Aukuba japonská

Aukuba japonská (Aucuba japonica): Vždyzelený ker s nápaditými listami

Redakcia - 19. marca 2022 - 4643. zobrazení

Japonský vavrín, vavrín škvrnitý či rastlina zlatého prachu. To sú len niektoré z prívlastkov, ktorými sa ľudovo nazýva aukuba japonská. Tento celoročne zelený okrasný ker je už dlhé roky pýchou záhrad a exteriérov vo viacerých východoázijských krajinách, najmä v Japonsku, v Číne a v dnešnej Južnej Kórei. Jeho pôvabu neodolali ani Európania, ktorí ho už dávnejšie priviezli do západného sveta, kde zdobí stále viac záhrad vrátane tých slovenských.

Okrasný ker so vždyzeleným vzhľadom

Rastúcej popularite tohto okrasného kríka s nižším až stredne vysokým vzrastom praje najmä jeho odolnosť a schopnosť prispôsobiť sa rôznym klimatickým podmienkam. Výnimkou nie sú ani podmienky v európskych oblastiach patriacich do mierneho klimatického pásma, kde sa aukube japonskej mimoriadne darí. Ako mrazuvzdorná rastlina, ktorá odoláva mrazom až do -25 °C, si u nás zachováva pútavý zelený vzhľad počas celého roka. Tým zdobí celú záhradu, kde vynikne ako solitér aj ako súčasť živých plotov.

Aukuba japonská

Aukuba japonská a jej typické znaky

  • Dospelý ker dosahuje výšku 0,8 až 2 m.
  • Šírka kríka je podobná ako jeho výška.
  • Celoročne zelený ker má okrúhly tvar.
  • Na jar sa na ňom objavia červené kvety.
  • Jeho kožovité listy majú oválny vzhľad.
  • Listy bývajú ozdobené žltými škvrnami.
  • Ich bežná dĺžka dosahuje od 8 do 20 cm.
  • Akuba japonská rodí malé červené bobule.

Interiérová rastlina aj ker do záhrady

Pôvabný ker s nápaditými listami a výraznými kvetmi sa prioritne pestuje vonku v záhradách. V posledných rokoch však došlo ku kríženiu viacerých hybridov s nižším vzrastom, ktoré sú ako stvorené na interiérové pestovanie. Vo vnútorných priestoroch sa pestuje v kvetináčoch, vonku sa vysádza rovno do zeme. Mladšie kríčky, ktoré budú pestované vonku, sa môžu na nejaký čas takisto vysadiť do kvetináča a po dosiahnutí výšky aspoň 30 až 40 cm sa presadia do zeme.

Aukuba japonská

Optimálne podmienky na pestovanie

Poloha

Kým väčšina okrasných kríkov pochádzajúcich z Číny a z Japonska miluje svetlo, Aucuba japonica je presným opakom. Priame slnečné svetlo by mohlo spáliť jej listy a poškodiť ker natoľko, až by to ohrozilo jeho ďalší rast. Vhodnou polohou tak budú tienisté miesta chránené pred priamym slnkom. Za istých okolností prežije aj v polotieni.

Zemina

Pri výbere pôdy je dôležité najmä jej pH. To by malo dosahovať neutrálne alebo mierne kyslé hodnoty. Ak je pôda zásaditá, pred výsadbou ju môžeme prekysliť pomocou granulovanej síry. Konkrétny druh zeminy nie je až taký kľúčový. Vhodnou voľbou bude dostatočne priepustná piesočnatá pôda.

Čas výsadby

Ker sa odporúča posadiť v období od marca do mája. Ak sú vonkajšie teploty niekoľko dní po sebe vyššie ako 2 až 4 °C, sadiť sa môže už v úvodnej dekáde marca. V rovnakom období sa ker aj presádza. V prvých rokoch rastu je odporúčaným intervalom presádzania 1 rok. Staršie kríky stačí presádzať raz za 2 roky.

Náš TIP na kvalitné univerzálne hnojivá vhodné pre aukubu japonskú

Natura

Kapka

Forestina

Natura - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.99 €

Kapka - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 2.19 €

Forestina - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.69 €

Starostlivosť o aukubu po výsadbe

Zálievka

Aukuba japonská vyžaduje častejšiu zálievku len počas hlavnej vegetačnej sezóny. V tomto období sa polieva každých 5 až 7 dní v závislosti od počasia. Počas zimy zálievku zredukujeme na polovicu a polievame približne raz za 2 týždne.

Hnojenie

Aucuba japonica je známa vyššou spotrebou živín. V lete by sme ju mali hnojiť každý mesiac. Na hnojenie bude najlepšie tekuté hnojivo s vyšším množstvom minerálov.

Zazimovanie

Staré kríky nevyžadujú žiadnu ochrannú vrstvu proti chladu či mrazu. Tá je potrebná len pri mladších jedincoch, ktoré napriek mrazuvzdornosti prikryjeme hustou vrstvou mulču. Nič však nepokazíme, ak takúto mulčovaciu vrstvu aplikujeme aj v okolí koreňov starších kríkov.

Akébia päťpočetná (Akebia quinata): Okrasný ker s liečivými účinkami

Viete, ako sa pestuje akébia päťpočetná? Kam by ste tento okrasný krík s liečivými plodmi mali zasadiť? Akébia päťpočetná je zaujímavá…

Akébia päťpočetná

Vďaka správnej starostlivosti sa aukube japonskej darí v európskych záhradách už viac ako 200 rokov. Oficiálne prvý ker bol na starý kontinent privezený v roku 1783. Odvtedy sa šíri a množí vo viacerých krajinách, kde sa pestuje ako vždyzelený ker dekorujúci záhrady počas celého roka vrátane zimy.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články