Ako si vybrať správnu škárovaciu hmotu

Ako si vybrať správnu škárovaciu hmotu

Redakcia - 2. februára 2015 - 3386. zobrazení

Renovujete kúpelňu alebo meníte dlažbu v interiéri či v exteriéri? Potom skôr či neskôr budete stáť pred zložitou otázkou. Akú škárovaciu hmotu zvoliť? Na prvý pohľad je to možno banálna záležitosť, ale nie je to také jednoduché ako sa zdá.

Obyčajná alebo flexibilná špárovačka?

Poznáte tie prípady, keď škárovacia hmota zmení svoju farbu z bielej alebo hnedej na sivastú? Alebo na dlažbe sú miesta, kde je úplne sivá a na určitých častiach, po ktorých sa chodí menej je farebná tak ako v deň, keď bola dlažba zašpárovaná? Ešte horším prípadom je, keď po čase začne špárovačka praskať a vypadávať alebo ju napadnú plesne. To sa deje v prípade, keď zvolíte nesprávnu škárovaciu hmotu. Bežnou chybou je, že do vlhkého prostredia, napríklad do kúpelne zvolíte obyčajnú škárovačku. Tá postupom času stráca svoju farebnosť, čo pôsobí veľmi neesteticky.

ceresit-skarovacka
Zdroj foto: (link)

Flexibilná škárovacia hmota má viacero plusov. V prvom rade kvalitné špárovačky obsahujú zložky, ktoré zabraňujú tvoreniu plesní. Kúpelňa je miesto, kde je vysoká vlhkosť a množstvo pary, čo je ideálne prostredie pre tvorbu plesní. Ak použijete flexibilnú škárovaciu hmotu, potom sa ich obávať nemusíte. Ďalšou výhodou je zvýšená odolnosť voči prieniku vody. Túto vlastnosť oceníte najmä v sprchovacích kútoch a v oblasti vaní. Okrem iného, je táto škárovacia hmota vhodná aj na podlahové kúrenie či do exteriérov. Vďaka svojmu zloženiu dokáže flexibilne reagovať na vysoké teplotné zmeny. Pri podlahovom kúrení dobre znáša extrémne teplo, v exteriéri zase aj teplo aj mráz. Na záver treba ešte zdôrazniť, že tento druh škárovacej hmoty si zachováva vysokú farebnú stálosť. Takže sa už viacej nemusíte obávať, že Vaša hnedá alebo akákoľvek iná škárovacia hmota bude po roku či dvoch sivá.

Hrúbka špáry je dôležitá

hrubka-spary
Zdroj foto: (link)

Pri výbere by ste mali myslieť aj na to, aké hrubé špáry idete špárovať. Ak napríklad potrebujete zaškárovať obkladový kameň, ktorý je hrubý aj niekoľko centimetrov a medzery sú tiež väčšie ako to býva pri klasickom obklade, potom si musíte pýtať aj škárovaciu hmotu na hrubšie špáry. Rozdiel je v jej konzistencii. Tie škárovacie hmoty, ktoré sú určené pre väčšie a hrubšie špáry, majú hrubšie zrno ako klasické.

Veríme, že naše rady Vám pri výbere pomôžu. Aj keď možno na začiatku sa Vám bude zdať cena flexibilnej škárovacej hmoty trošku vyššia, postupom času určite zistíte, že investícia sa Vám oplatila.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články