Marec v záhrade

Marec v záhrade

Redakcia - 25. marca 2020 - 7525. zobrazení

20. marca to celé prepuklo! Oficiálne tu už máme jar a susedia sa na nás už nebudú pozerať ako na čudákov, čo sa motajú v záhrade, aj keď je zima a všetko je pod snehom… Záhradkárska sezóna sa čoskoro začne a nemôže nás predsa zastihnúť nepripravených! Všetci usilovní záhradkári môžu celý marec v záhrade oprašovať náradie, vrhnúť sa do jarného upratovania, naplánovať sejbu, vybrať sa na nákup osiva… Ale poďme pekne poporiadku, čo nás čaká a neminie v mesiaci marec.

Jarné upratovanie - marec v záhrade
Zdroj foto: (link)

Revízia náradia

Skontrolujte stav vášho náradia. Áno, ak ste k zazimovaniu záhrady pristupovali zodpovedne, malo by vyzerať presne tak isto, ako keď ste ho pred pár mesiacmi odkladali na zimný spánok. Čo utrpelo škody, opravte, v prípade potreby si môžete spísať zoznam, čo je potrebné dokúpiť, keď sa najbližšie vyberiete na nákup do záhradníckych potrieb. Nezabudnite ani na maličkosti, akými sú dobré rukavice či gumáky.

Marec v záhrade
Zdroj foto: (link)

Náš TIP na záhradné náradie

Lopatka

Kosačka

Posýpací vozík

Lopatka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 8.15 €

Kosačka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 85.55 €

Posýpací vozík - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 59.00 €

Marec v záhrade: Čas na jarné upratovanie

Ak nebude pôda premokrená, môžete začať s vyhrabávaním odumretých stebiel trávy. Môžete tiež sanovať miesta, kde zaúradovala snežná pleseň. Skontrolujte stav záhradných chodníkov, v prípade potreby ich môžete rovno opraviť či zakladať nové. Poslednú možnosť máte aj na výrub starých či chorých stromov, nakoľko podľa zákona je nutné takéto úkony robiť len v čase vegetačného pokoja (1. október až 31. marec). Vyčistite tiež záhony, môžete začať s odokrývaním a rezom ruží.

Apríl v záhrade

Apríl v záhrade prináša zahrádkarom úlohy, ktoré by nemali zanedbať. Či už je to výsadba prvých letničiek, prvé kosenie alebo vrúbľovanie.

Kvitnúci strom - apríl v záhrade

Prvá sejba

Začíname s vytyčovaním, rýľovaním, hnojením a urovnávaním zeleninových záhonov. Skontrolujte si preto zásoby a stav osiva a hnojív. Môžeme začať s výsevom hrášku a koreňovej zeleniny. V skleníku a parenisku môžeme začať s prípravou priesad ostatnej zeleniny. Koncom mesiaca dostáva priestor tiež cibuľa a jarný cesnak.

sadenie-ovocnych-stromov
Zdroj foto: (link)

Hurá do sadenia

Končíme s rezom u ovocných drevín, ale aj ich prípadným výrubom. Aby ste čo najrýchlejšie mali k dispozícii ďalšie rodiace stromy, je ten správny čas na sadenie teplomilných druhov, ako sú orechy, marhule, broskyne a vinič.

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články