Retro obývačka

Milujete retro? Zariaďte si ním svoj domov

Reklamný článok - 17. júla 2021 - 1802. zobrazení

Fascinujú vás veci ako starý gramofón, magneťák, krepové obliečky či cibuľový vzor maľovky? Potom je retro presne ten štýl, ktorý vás dokonale definuje a mali by ste sa ním obklopiť aj vo svojom príbytku. Vôbec to pritom neznamená, že musíte zásadne za nákupmi chodiť do antikvariátov, i keď tam rozhodne zoženiete doslova poklady. Dnes však nájdete retro ponuku aj v moderných obchodoch a e-shopoch.

Keď retro, tak poriadne

Vezmite to pekne od podlahy. Doslova. Vlastne ešte než sa vrhnete na podlahu, venujte pozornosť stenám. I tu je možnosť sa patrične vyblázniť v retro štýle, stačí ak steny, alebo aspoň jednu potiahnete maľovkou či tapetou s legendárnym cibuľovým vzorom. Držte sa však pri zemi a odtieň voľte radšej menej výrazný. Majte na pamäti, že do interiéru príde ďalšie zariadenie.

Nebojte sa kobercov

Hoci sa dnes vo veľkom uprednostňujú alternatívne druhy podláh, koberce majú stále svoje miesto. Ak vám neprekáža ich nutná pravidelná údržba, potom sa môžete tešiť na ich druhotný efekt – tepelná izolácia a odhlučnenie. V tomto smere im žiaden materiál zatiaľ nedokáže konkurovať. V kurze boli kedysi hlavne „perzské“ koberce, ktorých konce zdobili strapce a nejednu sobotu človek zabil ich vyčesávaním.

Ak však nechcete byť až tak veľmi „retro“, stavte skôr na parkety. Pekná parketová podlaha je nadčasová, bola v kurze kedysi a je i dnes. Touto voľbou rozhodne nič nepokazíte a údržba bude o poznanie jednoduchšia. Nezabudnite však na kvalitný náter, aby podlaha bola príjemná na dotyk a odolná voči poškriabaniu a ďalším vplyvom.

Pohovka pre kráľa starých čias

Priestor na sedenie je jedným zo styčných bodov každej obývačky. V osemdesiatkach interiérom dominovali hlavne masívne čalúnené gauče alebo sedačky. In bola aj rozkladacia pohovka, ktorá perfektne zapadla do každého malého družstevného bytu. Aj dnes zoženiete tento typ pohovky pomerne jednoducho, je však oveľa sofistikovanejšia a dizajnovo príjemnejšia.

Navyše sa vďaka kvalitným materiálom jednoducho premení na alternatívne lôžko pre jedného či dvoch ľudí. Farbu a materiál by ste mali prispôsobiť ostatnému vybaveniu, ak však stavíte na horčicovú či tehlovú farbu, dojem retro bude dokonalý.

Retro sedacia súprava

Provizórne spanie

Ak sa rozhodnete využívať rozkladaciu pohovku na pravidelnejšie spanie, nezabudnite si zaobstarať potrebné vybavenie pre kvalitný spánok. Spolu s nižším matracom vhodným pre tento účel si zakúpte prikrývku a anatomicky vankúš. Váš krk vám iste poďakuje. Pokiaľ sa aj v tomto prípade rozhodnete držať retro fazóny, musíte si jednoznačne zaobstarať krepové obliečky. Práve tie sa v minulosti hojne využívali a ich neoceniteľnou výhodou, ktorá pretrváva dodnes, je, že sa nemusia žehliť.

Pozor na veľké kusy

Bez úložných priestorov by to nešlo. Čiernou Tajgou by ste dnes už nikoho neoslnili, zato pekné retro TV stolíky budú obdivovať všetci a navyše perfektne zapadnú do vášho osemdesiatkového bývania. Skvelé je, že na rozdiel od obývacích stien nezaberú veľa priestoru a nezahltia interiér svojou prehnanou veľkosťou.

Doplniť ich môžete niekoľkými nástennými poličkami, prípadne vhodným konferenčným stolíkom. Pre daný štýl sú jednoznačne ideálne TV stolíky na drevených nožičkách, ktoré vám uľahčia aj udržiavanie poriadku pod nimi. Položiť na ne môžete buď to, na čo sú určené, teda televízor, ale vynímať sa na nich môže aj pekný gramofón.

Ako odstrániť mole v byte?

Viete, ako účinne a rýchlo vyhubiť mole v byte? Aké chemické a prírodné prostriedky sú tie najúčinnejšie? Aký druh molí je najhorší a prečo?

Mole v byte - mole v oblečení

Doplnky v duchu dávnej doby

Ak máte cit pre detail a svoje bývanie plánujete „vytuniť“ do detailu, tak potom určite nezabudnite namiesto dverí inštalovať prechodový strapcový záves. Ten bol kedysi doslova módnou nutnosťou – a ten, kto ho nemal, si radšej ani nepozýval návštevy. Nezabudnite na farebné dózy na potraviny, analógovú váhu, prípadne legendárny stojan na alkohol v podobe glóbusu.

Ak vám to priestor dovolí, doprajte si svoj vlastný retro kútik v podobe štýlového „ušiaka“ s lampou na príjemné večerné čítanie.

Zdroj obrázkov: Photographee.eu & Zastolskiy Victor / Shutterstock.com

  • Kategórie

Podobné články