Pleseň v domácnosti

Ako bojovať proti plesniam v domácnosti?

Reklamný článok - 22. februára 2021 - 1606. zobrazení

Pleseň na stenách či v kúpeľni vie byť poriadne nepríjemná. Nielenže vyzerá nevzhľadne, ale škodí aj vášmu zdraviu. Ako jej vzniku predchádzať a ako sa jej zbaviť, keď ju už v domácnosti máte?

Ako a prečo vznikajú plesne

Plesne sú malé organizmy zelenej až sivočiernej farby, ktorým sa najviac páči vo vlhkom prostredí. Nevetrané alebo zle vetrané priestory, staré domy s navlhnutými stenami či čerstvé novostavby im poskytujú ideálne podmienky na vznik.

Takisto im vyhovujú pary a vlhkosť, ktoré vznikajú pri varení, či kúpeľne bez okien, ktoré sa ťažko vetrajú. Ak v kuchyni nemáte digestor, všetky nahromadené výpary z varenia kondenzujú a usádzajú sa na stenách, čím pre nich vytvárajú živnú pôdu.

Preto aj keď máte menšiu kuchyňu, odsávač nevynechávajte. Vstavané či podskrinkové digestory sa bez problémov zmestia aj do malých panelákových kuchýň a nezruinujú ani vašu peňaženku.

Prečo by ste sa ich mali zbaviť

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že na ľudský organizmus plesne nijako zle nevplývajú, nie je to pravda. Plesňové organizmy sami o sebe neškodia, zdraviu však neprospievajú škodlivé látky, ktoré sa z nich uvoľňujú do vzduchu. Tie môžu spôsobiť alebo zhoršiť mnohé zdravotné problémy.

Ako sa zbaviť plesne v byte
Zdroj obrázku: Unsplash.com

Plesne sú veľakrát príčinou alergických reakcií, dráždia sliznice, môžu spôsobiť zápaly priedušiek či zhoršiť alebo dokonca vyvolať astmu. Navyše dráždia aj kožu a spôsobujú problémy pri ekzémoch alebo psoriáze. U niektorých ľudí môžu vyvolať aj žalúdočné problémy.

Ako proti plesniam bojovať

V boji proti plesniam je najdôležitejšia prevencia. Tá začína už pri výstavbe alebo rekonštrukcii. Aj zlá strecha či priepustnosť stavby môžu podnietiť ich vznik. Preto si vždy vyberajte kvalitné materiály a na streche, oknách či omietkach nešetrite. Ak bývate v starom dome alebo novostavbe, je dobré zaobstarať si vlhkomer, ktorý vám v miestnostiach pomôže udržať správnu vlhkosť. Tá by mala byť v rozmedzí 40 až 60 %. Ak sú hodnoty dlhodobo vyššie, pomôžte si odvlhčovačom.

Pleseň v kúpeľni
Zdroj obrázku: Bigstockphoto.com

Takisto nezabudnite v kuchyni používať digestor a pravidelne v celej domácnosti vetrať. Vždy vetrajte nárazovo niekoľkokrát za deň. Okno otvorte aspoň na 5 minút, no úplne dokorán, nielen na vetračku.

V zime sledujte okná, a ak na nich skondenzuje para a sú mokré, utrite ich. Takisto nevešajte vypraté veci po radiátoroch a nábytok odsuňte od steny. Najlepšie je, aby bol vo vzdialenosti aspoň 5 cm.

Ako odstrániť pleseň na stene?

Viete, ako odstrániť pleseň na stene? Aké preventívne tipy vám pomôžu predchádzať vzniku plesní v byte? Najlepší spôsob, ako sa zbaviť…

Pleseň na stene

Pamätajte, že umytie či vymaľovanie stien pleseň odstráni len naoko. Preto ak už ju v domácnosti máte, odstráňte ju najprv vhodným prípravkom, a až tak vymaľujte. Použiť môžete tradičné Savo alebo niektorý z babských receptov. Na pleseň môžete nastriekať čistý 3 % roztok peroxidu vodíka alebo ho pre lepšiu účinnosť zmiešať s octom a sódou bikarbónou. Z každého zoberte rovnaký diel, nalejte do rozprašovača, nastriekajte na pleseň a nechajte pôsobiť aspoň 24 hodín.

  • Kategórie

Podobné články