Marec v záhrade

Marec v záhrade

Redakcia - 5. marca 2014 - 3559. zobrazení

21. marca to celé prepukne! Oficiálne tu už budeme mať jar a susedia sa na nás už nebudú pozerať ako na čudákov, čo sa motajú v záhrade, aj keď je zima a všetko je pod snehom, pretože naša sezóna sa čoskoro začne a nemôže nás predsa zastihnúť nepripravených. Všetci usilovní záhradkári môžu celý marec v záhrade oprašovať náradie, vrhnúť sa do jarného upratovania, naplánovať sejbu, vybrať sa na nákup osiva… ale poďme pekne poporiadku, čo nás čaká a neminie v mesiaci marec:

jarne-upratovanie
Zdroj foto: (link)

Revízia náraradia

Skontrolujte stav vášho náradia. Áno, ak ste k zazimovaniu záhrady pristupovali zodpovedne, malo by vyzerať presne tak isto, ako keď ste ho pred pár mesiacmi odkladali na zimný spánok, ale čert (a tiež myši, vlhkosť, tuhý mráz) nikdy nespí! Čo utrpelo škody, opravte, v prípade potreby si môžete spísať zoznam, čo je potrebné dokúpiť, keď sa najbližšie vyberiete na nákup do záhradníckych potrieb. Nezabudnite ani na maličkosti, akými sú dobré rukavice či gumáky.

zahradne-naradie
Zdroj foto: (link)

Marec v záhrade čas na jarné upratovanie

Len čo z trávnika zmizne sneh a pôda nebude premokrená, môžete začať s vyhrabávaním odumretých stebiel trávy. Môžete tiež sanovať miesta, kde zaúradovala snežná pleseň. Skontrolujte stav záhradných chodníkov, v prípade potreby ich môžete rovno opraviť či zakladať nové. Poslednú možnosť máte aj na výrub starých či chorých stromov, nakoľko podľa zákona je nutné takéto úkony robiť len v čase vegetačného pokoja (1. október až 31. marec). Vyčistite tiež záhony, môžete začať s odokrývaním a rezom ruží.

Jarné upratovanie s drogériou z Rakúska - myAustria.sk

Prvá sejba

Začíname s vytyčovaním, rýľovaním, hnojením a urovnávaním zeleninových záhonov. Skontrolujte si preto zásoby a stav osiva a hnojív. Môžeme začať s výsevom hrášku a koreňovej zeleniny. V skleníku a parenisku môžeme začať s prípravou priesad ostatnej zeleniny. Koncom mesiaca dostáva priestor tiež cibuľa a jarný cesnak.

sadenie-ovocnych-stromov
Zdroj foto: (link)

NÁŠ  TIP: Ak ste už dávno nezavítali do špecializovaných predajní s osivom a záhradníckymi potrebami, vyberte sa tam. Neverili by ste, aké „vychytávky“ uľahčujúce výsev už vymysleli!

Hurá do sadenia

Končíme s rezom u ovocných drevín ale aj ich prípadným výrubom. Aby ste čo najrýchlejšie mali k dispozícii ďalšie rodiace stromy, je ten správny čas na sadenie teplomilných druhov, ako sú orechy, marhule, broskyne a vinič.

Text: Nina Kvasňovská     Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články