Gramofón na kľuku

Prečo je gramofón na kľuku obľúbeným aj dnes?

Redakcia - 1. marca 2019 - 11604. zobrazení

V dnešnej dobe môžete na každom kroku vidieť mladých, ale i starých ľudí so slúchadlami v ušiach. Niektorí ich majú pripojené na mobilný telefón, iní dávajú prednosť "klasickým" MP3 prehrávačom. CD prehrávače a walkmany sú už starými, ba priam historickými záležitosťami... Historickým je z tohto pohľadu pre väčšinu mladých ľudí aj klasický gramofón na kľuku, ktorý bol kedysi prelomovou novinkou v oblasti zaznamenávania a prehrávania hudby. Ak však aj v dnešnej modernej dobe patríte skôr ku „klasikom“, ktorí radšej uprednostnia takýto spôsob počúvania hudby, čítajte ďalej.

Najpredávanejšie gramofóny na kľuku

1.miesto

2.miesto

3.miesto

Gramofón na kľuku

Cena: od 179.00 €

Drevený gramofón

Cena: od 169.00 €

Gramofón s tubou

Cena: od 169.00 €

Gramofón na kľuku a jeho história...

Najskôr vám predstavíme historické zaujímavosti, fakty a vynálezy, ktoré predchádzali vzniku samotného gramofónu. Ako prvý vynález, ktorý neskôr nahradil gramofón na kľuku, bol fonautograf vynájdený v roku 1857 francúzom Édouardom-Léonom Scottom. Fonautograf bol prvým prístrojom, ktorý zaznamenával zvuk na viditeľné médium. Svoj význam fonautograf však nadobudol až po vynájdení fonografu v roku 1877 Thomasom Alva Edisonom.

Plechová tabuľka s gramofónom

Prvým záznamom zachyteným na fonograf bola americká detská riekanka "Mery had a little lamb". V roku 1883 došlo k vylepšeniu fonografu a od toho času hovoríme o grafofóne. Túto novú verziu "fonografu" si patentovali Alexander Graham Bell, Chichester Bell a Charles Tainter, ktorí použili na zaznamenávanie zvuku odolnejší voskový valec, vďaka čomu dosiahli čistejší zvuk. Najväčší prelom však nastal v roku 1887, kedy Emile Berliner skonštruoval gramofón na kľuku na základe Edisonovho fonografu.

Gramofón na kľuku

Gramofón na kľuku bol revolúciou v počúvaní hudby...

Najviac obľúbeným medzi ľuďmi sa stal gramofón na kľuku obzvlášť v päťdesiatych až osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Pôvodne bol gramofón na kľuku mechanickým, až neskôr sa stal elektrickým. Aký bol však rozdiel medzi Berlinerovým gramofónom a Edisonovým fonografom? Zatiaľ čo, fonograf fungoval na princípe valca, Berliner nahradil tento valec platňou, vďaka čomu sa predĺžila dĺžka záznamu.

Po gramofóne prišla éra magnetofónu. Prvú magnetickú pásku prezentoval nemec Pfleumer, ktorý tak priniesol Nemecku obrovský úspech na trhu s hudobnými prístrojmi. V roku 1979 sa objavil nový hit v oblasti prehrávania hudby, na ktorý si spomína staršia, ale aj mladšia generácia, a tým bol prvý walkman. V súčasnosti je už raritou, ktorú možno vidieť len zriedkakedy. Technologický pokrok nezaostával ani v tejto sfére a prináša stále ďalšie a ďalšie novinky aj dnes.

Gramofón

Ako to všetko začalo?

Vráťme sa opäť k samotnému vzniku kľukového gramofónu. Ako sme už spomínali, Berliner sa rozhodol umiestniť drážku so záznamom nie na povrch valca, ako to bolo u fonografu, ale na povrch kruhovej dosky. Výhodou bolo, že sa pre zvukový záznam mohli použiť obe strany platne. Ďalšou výhodou je kvalita zvukového záznamu. Nemecký vynálezca zaviedol stranový záznam, čím sa zmenšil tlak na povrch dosky, ľahšie sa kopírujú výchylky drážok a tým sa môžu snímať aj slabšie signály, vďaka čomu sa tak zvyšuje kvalita každého zvukového záznamu.

Samozrejme, aj v tomto prípade existujú isté negatíva, ktoré však môžeme označiť za zanedbateľné v porovnaní s obrovským významom, ktorý gramofón na kľuku znamenal, no aj napriek tomu ich nemôžeme ignorovať. Napríklad ide o krehkosť platní alebo o veľký problém, ktorý bol hlavne v minulosti – firmy predávali svoje vlastné gramofóny a k nim aj svoje vlastné gramofónové platne. Ak si chcel niekto prehrať platňu od konkurenta, mohlo sa stať, že znela nekvalitne.

Ak ste milovníkmi "klasiky" a chcete pri počúvaní hudby zažiť atmosféru, aká panovala v minulosti, zadovážte si aj vy gramofón na kľuku, ktorý vám prehrá všetky platne a vy si budete môcť vychutnávať každý jeden tón dobrej hudby v nostalgickej atmosfére.

Zdroj foto: fotkyzadarmo.sk

  • Kategórie

Podobné články