľa neho je pre nich rizikové kvôli suchšiemu vzduchu.

Optimálna teplota

Spomínaná teplomilná povaha tejto rastliny je dôvodom, pre ktorý by sme mali izbovým palmám dopriať teplotu minimálne 20 až 23 °C. Pri pravidelnom polievaní a správnom spôsobe ošetrovania znesú aj o niekoľko stupňov menej. Pri umiestnení kvetináča na podlahu ale dávajte pozor, aby chlad z parkiet alebo dlažby neohrozoval korene rastliny.

Vhodný substrát

Pôda je pre palmu pestovanú v interiéroch rovnako dôležitá ako poloha či teplota. Aj preto sú v predaji substráty určené výhradne na pestovanie izbových paliem alebo podobných exotických rastlín. Bez akýchkoľvek problémov sa môže pestovať aj v pôde, ktorá je typická pre fikusy. Tento druh zeminy je takisto dobre priepustný a obsahuje zmes rašeliny a piesku, ktorá je na pestovanie izbovej palmy priam ideálna.

Izbová palma

Starostlivosť o izbové palmy v zime a na jar

Zálievka

Kým v lete sa izbová palma polieva vždy ihneď po tom, čo je substrát v kvetináči na dotyk suchý, v zime sa intervaly polievania výrazne obmedzujú. Zálievku vlažnou odstátou alebo dažďovou vodou stačí vykonať raz za 10 dní. Nezabúdajte na pravidelný vlažný postrek listov, aby vo vykúrenej miestnosti nevyschli.

Ošetrovanie listov

Listy vyžadujú okrem postreku aj zimné ošetrenie. Potrebné je strihanie ich končekov, obzvlášť v prípade, keď sú suché a zažltnuté. Takto zabránite uschnutiu ďalších častí listov. Občas ich môžete poutierať jemne navlhčenou handričkou, čím z nich odstránite možných škodcov.

Kyprenie pôdy

Nielen listy, ale celá izbová palma bude zdravšia a odolnejšia, keď budete pôdu v kvetináči pravidelne kypriť. Kyprenie zabráni premáčaniu korienkov. Pri tejto práci si však dávajte poriadny pozor, aby ste neprepichli alebo inak nepoškodili ich citlivú stavbu.

Presádzanie

S presádzaním palmy je potrebné počkať vždy až do začiatku jari. Práve vtedy je najlepšie obdobie na takýto krok. Palma má totiž najviac síl na rýchle zakorenenie práve na jar. Presádzať sa odporúča iba v súrnych prípadoch. Ak nie je kvetináč malý a korene rastliny sa nevytláčajú na povrch zeminy, dôvod na presádzanie nie je.

Hnojenie

Súčasťou zvýšenej zimnej a skorej jarnej starostlivosti býva aj hnojenie. Izbová palma nepotrebuje vegetačný odpočinok, takže na rozdiel od mnohých iných izbových rastlín ju môžeme hnojiť aj v zime. S hnojením však opatrne. Dôležité je správne hnojivo a intervaly hnojenia maximálne raz za 4-6 týždňov. V prípade pestovania palmy zo semena nezabudnite na nepísané pravidlo o prvom hnojení až po vzídení prvého listu na mladej rastline.

Izbová palma

Aké hnojivo používať na izbové palmy?

Výber hnojív vhodných na túto rastlinu je dosť pestrý. Najodporúčanejšie sú špeciálne druhy hnojív na palmy, ktoré obsahujú všetky živiny potrebné k udržiavaniu jej zdravej kondície. Podobné zloženie s rovnakými účinkami majú aj kvalitné hnojivá na izbové rastliny, ktoré sa predávajú v tekutej forme. To umožňuje celkom jednoduchú aplikáciu, prostredníctvom ktorej sa živiny z hnojiva oveľa lepšie vstrebávajú do pôdy.

Náš TIP na kvalitné hnojivá pre izbové rastliny

Kvapalné hnojivo

Prost Fast K

ND Neudosan AF

Kvapalné hnojivo - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 3.00 €

Hnojivo Prost Fast K - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 1.50 €

Hnojivo ND Neudosan AF - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 7.00 €

Pozor na škodcov útočiacich na palmy

Izbová palma síce nepatrí medzi najslabšie a najnáchylnejšie rastliny, no zároveň sa nemôže pochváliť ani najlepšou odolnosťou. Týka sa to najmä škodcov, ktorí na ňu zaútočia pri prvej možnej príležitosti. Vo väčšine prípadov sa tak deje, keď sa rastlina pestuje v nevyhovujúcich podmienkach, ktoré ju oslabujú. Rizikovým býva najmä suchý vzduch, premočený substrát či príliš nízka, resp. vysoká teplota v miestnosti. Jednotlivé druhy škodcov sú schopné reagovať na každý z týchto faktorov. Najčastejšou hrozbou sú vošky, roztoče, puklice alebo strapky.

Ako si poradiť so škodcami na izbových rastlinách?

Ako sa zbaviť škodcov na izbových rastlinách? Aké druhy škodcov ohrozujú izbové rastliny? Je chemický postrek jedinou možnosťou?

izbové rastliny

Škodcov eliminuje ochranný postrek

Nie každý útok škodcov je potrebné riešiť chemickými postrekmi. Napríklad vošky, ktoré nie sú pre palmu veľkou hrozbou, stačí z listov zotrieť pomocou navlhčenej handričky. V prípade iných neželaných hostí bude postrek viac potrebný. V súčasnosti sú však na výber prípravky s účinnou insekticídnou látkou, ktorá nie je až taká nebezpečná a vďaka viacerým organickým prísadám v zložení postriekané palmové listy nepoškodzuje.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články