Obsah článku
- Odkiaľ marhule prišli a prečo sú také obľúbené?
- Pestovanie marhúľ sa rozšírilo po celom svete
- Nielen lahodné, ale tiež zdravé!
- Aké sú liečivé účinky marhúľ?
- V akých formách sa dajú konzumovať marhule?
- Zaváranie marhúľ má niekoľko pozitív
- Rýchly recept na marhuľový kompót so sirupom
- Kde uskladňovať marhuľový kompót po zaváraní?
- Dokedy spotrebovať zaváraný marhuľový kompót?
- TIP na záver
Ak by sa zostavoval rebríček najpestovanejších a zároveň najkonzumovanejších druhov ovocia na svete, marhule by v ňom nechýbali. Obzvlášť kvôli širokej palete možností ich využitia, či už v podobe čerstvo nazbieraných plodov alebo dlhotrvácnych zaváraných kompótov.
Obdobie zberu marhuľovej úrody trvá len pár dní, maximálne pár týždňov. Práve zaváranie marhúľ sa tak stáva celkom jednoduchým riešením, ako si toto osviežujúce ovocie vychutnáte kedykoľvek počas roka. Na rozdiel od zmrazovania alebo iných spôsobov uskladnenia zároveň dosiahnete, aby boli zavárané marhule stále plné vitamínov a ďalších zdraviu prospešných látok.
Odkiaľ marhule prišli a prečo sú také obľúbené?
Ako väčšina ovocia, ktoré sa u nás v súčasnosti pestuje, aj marhule majú dlhoročnú tradíciu siahajúcu hlboko do minulosti. V ázijských končinách sa vraj pestovali už pred 4 000 rokmi. Krajina pôvodu však nie je celkom jednoznačná. Niektoré odrody mali prísť z Číny, iné zas z Arménska, odkiaľ sa vďaka jedinečnej chuti, praktickému úžitku a nenáročnému spôsobu pestovania rýchlo rozšírili do ďalších častí sveta, kde sú pestované dodnes.
Pestovanie marhúľ sa rozšírilo po celom svete
Pestovanie marhúľ zaznamenalo v posledných desaťročiach obrovskú expanziu aj tam, kde sa toto ovocie vyskytovalo pomenej. Umožnilo to vyšľachtenie nových odrôd, ktoré sa dokázali prispôsobiť podmienkam, na aké tieto stromy neboli zvyknuté. Záhradkári a botanici prišli aj s novými technikami strihu či ošetrovania drevín, ktoré výrazne predlžujú životnosť marhuľových stromov. Napriek tomu sa účel ich pestovania stále nemení. Na záhradách sa naďalej objavujú kvôli chuti, liečivým účinkom a širokým možnostiam spracovania.
Nielen lahodné, ale tiež zdravé!
Lahodná chuť, praktický úžitok a nenáročné pestovanie nie sú jedinými dôvodmi, pre ktoré sú marhule také obľúbené. Záhradkári ich pestujú aj kvôli zloženiu, ktoré je plné vitamínov a iných liečivých látok. Známe sú najmä vitamíny B a C, ktoré priaznivo vplývajú na činnosť viacerých orgánov. Bohatý obsah liečivých látok prospešných pre organizmus dopĺňajú aj betakarotény alebo karotenoidy. Konzumáciou marhúľ si zabezpečíte aj prísun vlákniny, draslíka, kremíka či kyseliny listovej.
Aké sú liečivé účinky marhúľ?
V akých formách sa dajú konzumovať marhule?
Zaváranie marhúľ má niekoľko pozitív
Zaváranie marhúľ je účinný spôsob, ako toto ovocie uskladniť na dlhšiu dobu bez toho, aby tým utrpela jeho chuť a kvalita. Platí to najmä v prípade, ak vypestujete nadpriemerne bohatú úrodu. Okrem trvácneho uskladnenia má zaváranie marhúľ aj ďalšie výhody. Chutné kompóty sa podávajú ako bežná príloha k jedlám. Ak ich budete zavárať spolu so sladkým sirupom, môžete ich konzumovať aj ako náhradu za sladkosti.
Rýchly recept na marhuľový kompót so sirupom
Ingrediencie potrebné na zaváranie kompótu
1. Cukrový sirup
Pred zaváraním si najprv samostatne pripravte cukrový sirup. Výroba je celkom jednoduchá. Liter vody rozmiešajte s 0,5 kg kryštálového cukru a hotovú zmes dajte uvariť. Takáto zmes vám postačí na 2 až 2,5 kg marhúľ.
2. Príprava ovocia
Ak máte hotový sirup, môžete očistiť pripravené marhule, nakrájať ich a vložiť do pohárov, ktoré týmto sirupom zalejete. Pri výbere ovocia vsaďte na pekné zrelé plody bez známok hniloby a odrenín.
3. Zaváranie marhúľ
Naložené poháre vložte do veľkého hrnca a dajte zavárať. Najlepšie bude, ak sú poháre do polovice namočené vo vode. Zaváranie marhúľ by malo trvať od 15 do 20 minút od prvých bubliniek v pohároch. Presný čas závisí od počtu a veľkosti pohárov.
Kde uskladňovať marhuľový kompót po zaváraní?
Spôsob uskladnenia marhuľových kompótov sa nelíši od ostatných ovocných zaváranín. Aj v tomto prípade je najlepším priestorom na zabezpečenie čo najdlhšej trvácnosti suché a tmavé miesto. Zaváraniny síce istý čas vydržia aj v teple, no v rámci možností im môžeme dopriať polohu na nejakom chladnejšom mieste, napríklad na podlahe v komore či na regáli v pivnici, kde teplota dosahuje okolo 10 až 12 °C. Tá by nemala podliehať častým výkyvom. Kompóty totiž potrebujú miesto s vyváženou teplotou počas celej doby skladovania až do ich použitia.
Dokedy spotrebovať zaváraný marhuľový kompót?
Trvácnosť kompótov nie je časovo ohraničená. Napriek tomu ich nemôžeme držať uskladnené večne. Odporúčaná doba konzumácie je najneskôr do jedného roka od zavárania. Takáto doba je však odporúčaná len v prípade, že máme kompóty správne uskladnené. Vtedy si počas celého roka udržia sladkú a lahodnú chuť, vďaka ktorej sa hodia ako prísada do koláčov alebo ako príloha k hlavným jedlám.
Ako si vypestovať liečivé čučoriedky doma na záhrade?
Viete, aké majú liečivé účinky čučoriedky? Prečo sú čučoriedky obľúbenými a akú vyžadujú starostlivosť? Užitočné tipy nájdete v článku…
TIP na záver
Po zaváraní si môžeme jednotlivé kompóty označiť a napísať na nich dátum. Pomôže nám to najmä vtedy, ak máme odložené aj kompóty z predošlého zavárania. Vďaka označeniu najprv spotrebujeme staršie zaváraniny.
Autor textu: Róbert Bosák