Červotoč v nábytku

Červotoč: Ako sa ho účinne zbaviť?

Redakcia - 21. novembra 2019 - 19459. zobrazení

Je malý a ledva viditeľný, no dokáže napáchať väčšie škody ako ktorýkoľvek iný druh hmyzu. Reč je o červotočovi, ktorý má len u nás na svedomí stovky až tisícky zničených kusov nábytku ročne. Užitočných tipov na ochranu pred jeho vyčíňaním tak nie je nikdy dosť!

Uprednostniť prevenciu pred represiou platí pri červotočoch doslova. Zásahy vykonávané až v čase, keď nevítaný hosť stihol poškodiť jednotlivé časti nábytku, už nezabránia napáchaným škodám. Zopár účinných opatrení na ochranu povrchov nábytku tak príde vhod bez ohľadu na to, či už s červotočom skúsenosť máte, alebo jej chcete úspešne predísť.

Ako zistiť, že červotoč je v domácnosti?

Identifikovať prítomnosť červotočov vo vašej domácnosti je celkom jednoduché. Typickým výsledkom jeho práce sú dierky či skôr malé otvory v dreve, ktoré červotoč vytvára pri vŕtaní svojich chodbičiek. Poznávacím znamením je aj drevený prášok, ktorý sa z takýchto otvorov sype. Pri úplnom tichu v miestnosti je takisto možné počuť v dreve, akési tlmené chrupkanie.

Červotoč v dreve

Aké škody dokáže červotoč napáchať?

 • Kazí estetický vzhľad nábytku a iných drevených častí zariadenia.
 • V prípade značných poškodení sa môže nábytok časom rozpadnúť.
 • Poškodzuje drevené trámy, čím môže ohrozovať aj ich statický stav.
 • Na chatách a chalupách úplne znehodnocuje drevené obklady stien.
 • Vyhĺbené diery umožňujú vniknúť do dreva drevokazným hubám.
 • Mnohé červotoče atakujú všetko drevené vrátane hudobných nástrojov.

Najznámejšie druhy červotočov u nás

Červotoč prúžkovaný

Jeden z druhov, ktorý je schopný narobiť najväčšiu spúšť zo všetkých červotočov. Aktivita malého, len vyše 2-milimetrového škodcu, ktorý útočí na všetky druhy dreva, môže skončiť až rozpadnutím nábytku. Nakoľko drevo napáda len z vonkajšej strany, rýchlo sa prezradí a tým často príde o možnosť pokračovať v devastácii.

Červotoč umrlčí

Ďalší z druhov, ktorému je jedno, v akom dreve sa usadí. Vadí mu akurát čerstvé drevo, takže najskôr si ho domov donesiete v staršom nábytku. Častým cieľom pre zhruba 5-milimetrového červotoča sú však aj drevené trámy či strešné krovy. V tých dokáže vyhĺbiť pomerne veľké otvory s dlhými chodbami, kde sa rýchlo množí.

Červotoč chlebový

Tento druh je o niečo väčší, no zároveň tichší a menej nápadný. Dorastá do dĺžky 3 až 5 mm, pričom na rozdiel od vyššie uvedených druhov sa líši jemným ochlpením na tele. Mnohé jedince si z napadnutého dreva zvyknú urobiť domov, z ktorého takmer nikdy neodchádzajú.

Červotoč

Ako sa dá červotoč v byte zlikvidovať?

Na zastavenie nárastu škôd, ktoré červotoč spôsobuje, existuje zopár účinných spôsobov. Nie každý sa ale môže uplatniť v každej domácnosti, kde votrelec útočí. Dôvodom je aplikovanie metód a prípravkov, ktorých súčasťou sú rôzne chemické alebo biologické látky nevhodné pre priamy kontakt s vybranými druhmi dreva.

Chemický postrek

Najjednoduchší, najdostupnejší a často aj najúčinnejší spôsob boja proti červotočom. Pripravený insekticíd sa vo forme postreku nastrieka priamo na poškodenú časť nábytku alebo iného dreveného zariadenia a nechá pôsobiť. Pri využití chemického postreku netreba zabúdať na nutné vetranie miestnosti, v ktorej bol postrek aplikovaný, či už ide o klasické insekticídy schopné larvy okamžite likvidovať, alebo o hormonálne produkty, ktoré ich hneď nevyhubia, iba im zabránia v ďalšom raste.

Mikrovlnná technológia

Revolučná metóda, ktorá dokáže likvidovať červotoče pomocou mikrovlnného žiarenia, sa u nás zatiaľ využíva skôr ojedinele. Problémom nie je jej cena, skôr nedostatok firiem, ktoré by túto metódu pri ničení drevokazného hmyzu používali. Výsledky zo zahraničia ale potvrdzujú, že ide o ekologické a cenovo dostupné riešenie, ktoré má takmer 100% účinok. Zároveň pomáha vysušiť povrch nábytku a tým ho chrániť aj pred plesňami.

Gama žiarenie

Medzi najmodernejšie likvidačné metódy na báze žiarenia sa zaradilo aj využívanie tzv. žiariacej komory. Finančne náročnejší spôsob sa však nedá uplatňovať pri veľkom nábytku, ktorý sa do komory nezmestí. Výhodou žiarivého vlnenia je hlavne to, že nábytok nijako nepoškodzuje. Pôsobí iba na samotné larvy červotočov, ktoré veľmi rýchlo likviduje. Po jeho aplikácii je však potrebný aj ochranný náter na drevo, ktorý zároveň slúži ako prevencia.

Vysoko účinné sú aj nátery na drevo

Tzv. impregnačné nátery sa za účelom likvidácie červotočov využívali dávno pred príchodom metód využívajúcich vyššie uvedené druhy žiarenia. Počas dlhých rokov ich používania sa ich výroba výrazne posunula vpred. V súčasnosti nájdeme na trhu mnoho produktov, do ktorých sa pridávajú rôzne látky zlepšujúce ich vlastnosti. Príkladom sú produkty, ktoré dané povrchy nechránia iba pred červotočmi, ale aj pred drevokaznými hubami. Od zloženia týchto náterov závisí aj to, či sa musia pred aplikáciou riediť, alebo sa nanášajú rovno vo vyrobenej forme.

Náš TIP na nátery proti červotočom

Bochemit Plus

Krovsan Profi

Červostop

Bochemit Plus - červotoč

Hodnotenie

Cena: 74.80 €

Krovsan Profi - červotoč
Hodnotenie

Cena: 28.20 €

Červostop - červotoč
Hodnotenie

Cena: 2.20 €

Ako aplikovať impregnačné nátery?

Nanášanie pomocou štetca

Najjednoduchším spôsobom aplikácie ochranných náterov je práve ich nanášanie pomocou štetca. Túto prácu zvládne každý majiteľ domácnosti, v ktorej červotoč vyčíňa, úplne sám. Náter stačí naniesť na poškodený povrch a nechať ho pôsobiť. Problémom tejto metódy však môže byť jej nedostatočný účinok. Nanesená vrstva sa totiž k larvám ukrytým vo vyhĺbených chodbách nemusí dostať.

Aplikácia formou postreku

Postrek funguje podobne ako nanášanie impregnačného náteru pomocou štetca, akurát prináša o niečo vyšší efekt. Pri jeho aplikácii je oveľa vyššia šanca, že likvidačné látky v nátere sa dostanú k larvám a úplne ich vyhubia. Samotný postrek však musí byť správne zriedený, aby mal tekutú formu a mohol vo vyhĺbených otvoroch v dreve stekať.

Namáčanie dreva v nátere

Červotočov sa dá zbaviť aj namáčaním dreva v impregnačnom nátere. V tomto prípade je potrebné použiť náter so správnou konzistenciou. Aj keď použitie impregnačných náterov sprevádza vždy výrazný zápach a potreba vetrania, pri tejto metóde sa vyžaduje vetrať a dávať pozor pri kontakte s náterom ešte viac. Nevýhodou je aj to, že tento spôsob sa nedá uplatniť pri drevených obkladoch, trámoch a veľkých kusoch nábytku.

Bez ohľadu na to, ako bude impregnačný náter aplikovaný, vo všetkých prípadoch plní viac funkcií naraz. Okrem likvidácie červotočov má za úlohu chrániť drevo aj pred inými druhmi drevokazného hmyzu. Zároveň je účinným ochranným prostriedkom pred vlhkosťou či inými vonkajšími vplyvmi poškodzujúcimi drevo.

Na červotoče platí aj tlaková injektáž

Vyššie uvedenými metódami sa zoznam možností likvidácie červotočov nekončí. Medzi tie najúčinnejšie a čoraz viac využívané spôsoby patrí v poslednom období tlaková injektáž. Ide o vysoko účinnú metódu založenú na vstrekovaní ochranného roztoku do otvorov, ktoré sa do nábytku pred realizáciou samotnej injektáže vyvŕtajú. Pri postreku sa dbá o presné zacielenie insekticídneho roztoku na miesta, kde sa larvy červotočov zdržiavajú, čím sa docieli ich úplné vyhubenie. Plusom tejto metódy je, že látky namiešané v roztoku účinkujú naďalej aj po jeho aplikácii, takže drevo bude pár mesiacov chránené pred príchodom ďalších škodcov.

Ľudové triky na likvidáciu červotočov

Ak nie sú po ruke nátery, insekticídy alebo žiarenie, skúsiť sa dajú aj klasické ľudové metódy, ktoré sa uplatňovali už roky dozadu. Ich účinok však iba sotva nahradí vyššie uvedené formy likvidácie červotočov, takže väčšina z nich slúži skôr ako doplnok, prípadne prevencia.

 • Zmiešajte ocot s prípravkom na riad, vytvorte z toho roztok a potrite ním nábytok.
 • Do daného roztoku môžete pridať čierne korenie, ktoré je pre červotoče odpudivé.
 • Čierne korenie poslúži v spojení s bežnou soľou aj pri tvorbe odpudzujúceho odvaru.
 • Dobrým odpudzujúcim „eko“ prípravkom je aj prevarená voda zmiešaná s cesnakom.
 • Osvedčený účinok na vypudenie červotočov má aj použitie vylúhovaného mydla.

4 tipy ako účinne chrániť drevo v interiéri

Viete, aká je najlepšia ochrana dreva v interiéri? Sú rôzne laky a glazúry skutočne najlepším riešením? Ako prebieha prírodná ochrana dreva?

Ochrana dreva

Rátajte s možnosťou, že nábytok nezachránite

Napriek osvedčeným účinkom vyššie uvedených metód boja proti červotočom je nutné vždy počítať aj s možnosťou neúspechu. Pri neskorých zásahoch sa zvyšuje riziko, že nábytok už bude príliš poškodený a zároveň nefunkčný. V takomto prípade je nutné sa ho čím skôr zbaviť. Ak už červotoč nemá do čoho vŕtať, veľmi rýchlo sa presunie na nové miesto a začne robiť neplechu na doposiaľ nepoškodenom zariadení. Tomu sa dá celkom účinne zabrániť, ak vsadíme na správnu prevenciu.

Tipy na prevenciu pred napadnutím červotočmi

 • Pri kúpe predtým používaného nábytku ho celý skontrolujte.
 • Výber nábytku zamerajte na modely z menej vlhkých drevín.
 • Dreveným povrchom doprajte pravidelné ochranné nátery.
 • Opakovane sledujte stav nábytku, podláh a iných drevených kúskov.
Náter na drevo proti červotočovi

Aj keď červotoč patrí k najaktívnejším interiérovým škodcom, o nič menšie škody nepáchajú ani iné druhy hmyzu milujúceho tento materiál. Pozor si treba dávať hlavne na fúzače a pílovky, ktorých časté útoky na drevené konštrukcie môžu ohrozovať bezpečnosť celej stavby. Pri nábytku a dreve vo vnútri domácnosti zas pozor na huby obľubujúce drevo, najmä drevokaz sivý, ktorý vie takisto zničiť celý nábytok.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články