Guzmánia

Guzmánia: Exotická izbová rastlina aj pre začiatočníkov

Redakcia - 25. mája 2023 - 4772. zobrazení

V našich domácnostiach sa objavuje stále väčšie množstvo exotických rastlín. Niektoré sú náročnejšie a vyžadujú viac starostlivosti, pestovanie iných zvládnu aj začiatočníci. K menej náročným izbovým rastlinám prinášajúcim do interiéru poriadnu dávku farebnej exotiky patrí aj guzmánia.

Exotická trvalka z amerických trópov

Rastlina z rovnomenného rodu guzmánia, ktorý zahŕňa viac ako 120 druhov, sa do Európy dostala až zo zámoria. Presný pôvod exotickej krásky nie je jednoznačný, nakoľko niektoré druhy pochádzajú z karibských oblastí, iné zo Strednej Ameriky, ďalšie rastú aj v súčasnosti v juhoamerických dažďových pralesoch. U nás guzmániu nenájdeme vo voľnej prírode ani vonku v parkoch a v záhradách. Jej tropický pôvod a s tým spojená teplomilnosť ju v našich končinách predurčuje výhradne na pestovanie v podobe izbovej rastliny.

Guzmánia má tropický vzhľad plný pestrých farieb

Guzmánia si získala pozornosť pestovateľov najmä kvôli svojmu vzhľadu. Každá z odrôd má výrazné farebné kvety, ktoré očaria nielen sfarbením, ale aj neprehliadnuteľným tvarom. Ten vyzdvihuje celková trvácnosť kvetov, ktoré sa na vytrvalej a dostatočne odolnej trvalke držia niekoľko týždňov. Ak rastline zabezpečíme optimálne podmienky a doprajeme jej adekvátnu starostlivosť, farebné kvety s tropickou vizážou budú dekorovať akýkoľvek vnútorný priestor v byte, v dome alebo v kancelárii.

Guzmánia v kvetináči

Ako guzmánia vyzerá a čím je typická?

  • Dospelá guzmánia dorastá do výšky 20 až 40 centimetrov.
  • Rastlina púta pozornosť kvetmi s rozmanitým sfarbením.
  • Kvety sú biele, žlté, červené, oranžové alebo purpurové.
  • Kríženie hybridov rozšírilo spektrum farebných odtieňov.
  • Kvety rozkvitajú v kvetnej stonke nad listovou ružicou.
  • Listy sú dlhé, ich dĺžka môže presahovať výšku rastliny.
  • Priemerná dĺžka listov dosahuje okolo 40 až 45 centimetrov.
  • Výška rastliny, dĺžka listov aj farba kvetov závisí od druhu.

Najznámejší druh je guzmánia jazykovitá

Spomedzi viac ako 120 druhov sa v našich interiéroch uchytili len 3 až 4 odrody. Najznámejšou z nich je guzmánia jazykovitá, ktorá sa u nás pestuje najviac. Exotická trvalka s latinským názvom Guzmania lingulata je známa aj ako červená guzmánia. Tento prívlastok sa jej ušiel kvôli typickým červeným kvetom, ktoré vykúkajú z tmavozelenej ružice s listami dlhými až 45 centimetrov. Hustá ružica má elipsovitý tvar a listy v nej sú opticky zvýraznené ostrejším okrajom. Podobný vzhľad listov a kvetov má aj ďalší z druhov, ktoré sa udomácnili v našich interiéroch. Guzmania musiaca je o niekoľko centimetrov nižšia, vďaka čomu sa hodí aj na miesta, kam sa guzmánia jazykovitá nezmestí.

Na akých miestach pestovať guzmániu?

Kľúčom k úspechu pri pestovaní guzmánie je vytvorenie optimálnych podmienok imitujúcich pôvodné domáce prostredie v amerických trópoch. Výber vhodného miesta na jej pestovanie však závisí od ďalších faktorov. Nakoľko sa jedná o okrasnú rastlinu plniacu estetickú úlohu, jej účelom je skrášliť priestor, oživiť danú časť miestnosti, vniesť do interiéru farby, prípadne vyplniť prázdne miesta. Vzhľadom na nižší vzrast a možnosť pestovať guzmániu ako solitér ju môžeme umiestniť na stôl, vedľa okna, na skriňu alebo kdekoľvek inde, kde má dostatok svetla, tepla a vlhkosti.

Guzmánia jazykovitá

Podmienky na pestovanie guzmánie

Kam umiestniť guzmániu?

Každá guzmánia ocení dostatok svetla. Rastlinu je však potrebné chrániť pred priamym slnečným žiarením. Poloha na priamom slnku môže viesť k spáleniu listov. Ak chceme exotickú krásku pestovať pri okne, kvetináč by nemal byť priamo na parapete. Vhodnou polohou bude stolík alebo polička vzdialená aspoň pár desiatok centimetrov od okna. Pri výbere miesta sa vyhýbajme tesnej blízkosti vykurovacieho telesa, v okolí ktorého je suchý vzduch. Ten je pre guzmániu životne nebezpečný.

Aký typ substrátu je pre guzmániu najvhodnejší?

Tropickej rastline sa v izbovom prostredí darí najlepšie v priepustnej pôde, ktorá podporuje rýchle odvodňovanie. Vhodný je substrát s vyšším obsahom rašeliny, ktorá sa môže zmiešať s bežným listovým humusom v pomere 2:1. Guzmánia sa môže pestovať aj v substrátoch určených pre kaktusy, v ktorých zložení sa nachádza piesok zjemňujúci pôdu.

Akú teplotu vyžaduje guzmánia?

Guzmánia rastúca vo voľnej prírode je zvyknutá na vyššie teploty. Tie ocení aj pri pestovaní v interiéri. V izbe, kde je pestovaná, by sme mali udržiavať teplotu na úrovni od 18 do 22 °C. Počas letnej sezóny môže byť teplota o pár stupňov vyššia. Ak je rastlina výdatne polievaná a nachádza sa v miestnosti s vyššou vlhkosťou vzduchu, vydrží aj pri teplote do 25 °C.

Akú vlhkosť vzduchu potrebuje guzmánia?

Tropický pôvod robí z guzmánie vlhkomilnú rastlinu, ktorá prosperuje pri vyššej vlhkosti vzduchu. Tá by mala dosahovať aspoň 40 %. Ak je rastlina umiestnená v miestnosti, kde sa nespí, pomocou zariadení na zvlhčovanie vzduchu môžeme túto hodnotu zvýšiť aj na 45 až 50 %. Nie všetky guzmánie potrebujú žiť v takomto vlhkom prostredí. Niektoré hybridy a odrody, ktoré boli krížením prispôsobené na interiérové pestovanie, sú schopné prosperovať aj v suchšom prostredí. V takom prípade im treba dopriať pravidelnú zálievku a v 2 až 3-dňových intervaloch kropiť ich listy.

Akú starostlivosť vyžaduje guzmánia?

Ako a kedy polievať guzmániu?

Pri polievaní guzmánie je dôležité dbať o primerané dávky vody. Substrát sa nesmie prelievať ani ostať úplne suchý. Polievať je nutné výdatne a pravidelne, no vždy až vtedy, keď vrchná časť zeminy v kvetináči začína vysychať. Na polievanie je najlepšia mäkká a niekoľko hodín odstáta voda. Polievať môžeme aj vlažnou vodou zo zrážok.

Kedy a ako hnojiť guzmániu?

Tropická rastlina sa hnojí len počas vegetačnej sezóny. Intervaly hnojenia by nemali byť častejšie ako 4 až 6-týždňové v závislosti od výšky rastliny a rýchlosti jej rastu či rozkvetu. Guzmánia si nepotrpí na špecifický druh hnojiva. Všetky živiny jej dodá bežné hnojivo pre záhradné rastliny. Výživné látky môžeme podávať formou granulátu alebo ako tekuté hnojivo aplikované do stredu listovej družice.

Kedy strihať guzmániu?

Guzmánia rastie pomaly a pri raste nevytvára hustejší porast. Pravidelné strihanie nie je potrebné, pokiaľ sa na rastline neobjavujú choré či odumreté časti. Ak ju pestujeme ako viacročnú trvalku, počas jari pred obdobím rozkvetu môžeme urobiť riedky tvarovací rez, ktorý podporí ďalší rast. Ten sa odporúča iba vtedy, ak je vzhľad rastliny neestetický, nakoľko staršia časť guzmánie po odkvitnutí odumiera a nahrádza ju omladená rastlina.

Guzmánia sa rozmnožuje odrezkami

Ak si chceme túto exotickú krásku rozmnožiť, najjednoduchší spôsob je zapúšťanie odrezkov. Na tento účel sa využívajú dcérske odnože tvoriace sa na spodnej strane tmavozelených listov počas obdobia rozkvetu. Odnože po oddelení umiestnime do samostatného kvetináča, kde ich v dostatočne vlhkom a prevzdušnenom substráte necháme zapustiť. Kvetináč necháme v izbe alebo v miestnosti s vyššou vlhkosťou vzduchu a s teplotou nad 20 až 22 °C.

Eukalyptus: Pestovanie v interiéri aj v exteriéri

Viete, ako správne pestovať eukalyptus v interiéri a v exteriéri? Kedy je ideálne obdobie na hnojenie eukalyptu? Eukalyptus je…

Eukalyptus - list

Ak je guzmánia posadená v kvalitnej rašelinovej zemine a udržiavaná vo vlhkejšom prostredí, rastlina má dostatočnú imunitu a odolnosť voči ochoreniam. Silnej a zdravej rastline sa vyhnú aj škodcovia. Medzi najčastejších útočníkov patria vošky a puklice, ktorých sa zbavíme aj bez chemických postrekov. Listy a kvety s ich výskytom stačí utrieť tampónom poliatym mydlom alebo čistým alkoholom. Aj mydlo, aj alkohol škodcov vypudí a zabráni príchodu ďalších.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články