Červotoč v nábytku

Červotoč: Ako sa ho účinne zbaviť?

Redakcia - 21. novembra 2019 - 3041. zobrazení

Je malý a ledva viditeľný, no dokáže napáchať väčšie škody ako ktorýkoľvek iný druh hmyzu. Reč je o červotočovi, ktorý má len u nás na svedomí stovky až tisícky zničených kusov nábytku ročne. Užitočných tipov na ochranu pred jeho vyčíňaním tak nie je nikdy dosť!

Uprednostniť prevenciu pred represiou platí pri červotočoch doslova… Zásahy vykonané až v čase, keď nevítaný návštevník stihol poškodiť jednotlivé časti nábytku, sú už len povinným zastavením skazy. Zopár účinných opatrení na ochranu drevených povrchov tak príde vhod bez ohľadu na to, či už s červotočom skúsenosť máte, alebo jej chcete úspešne predísť.

Červotoč: Ako ho spoznať?

Identifikovať prítomnosť červotočov vo vašej domácnosti je celkom jednoduché. Typickým výsledkom jeho práce sú dierky či skôr malé otvory v dreve, ktoré červotoč vytvára pri vŕtaní svojich chodbičiek. Poznávacím znamením je aj drevený prášok, ktorý sa z takýchto otvorov sype. Pri úplnom tichu v miestnosti je takisto možné počuť v dreve, akési tlmené chrupkanie.

Červotoč

Náš TIP na nátery proti červotočom

Bochemit Plus

Krovsan Profi

Červostop

Bochemit Plus - červotoč
Hodnotenie

Cena: 74.80 €

Krovsan Profi - červotoč
Hodnotenie

Cena: 28.20 €

Červostop - červotoč
Hodnotenie

Cena: 2.20 €

Známe druhy tohto hmyzu sú…

 • Červotoč prúžkovaný – Jeden z druhov, ktorý je schopný narobiť najväčšiu spúšť zo všetkých červotočov. Aktivita malého, len vyše 2-milimetrového škodcu, ktorý útočí na všetky dreviny od listnatých až po tie ihličnaté, môže skončiť až rozpadnutím nábytku. Nakoľko drevo napadá len z vonkajšej strany, rýchlo sa prezradí a tým často príde o možnosť pokračovať v devastácii.
 • Červotoč umrlčí – Ďalší z druhov, ktorému je jedno, v akom dreve sa usadí. Vadí mu akurát čerstvé drevo, takže najskôr si ho domov donesiete v staršom nábytku. Častým cieľom pre zhruba 5-milimetrového červotoča sú však aj drevené trámy či strešné krovy. V tých dokáže vyhĺbiť pomerne veľké otvory s dlhými chodbami, kde sa rýchlo množí.
 • Červotoč chlebový – Tento druh je o niečo väčší, no zároveň tichší a menej nápadný. Dorastá do dĺžky 3 až 5 mm, pričom na rozdiel od vyššie uvedených druhov sa líši jemným ochlpením na tele. Mnohé jedince si z napadnutého dreva zvyknú urobiť domov, z ktorého takmer nikdy neodchádzajú.
Červotoč

Aké škody dokáže červotoč napáchať?

 • kazí estetický vzhľad nábytku a iných drevených častí zariadenia
 • v prípade značných poškodení sa môže nábytok časom rozpadnúť
 • poškodzuje drevené trámy, čím môže ohrozovať aj ich statický stav
 • na chatách a chalupách úplne znehodnocuje drevené obklady stien
 • mnohé červotoče atakujú všetko drevené vrátane hudobných nástrojov

4 tipy ako účinne chrániť drevo v interiéri

Viete, aká je najlepšia ochrana dreva v interiéri? Sú rôzne laky a glazúry skutočne najlepším riešením? Ako prebieha prírodná ochrana dreva?

Ochrana dreva

Červotoč sa dá zlikvidovať viacerými spôsobmi…

Na zastavenie nárastu škôd, ktoré červotoč spôsobuje, existuje niekoľko účinných spôsobov. Nie každý sa však môže uplatniť všade. Dôvodom je aplikovanie metód a prípravkov, ktorých súčasťou sú rôzne chemické alebo biologické látky nevhodné pre priamy kontakt s vybranými druhmi dreva.

 • Chemický postrek – Najjednoduchší, najdostupnejší a často aj najúčinnejší spôsob boja proti červotočom. Pripravený insekticíd sa vo forme postreku nastrieka priamo na poškodenú časť nábytku alebo iného dreveného zariadenia a nechá pôsobiť. Pri využití chemického postreku však netreba zabudnúť na nutné vyvetranie miestnosti, v ktorej bol postrek aplikovaný.
 • Náter na drevo – K účinným chemickým prípravkom patria aj ochranné nátery. Tie sa môžu aplikovať buď klasickým nanášaním pomocou štetca, alebo namáčaním poškodeného dreva do pripraveného náteru. Druhý zo spôsobov však nepôjde pri drevených obkladoch, trámoch a veľkých kusoch nábytku. Pri náteroch sa odporúča vsádzať na produkty s pridanými látkami schopnými pôsobiť preventívne aj proti plesniam.
 • Žiarenie – Medzi najmodernejšie likvidačné metódy sa zaradilo aj využívanie tzv. žiariacej komory. Finančne náročnejší spôsob sa však nedá uplatňovať pri veľkom nábytku, ktorý sa do komory nezmestí. Výhodou žiarivého vlnenia je hlavne to, že nábytok nijak nepoškodzuje. Po jeho aplikácii je však potrebný ochranný náter na drevo.
 • Prírodný koncentrát – Kto sa chce vyhnúť chémii a žiareniu, ten môže siahnuť po starých ľudových receptoch. Jedným z najúčinnejších je koncentrát vyrobený z octu zmiešaného so soľou, korením a prípravkom na umývanie riadu. Ten sa potrie na napadnuté miesto a na jeho najbližšie okolie. Návratu červotočov však takýto domáci prípravok zabráni iba na chvíľu.

Likvidácia červotoča pomocou tlakovej injektáže

Rátajte s možnosťou, že nábytok nezachránite…

Napriek osvedčeným účinkom vyššie uvedených metód boja proti červotočom je nutné vždy počítať aj s možnosťou neúspechu. Pri neskorých zásahoch sa zvyšuje riziko, že nábytok už bude príliš poškodený a zároveň nefunkčný. V takomto prípade je nutné sa ho čím skôr zbaviť. Ak už červotoč nemá do čoho zavŕtať, veľmi rýchlo sa presunie na nové miesto a začne robiť neplechu na doposiaľ nepoškodenom zariadení. Tomu sa však dá celkom účinne zabrániť, ak vsadíme na správnu prevenciu. Červotoče nie sú jediným drevokazným hmyzom v tunajších končinách

Tipy na prevenciu pred napadnutím červotočmi:

 • pri kúpe predtým používaného nábytku ho celý skontrolujte
 • výber nábytku zamerajte na modely z menej vlhkých drevín
 • dreveným povrchom doprajte pravidelné ochranné nátery
 • opakovane sledujte stav nábytku, podláh a iných drevených kúskov
Náter na drevo proti červotočovi

Aj keď činnosť červotočov v interiéroch je najaktívnejšia, o nič menšie škody nepáchajú ani iné druhy hmyzu milujúceho tento materiál. Pozor si treba dávať hlavne na fúzače a pílovky, ktorých časté útoky na drevené konštrukcie môžu ohroziť bezpečnosť celej stavby. Pri nábytku a dreve vo vnútri domácnosti zas pozor na huby milujúce drevo, najmä drevokaz sivý, ktorý vie takisto zničiť celý nábytok.

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články