Návrat k retro štýlu

Návrat k retro štýlu

Redakcia - 12. januára 2016 - 2921. zobrazení

Všimli ste si, že v posledných rokoch sa čoraz viac ľudí obracia k retro štýlu? V obchodoch nachádzame retro nábytok, retro doplnky do domácnosti, obrusy i posteľné obliečky. Zamysleli ste však nad tým, prečo je tento štýl taký obľúbený?

Čo je vlastne retro štýl?

Retro vo všeobecnosti znamená niečo minulé. Jednoducho povedané v retro štýle ide o návrat k minulosti k veciam a trendom, ktoré boli moderné v 60-tych, 70-tych a 80-tych rokoch. Ide o obdobie, ktoré je často chápané ako veľký medzník v zmene životného štýlu. Tak ako všetko, aj retro má svoje typické črty.

Jednou zo základných charakteristík je nadčasový dizajn a výrazné farby.

Pamätajú sa ešte vaši rodičia alebo starý rodičia na bláznivé geometrické, či kvetinové vzory? Možno sa vám nikdy nepáčili, ale aj oni sú charakteristickým prvkom retra. Ďalším neodmysliteľným prvkom sú zaoblené tvary, výrazné kontrasty ako aj biela farba.

old-587656_960_720

Ako si zariadiť byt v retro štýle

Ak vás to stále ťahá k retru a chceli by ste si v tomto štýle zariadiť svoju domácnosť, potom vám prinášame pár základných bodov, ktorých by ste sa mali držať. Nábytok by mal mať čisté tvary a línie a hlavne by mal byť praktický. Výborným riešením sú nízke kusy nábytku a rôzne komody, ktoré sú natreté na bielo. Ak máte bližšie k 60-tym rokom, ktoré patrili slobode a kvetinovým deťom, potom by mala vaša domácnosť hýriť pestrými farbami, kontrastmi a výraznými, niekedy až gýčovými doplnkami.

kompas-retro

Pri zariaďovaní vašej domácnosti nezabudnite ani na svetlá. Páčia sa Vám veľké, oblúkové, kovové lampy, ktoré fičali najmä v 70-tych rokoch? Potom poriadne prezrite všetky elektrá, prípadne nejaké bazáre a určite nájdete to čo hľadáte. V tomto období tiež „fičala“ hlavne lávová farba, zelená, tyrkysová, fialová a žltá.

taburetky

Retro štýlu sa medze nekladú. Možno na prvý pohľad budete mať pocit, že niektoré kúsky sa zladiť nedajú, ale stačí iba popremýšľať a vhodne ich nakombinovať. Tento štýl môžete tiež premiešať s moderným štýlom a tak vznikne zase niečo nové. Niečo jedinečné a na prvý pohľad úžasné. Chce to iba odvahu a kreativitu.

  • Kategórie

Podobné články