Zelenec

Ako doma vypestovať nenáročný zelenec?

Redakcia - 11. apríla 2021 - 24968. zobrazení

Mnoho názvov, mnoho druhov, mnoho možností pri výbere miesta na pestovanie. Stále však ide o jednu a tú istú rastlinu. Tou je zelenec, ktorý sa už dávnejšie dostal do našich bytov, domov aj kancelárií. Ako nenáročná izbová rastlina, ktorá poteší len minimálnou starostlivosťou a dosť dlhou trvácnosťou v nich nechýba ani v súčasnosti.

Nenápadný zelenec býva často považovaný za izbovú rastlinu pre začiatočníkov. Dôvodom je práve spomínaná nenáročnosť. Rastline sa totiž bude dariť aj bez pravidelnejšej starostlivosti. Navyše, bez problémov sa uchytí na rôznych miestach v ktorejkoľvek miestnosti. Tie nebude zdobiť iba svojím pekným vzhľadom. Okrem estetickej funkcie prináša aj praktický úžitok.

Zelenec rastie v rôznych kútoch Starého sveta

Botanici pri určovaní pôvodu rastlín často využívajú geografické delenie na Starý svet a Nový svet. Do oblasti Starého sveta sa radia všetky kúty Európy, Ázie a Afriky, ktoré boli známe už pred Krištofom Kolumbusom. Práve po jeho plavbách sa začalo používať pomenovanie Nový svet, ktoré označovalo Ameriku. V Novom svete ale zelenec nájdeme len ako privezený druh. Jeho pôvod sa spája s viacerými regiónmi v tropických a v subtropických oblastiach južnej a západnej Afriky, prípadne s časťou Ázie. Presný pôvod závisí od vybraného druhu, ktorých je v súčasnosti známych viac ako 200.

Ako zelenec vyzerá a čím je charakteristický?

  • Takmer celú nadzemnú časť rastliny tvoria dlhšie tenké listy.
  • Ich dĺžka zvykne dosahovať 20 až 40 cm, široké sú do 2 cm.
  • Porast býva hustejší, listy vyrastajú z ružice v podobe trsov.
  • Listy niektorých druhov sú ozdobené 1 alebo 2 bielymi pásmi.
  • Súčasťou rastliny sú aj menšie kvety, ktoré sú prevažne biele.
  • Kvety kvitnú v priebehu leta, prvé z nich sa objavujú už v júni.
  • Veľkosť a odtieň kvetov aj listov závisí od konkrétneho druhu.
Zelenec chochlatý

Niektoré druhy sa pestujú ako izbové rastliny

Napriek pestrému druhovému zloženiu sa v rode zelenec nenájde veľa druhov, ktoré sa dajú pestovať ako izbové. Rastlina je zvyknutá skôr na exteriér, či už vonku na záhrade alebo vo voľnej prírode. U nás je však takéto pestovanie obmedzené len na časť roka, kedy sú teploty vonku vhodné na jej pestovanie. Aj preto sa v našich končinách so zelencom stretávame skôr ako s izbovou rastlinou pestovanou celoročne vo vnútorných priestoroch.

Najpestovanejší druh je zelenec chochlatý

Chlorophytum comosum, ako znie latinský názov druhu u nás známeho pod názvom zelenec chochlatý, je najpestovanejším druhom (nielen) v strednej Európe. Podobne ako iné izbové druhy, aj on rastie v podobe dlhých listových trsov dosahujúcich výšku do 40 cm. Od iných druhov sa líši najmä dvojicou bielych alebo žltobielych pásov na povrchu listov, ktoré vedú po oboch okrajových stranách.

Aké podmienky na pestovanie zelenec potrebuje?

Teplota

Pri teplote sa ukazuje nenáročnosť tejto rastliny naplno. Zelenec znesie teploty od 10 do 25 °C. V snahe zabezpečiť mu čo najvyšší komfort udržiavajte teplotu na úrovni od 18 do 22 °C, pri ktorej sa cíti najlepšie. V zime, kedy je čas vegetačného odpočinku, môžu byť izbové teploty o pár stupňov nižšie.

Vlhkosť

Minimálna náročnosť sa prejavuje aj v otázke vlhkosti vzduchu. Napriek tomu, že rastlina oceňuje mierne vlhký vzduch, bez problémov znesie aj suchšie ovzdušie. Ak ju občas pokropíte rozprašovačom a budete dodržiavať pravidelné intervaly polievania, zelenec sa vám odvďačí zdravým rastom a pekným vzhľadom.

Poloha

Priame slnečné svetlo spáli jeho listy, v tieni nebude rásť. Pri výbere polohy vsaďte na polotieň, ktorý je pre zelenec ako stvorený. V ňom bude mať trochu svetla, no zároveň sa vyhne nadmernému osvetleniu. V súvislosti s polohou bude vhodné myslieť aj na miesto, kde nepreniká prievan.

Zelenec chochlatý - detail

Vhodné miesta na pestovanie tejto rastliny

  • Parapet pod oknom orientovaným na stranu s nižšou intenzitou svetla.
  • Vrch skrine alebo nejakej poličky v dobre osvetlených miestnostiach.
  • Písacie alebo pracovné stoly, kde sa zmestí vďaka menšiemu vzrastu.
  • Závesné kvetináče zavesené kdekoľvek v izbe alebo v zimnej záhrade.

V akom substráte sa môže zelenec pestovať?

Kľúčovým pre zdravý rast je aj výber správneho substrátu. Na ten si zelenec veľmi nepotrpí. Pestovatelia zvyknú využívať bežný substrát pre izbové rastliny, ktorý má dostatok živín a optimálnu úroveň pH okolo 5,5. Zemina je zároveň dostatočne priepustná, čo je pre rastlinu dôležité z hľadiska udržiavania vlahy aj živín v pôde. Takýto substrát potom vyžaduje o niečo menej hnojenia.

Čo vyžaduje starostlivosť o izbový zelenec?

Hnojenie

V prípade využitia spomínaného substrátu pre izbové rastliny stačí hnojiť raz až dvakrát za mesiac. Častejšie hnojenie by mohlo spôsobiť, že zelenec sa bude rozširovať príliš rýchlo a bude ho potrebné opakovane presádzať. V horšom prípade to spôsobí zhnednutie či zožltnutie listov, obzvlášť vtedy, keď nepoužijete odporúčané tekuté hnojivo.

Zálievka

Suchší vzduch v miestnosti môžete vyvážiť častejšími intervalmi polievania. Tie by ale nemali byť kratšie ako raz za 3 až 5 dní. Ak pôda nestihla za uvedenú dobu preschnúť, s polievaním trochu počkajte. Platí to hlavne v zime, kedy majú byť intervaly zálievky ešte o niečo kratšie.

Množenie

Zelenec patrí medzi množstvo izbových rastlín, ktoré si rozmnožíte jednoducho pomocou odrezkov. Tie môžete rovno zapichnúť do pripraveného substrátu, ktorý predtým trochu polejte. Množiť môžete kedykoľvek v priebehu roka okrem zimy. Ak chcete pestovať úplne novú rastlinu od základov, potom vás čaká vysádzanie zo semienka.

Zelenec

Biele kvety sa môžu objaviť aj mimo leta

Pri pestovaní vonku je obdobie rozkvetu limitované na letné mesiace. Izbové druhy ale môžu prekvapiť aj mimo letného obdobia. Skorší alebo neskorší rozkvet nie je celkom bežný, no pri optimálnych podmienkach sa môžu malé biely kvety na rastline objaviť aj na jar alebo počas jesene. Vo vykúrených miestnostiach s dostatkom svetla a pravidelne zvlhčovaným vzduchom môžu rozkvitnúť aj v priebehu zimy.

Zelenec je vysoko odolný voči chorobám

Obľúbená izbová rastlina nepriťahuje pestovateľov len kvôli nízkej náročnosti. Obrovským plusom je aj skvelá odolnosť voči rôznym ochoreniam, ktoré celkom bežne napádajú mnoho iných izbových rastlín. Pri správnej starostlivosti je rastlina dostatočne silná a odolná aj voči škodcom. Tí zelenec nevyhľadávajú, takže popri pestovaní nemusíte kupovať žiadne postreky ani pripravovať iné preventívne opatrenia.

Rastlina patrí medzi živé čističky vzduchu

Za správnu starostlivosť sa vám zelenec neodvďačí iba pekným vzhľadom. Rastlina je dobre známa aj svojou schopnosťou čistiť ovzdušie v domácnosti, čo dávnejšie potvrdili aj pokusy NASA, ktorá testovala čistiace účinky zelenca v uzatvorených priestoroch. Výsledkom bolo, že v priestoroch, kde bola táto rastlina prítomná, sa nachádzalo menej škodlivých toxínov ako v miestnostiach bez jej prítomnosti. Týka sa to najmä toxínov ako benzén, formaldehyd alebo xylén, ktoré patria medzi najškodlivejšie látky nachádzajúce sa v budovách.

Tradeskancia ako okrasná a praktická rastlina do každého interiéru

Viete, ako sa pestuje obľúbená tradeskancia? Aké druhy tradeskancie poznáme? Ako tradeskanciu rozmnožovať? Tradeskancia je vhodná najmä…

Tradeskancia

Rada na záver…

Na listoch zelenca sa zvyknú často objavovať hnedé končeky. Aj keď nejde o žiadny príznak ochorenia, hnedé okraje by ste mali pravidelne odstrihávať. Ich prítomnosť na rastline zbytočne kazí celkovo pekný dojem, ktorý zelenec v danej miestnosti vytvára.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články