Staré dobré časy

Staré dobré časy

Reklamný článok - 4. júna 2013 - 4711. zobrazení

Starožitnosti sú dedičstvom po našich predkoch. V nejednej rodine sa dedia už po niekoľko generácií a ich súčasní majitelia by ich nepredali, lebo v sebe nesú kus ich rodiny a spomiemky na staré dobré časy. Pre iných sú starožitnosti výhodným biznisom a pre zberateľov nezameniteľné hobby.

reklama-bazar

Medzi najčastejšie zberateľské predmety sa radia staré obrazy o to vzácnejšie, čím známejší autor ich maľoval a ich cenu vo všeobecnosti zvyšuje práve fakt, že umelec je mŕtvy a preto už ďalšie obrazy nenamaľuje. To platí aj o iných umeleckých predmetoch. Zbierajú sa hodiny, najrôznejší nábytok – sekretáre, jedálenský nábytok, skrine, kreslá, stoly, ďalším častým artiklom je porcelán, peniaze, svietniky alebo dobové zbrane; početní sú napríklad zberatelia predmetov z druhej svetovej vojny, ale aj mnohého, mnohého ďalšieho.

stare-obrazy

Za starožitnosť sa považujú predmety staršie ako päťdesiat rokov, teda škála predmetov je naozaj široká a ich cena závisí od rôznych faktov – tú vie určiť starožitník. Samozrejme, čím je predmet zachovalejší, tým je jeho hodnota vyššia. Starožitnosti ľudí vždy priťahovali, nesú v sebe kus histórie a príbehy ľudí, ktorí ich vlastnili. Tieto predmety sú obrazom doby, v ktorej vznikali, to sa potom odrazilo na technike akou boli zhotovené a na ich vizuálnom prevedení, teda aj dizajn a materiál predmetov sa časom menil.

starozitnosti

Na rozdiel od dnešného nábytku, hodín a iných predmetov bežnej domácnosti, boli starožitné predmety robené ručne. To robí z každého kusu ojedinelý exemplár, jeho hodnota sa potom zvyšuje čím menej sa vo svete zachovalo kusov. To vo veľkej miere platí napríklad o minciach alebo autách.

Sú to práve starožitnosti a dobové predmety, ktoré ľuďom môžu pripomínať, čím všetkým si ľudstvo prešlo a aké hodnoty po sebe zanecháva. A nakoniec nám poskytuje príjemnú spomienku na staré dobré časy, keď bol svet ešte trochu iný.

Text: Fashirek

  • Kategórie

Podobné články