Mole v byte - mole v oblečení

Ako odstrániť mole v byte?

Redakcia - 27. júla 2020 - 14825. zobrazení

Mole patria odjakživa medzi bežných bytových škodcov. V mnohých prípadoch dokážu napáchať väčšie škody ako hlodavce alebo rôzne druhy hmyzu, a to aj napriek malému vzrastu. Tomu však dokážeme predísť, ak poznáme zopár osvedčených trikov, ako mole v byte vyhubiť.

Ako vyhubiť mole v byte?

Boj s moľami sa môže premeniť na dlhotrvajúcu záležitosť, ktorá si vyžiada poriadnu dávku trpezlivosti. Drobné škodlivé motýle sa nám totiž môžu do bytu dostať znova, a to viacerými spôsobmi. V niektorých prípadoch si ich prítomnosť nemusíme všimnúť hneď, vďaka čomu stihnú narobiť rozsiahle škody, či už v potravinách alebo v šatníku.

Mole v byte - moľa šatníková

Čím sú mole charakteristické?

  • Ide o malý hnedý hmyz, ktorý vyzerá ako drobný motýľ.
  • Tvar, sfarbenie či veľkosť molí závisí vždy od ich druhu.
  • Škody nepáchajú dospelé jedince molí, ale ich malé larvy.
  • Dospelé jedince následne vyjdú zo skrýš a lietajú po byte.
  • Z potravín požierajú hlavne ryžu, múku alebo cestoviny.
  • V šatníkoch si zgustnú hlavne na bavlne alebo polyestere.

Čo robiť, keď vás trápia mravce v byte?

Trápia vás mravce v byte? Viete, ako sa ich účinne zbaviť? Aké spôsoby sú tie najúčinnejšie? Mravce v byte…

Mravce v byte

Ako sa mole dostávajú do bytov?

  • Vajíčkami nakladenými v baleniach potravín.
  • Prostredníctvom nového oblečenia z obchodu.
  • V uzavretom krmive pre hospodárske zvieratá.
  • Príletom cez okno alebo škáry v okne či sieťke.
Moľa domová - mole v byte

Najčastejšie druhy bytových molí

Druhov molí je hneď niekoľko, no nie všetky sú škodlivé. Medzi najškodlivejšie mole patria 3 druhy, ktoré sa v našich domácnostiach vyskytujú zároveň aj najčastejšie.

Mole potravinové

Najrozšírenejší a zároveň najškodlivejší druh je známy aj pod názvom zavíjač múčny. Už z názvu vyplýva, čo je pre druh s ďalekým ázijským pôvodom hlavným zdrojom obživy. Vajíčka však nekladie iba do múky. Vyskytujú sa aj v maku, strukovinách, cestovinách, strúhanke či ryži.

Mole domové

Napriek tomu, že samičky tohto zhruba 1-cm druhu dokážu naklásť až 600 vajíčok, čo je 2-násobne viac ako mole potravinové, rozsah škôd po nich zvykne byť menší. Z potravín totiž požierajú hlavne suché suroviny a v podstatne menších množstvách. Okrem kuchyne však škodia aj v šatníkoch. Za najväčšie lákadlo považujú vlnené svetre a šály.

Mole šatníkové

Tretí z druhov požiera iba textílie. Oblečenie, do ktorého sa pustia, dokážu postupne úplne zničiť. Keďže sú príliš malé, často je problém odhaliť ich skôr, ako dokážu na vybraných druhoch oblečenia spraviť dierky. Obzvlášť, ak samica nakladie okolo 100 vajíčok, z ktorých vzídu larvy požierajúce kus oblečenia viac ako 30 dní. Samozrejme, ak ich dovtedy nevyhubíme.

Ochrana proti moliam v šatníku

Čo zaberá na potravinové mole v byte?

Potravinárska kremelina

V prípade kremeliny sa jedná o potravinársku látku, ktorá nie je škodlivá ani toxická, takže bez obáv sa môže používať aj na miestach, kde sa odkladá jedlo. Ako prostriedok na mole v byte sa ju odporúča nasypať v okolí plôch a obalov potravín, kde sa títo škodcovia zdržiavajú.

Zmrazenie potravín v mrazničke

Zničiť vajíčka molí je podstatne ťažšie ako dospelé jedince. Zmrazením napadnutých potravín sa to však môže podariť už za 3 až 4 dni. Stačí ich zabaliť a vložiť do mrazničky, kde sa o všetko ostatné postará chlad. Potraviny sa už však po odmrazení konzumovať neodporúča.

Ohriatie potravín v mikrovlnke

Nielen nízka, ale aj vysoká teplota dokáže mole v byte zlikvidovať. V tomto prípade vložte potraviny do mikrovlnky, kde celý proces prebehne za pár minút. V porovnaní s mrazničkou je však o niečo menej účinný.

Lepkavé pasce na hmyz

Pasce na mole v byte fungujú na báze lepkavej hmoty, na ktorú sa nalákaní škodcovia prilepia a zhynú. Kúpiť sa dajú v každej dobrej drogérii. V prípade ich využitia v kuchyni je však nutné vsadiť na pasce bez insekticídov. Dôvodom je blízky kontakt s potravinami, ktorý by mohol skončiť ich znehodnotením.

Povysávanie miest výskytu

Mole v byte dokážeme často eliminovať aj vysávačom. Ak povysávame poličky vrátane trhlín aj otvorov, ktoré v nich nájdeme, mole postupne z našich kuchýň zmiznú. Tento proces je však potrebné zopakovať niekoľkokrát.

Levanduľa proti moliam

Čo zaberá na šatníkové mole v byte?

Prírodné repelenty proti moliam

S chemickými prostriedkami proti moliam treba dávať pozor aj v šatníku, nielen v kuchyni. Po domácky vyrobené repelenty z aromatických byliniek síce účinkujú o niečo menej, no aspoň nepôsobia na látky v oblečení agresívne. Dobrý účinok na mole majú bylinkové vrecúška naplnené klinčekmi, rozmarínom alebo tymiánom.

Citrusová kôra

Ako prirodzený odpudzovač molí pôsobí aj citrusová kôra. Jej výraznú vôňu mole neznášajú. Koliesko citrusovej kôry zavesené v čo najtesnejšej blízkosti ohniska výskytu molí dokáže týchto škodcov vypudiť bez toho, aby sme použili insekticídy.

Lepkavé pasce na hmyz

Pri hojnejšom výskyte tohto hmyzu sa insekticídom vyhneme len zriedkavo. V takom prípade sú riešením lepkavé pasce na hmyz napustené práve týmito látkami. V šatníku nie sú žiadne potraviny, takže umiestnenie pascí s insekticídmi nebude problémom.

Guličky proti moliam

Účinným chemickým prostriedkom sú aj špeciálne guličky, ktoré sa dajú rozvešať kdekoľvek v skrini. Podobne ako v prípade lepkavých pascí, aj tieto guličky obsahujúce účinné insekticídy sa dajú zakúpiť v každej dobrej drogérii.

Guličky proti moliam

Rada na záver…

Po vyhubení molí sa odporúča zbaviť všetkých potravín, v ktorých sa mohli mole zdržiavať. Nielen kvôli ich možnému množeniu, ale najmä kvôli znehodnoteniu daných surovín. Oblečenie je podstatne drahšou položkou, takže v tomto prípade skontrolujeme stav všetkých kusov v šatníku a vyhodíme len tie poškodené.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články