Gramofón na kľuku

Gramofón na kľuku

Redakcia - 2. októbra 2013 - 6347. zobrazení

V dnešnej dobe môžete na každom kroku vidieť mladích ľudí so slúchadlami v ušiach, niektorí ich majú napojené na mobilný telefón, iní dávajú prednosť mp3-kám či ipod-om. CD prehrávače sú už starou záležitosťou kvôli ktorej by vás nejeden mladý vysmial.

O gramofónoch preto už ani nemôže byť reč, rádia nahrali všetku starú techniku a na svete je len málo ľudí, ktorí by sa ju snažili vyhľadávať a používať. Ak však patríte ku „klasikom“, ktorí radšej uprednostnia takýto spôsob počúvania hudby pred novými trendmi, čítajte ďalej.

Najpredavánejšie gramofóny na kľuku

1.miesto

2.miesto

3.miesto

Gramofón na kľuku

Cena: od 179.00 €

Drevený gramofón

Cena: od 169.00 €

Gramofón s tubou

Cena: od 169.00 €

Najprv si prezradíme čo to o minulosti, čo a aké iné vynálezy predchádzali vzniku samotného gramofónu. Viete ktoré máme na mysli? Ako prvý bol vynájdený fonautograf v roku 1857 Francúzom Scottom, ktorý zachytiť zvuk na viditeľné médium, svoj význam však nadobudol až po vynájdení fonografu v roku 1877 (až o 20 rokov neskôr!).

his-masterrs

Thomas Edison vynašiel tento prístroj, ktorý slúžil na nahrávanie a prehrávanie zvuku.

Prvým záznamom bola americká riekanka. V roku 1883 došlo k vylepšeniu a od toho času hovoríme o grafofóne. Túto novú verziu patentovali Alexander Graham Bell, Chichester Bell a Charles Tainter, ktorí použili odolnejší voskový valec vďaka čomu dosiahli čistejší zvuk. Najväčší prelom však nastal v roku 1887, kedy Emile Berliner skonštruoval gramofón na základe fonografu.

gramophone

Najviac obľúbeným medzi ľuďmi sa stal obzvlášť v päťdesiatych až osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Pôvodne bol gramofón na kľuku (mechanický), neskôr elektrický. Aký bol rozdiel medzi Berlinerovým gramofónom a Edisonovým fonografom? Zatiaľ čo fonograf fungoval na princípe valca, Berliner nahradil tento valec platňou, vďaka čomu sa predĺžila dĺžka záznamu.

Po gramofóne prišla éra magnetofónu. Prvú magnetickú pásku prezentoval nemec Pfleumer, ktorý tak priniesol Nemecku obrovský úspech na trhu s hudobnými prístrojmi. V roku 1979 sa objavil nový hit, na ktorý si spomínajú všetci starší, no i niektorí mladší, a tým bol prvý walkman. V súčasnosti je už raritou, ktorú možno vidieť len zriedkakedy. Technický pokrok nezaostával ani v tejto sfére a prinášal (či stále prináša) stále ďalšie a ďalšie novinky.

gramofón

Ako to všetko začalo?

Vráťme sa opäť k samotnému vzniku kľukového gramofónu. Ako sme už spomínali, Berliner sa rozhodol umiestniť drážku so záznamom nie na povrch valca (ako to bolo u fonografu), ale na plochu kruhovej dosky – výhodou bolo, že sa pre záznam mohli použiť obe strany platne.

Ďalšou hlavnou výhodou je kvalita. Nemecký vynálezca zaviedol stranový záznam, čím sa zmenšil tlak na povrch dosky, ľahšie sa kopírujú výchylky drážok a tým sa môžu snímať aj slabšie signály, vďaka čomu sa tak zvyšuje kvalita každého záznamu. Samozrejme, aj v tomto prípade existujú isté negatíva, ktoré vám môžeme označiť za zanedbateľné v porovnaní s veľkým významom, ktorý má gramofón, no aj napriek tomu ich nemôžeme ignorovať. Napríklad ide o krehkosť platní alebo o veľký problém, ktorý bol hlavne v minulosti – firmy predávali svoje vlastné gramofóny a k nim aj vlastné gramofónové platne. Ak si chcel niekto prehrať platňu od konkurenta, mohlo sa stať, že znela nekvalitne.

Ak ste milovníkom klasickej hudby a chcete zažiť pravú atmosféru, aká bola v minulosti, zadovážte si aj vy oldschoolový gramofón, ktorý vám prehrá všetky platne a vy si budete môcť vychutnávať každý jeden tón dobrej hudby.

Zdroj foto: fotkyzadarmo.sk

  • Kategórie

Podobné články