Hraboš

Účinné metódy, ako vypudiť hraboša zo záhrady

Redakcia - 24. marca 2021 - 13637. zobrazení

Hraboše patria medzi najaktívnejších hlodavcov vyčíňajúcich na záhrade. Aj keď sa na nej neobjavujú často, v prípade ich návštevy hrozia rozsiahle škody, ktoré môžu mať za následok zničenie pestovaných plodín aj poškodenie drevín. Rozsah škôd však závisí od toho, ako rýchlo hraboša odhalíme a ako proti nemu zasiahneme.

Hraboš sa cíti doma najmä na poliach, kde má bohatý zdroj obživy a dostatok miesta na úkryt. Do záhrad pri domoch sa presúva v prípade nedostatku potravy alebo siahnutí po opatreniach, ktoré ho majú z poľa vypudiť. Prekážkam, ktoré mu bránia v bezpečnom pobyte, však čelí aj pri návšteve záhrad. Záhradkári totiž poznajú viacero účinných metód, ako sa hraboša zbaviť.

Ako hraboš vyzerá a kde sa vyskytuje?

  • Na Slovensku žije viac druhov, v záhradách sa objavuje najmä hraboš poľný.
  • Veľkosť dospelého jedinca dosahuje priemerne len od 7 do 12 centimetrov.
  • Vzhľadom pripomína myš, no v porovnaní s ňou je trochu väčší a zavalitejší.
  • Jeho srsť má sivé až sivohnedé sfarbenie, na bruchu môže mať svetlejšie pásy.
  • Typickým znakom hraboša je zhruba 3-centimetrový chvost a malé skryté uši.
  • Jeho najčastejším domovom sú lúky a polia v teplejších nížinatých oblastiach.
  • Žije v 30-50 centimetrov hlbokých norách prepletených hustou sieťou chodieb.

Čím sa hraboš živí a aké škody vie napáchať?

Hraboš je typickým bylinožravým hlodavcom, ktorého jedálniček tvorí pestrá rastlinná strava. Ak žije na obilninových poliach, hlavným zdrojom obživy sú podzemné korienky, prípadne aj steblá dostupných obilnín. Pri pobyte na záhrade alebo v jej blízkom okolí si pochutí najmä na podzemných plodinách ako repa, zemiaky či mrkva. Tie obhrýza dovtedy, kým úrodu celkom nepoškodí. Škody pácha aj na stromoch, najmä na tých ovocných, na ktorých obhrýza korene, čo oslabuje celú drevinu.

Hraboš poľný

Ako zistíme, že hraboš je na záhrade?

Obhrýzanie koreňov a podzemných častí plodín má za následok, že prítomnosť hraboša na záhrade si tak ľahko nevšimneme. Varovným signálom by mali byť obhryzené steblá rastlín, v ktorých blízkosti sa nachádza viacero malých dier v pôde. Tie vytvárajú podzemný systém chodieb, ktorými sa hraboše dostávajú von a následne späť do úkrytu. Pokiaľ zemina okolo týchto otvorov vyzerá ako prekyprená a nachádza sa na nej množstvo drobného trusu, jedná sa o hraboša. V takom prípade môžeme okamžite začať s jeho vypudením.

Ide to aj bez pascí a chemických jedov

V minulosti sa hraboše vyčíňajúce na záhrade likvidovali pomocou pascí. Neskôr sa na scénu dostali rôzne deratizačné prípravky a agresívne chemické jedy. Ani jedna z týchto metód nie je pre využitie v záhrade vhodným riešením. Problémom je hlavne chemická likvidácia, ktorá neničí iba hlodavce, ale aj úrodu. Záhradkári tak hľadali účinné metódy, ako hraboša vypudiť zo záhrady prirodzenými spôsobmi. Dlhoročná prax mnohých majiteľov záhrad ukazuje, že sa to dá pomocou vybraných osvedčených trikov.

5 účinných trikov, ako vypudiť hraboša

1. Aromatické rastliny

Napriek tomu, že hraboše sú všestrannými bylinožravcami, mnohé rastliny zásadne obchádzajú. Týka sa to najmä bazy, cesnaku, komonice, čiernej ríbezle alebo korunky kráľovskej. Ich aróma na nich pôsobí dosť odpudivo a v mnohých prípadoch prinúti hraboše záhradu opustiť.

2. Upchatie chodieb pachovou bariérou

Podstatne silnejší účinok ako výsadba uvedených rastlín bude mať ich použitie v podobe pachových bariér, ktorými upcháme všetky viditeľné podzemné otvory vyhĺbené hrabošmi. Aromatické rastliny zabalíme do handričky napustenej benzínom alebo petrolejom. Táto kombinácia vytvorí odpudivú páchnucu zmes, ktorá bude hrabošom brániť v prechode upchatou chodbou.

3. Odpudivý biologický kokteil

Niekoľko dní kvasená zmes srvátky a cmaru sa postará o extrémne prenikavý zápach, na ktorý sú hraboše obzvlášť citlivé. Podľa záhradkárov, ktorí túto metódu aplikovali, dokáže tento biologický kokteil divy. Stačí naliať aspoň jeden hrnček zmesi do každej chodbičky a výsledky by sa mali dostaviť do niekoľkých hodín.

4. Jednoduché zvukové plašiče

Dobrým trikom na vypudenie hrabošov sú jednoduché podomácky vyrobené plašiče. K tým patrí aj prerezaná plastová fľaša umiestnená hrdlom proti vetru do pôdy, pod ktorou sa hraboše zdržiavajú. Vietor spôsobuje v hrdle fľaše silný piskľavý zvuk, ktorý hlodavce neznesú.

5. Elektrické zvukové plašiče

Zvuk, ktorý všetky podzemné hlodavce neznášajú, vytvárajú aj špeciálne elektrické zvukové plašiče. Tie fungujú na princípe šírenia infrazvukových vĺn s frekvenciou pod 20 Hz, ktorá stačí na to, aby hraboše do niekoľkých hodín z nory vypudila.

Hraboš poľný v záhrade

Čo robiť, ak to nepôjde po dobrom?

  • Využiť profi deratizačné služby.
  • Použiť chemické jedy z obchodu.
  • Dať do nory želatínové návnady.
  • Umiestniť nad diery mechanické pasce.

Prevencia pred príchodom hrabošov

Pasce, deratizácia či chemické jedy by mali byť krajným riešením využívaným len v prípade, že sa hraboše nedajú vypudiť bez usmrtenia. Takýmto riešeniam sa dá zabrániť aj pravidelnou prevenciou, ktorá hlodavce odradí od pobytu na záhrade.

  • Neustále okopávajme pôdu, narúšame tým vznikajúce nory.
  • Záhradu pravidelne kosme, hraboše obľubujú vysokú trávu.
  • Stromčeky môžeme vysádzať v košoch chránených pletivom.
  • Po záhrade môžeme rozmiestniť jednoduché zvukové plašiče.

Aký postrek na mandelinky je najlepší?

Viete, aký postrek na mandelinky je ten najlepší a najúčinnejší? Aké bio postreky na mandelinky sú tými najefektívnejšími a prečo? Pásavka…

Pásavka zemiaková - Mandelinka

Vedeli ste?

Podľa výskumov dokáže jeden pár hrabošov splodiť mláďatá 3 až 6-krát za rok. Z toho môže za rok vzniknúť až 3-generačná kolónia s viac ako 2000 jedincami. Tá je schopná za 1 mesiac skonzumovať až 2 tony rastlín a 400 kilogramov obilia.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články