Pravidelný rez je neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o väčšinu ovocných drevín. Výnimkou nie sú ani slivky, pri ktorých plní okrasnú aj ozdravnú funkciu. Výsledkom tohto strihu vykonaného v správny čas bude krajší a zdravší strom s lepšou kondíciou a bohatšou úrodou.
Slivky potrebujú pravidelný rez viac ako ktorákoľvek iná ovocná drevina. Platí to hlavne pri mladých stromoch, ktoré sa vyznačujú rýchlejším zahusťovaním koruny. Problémom býva aj krehké drevo, kvôli ktorému sú neostrihané konáre náchylné na lámanie. Často sa stretneme aj s bujným rastom, ktorý je nutné usmerniť práve rezom. Ten ale nemôžeme urobiť hocikedy. V záujme zdravia stromu by sme mali dodržiavať odporúčané obdobie, kedy strihať slivky.
Význam pravidelného strihu
Vyčistenie stromu
Pri strihaní zbavíme strom poškodených a odumretých konárov. Tie už nebudú rodiť, takže strom zbytočne zaťažujú. Navyše, ak sa na takýchto konároch nachádzajú plesne alebo nejaké mikroorganizmy, stávajú sa zdravotným rizikom pre celú slivku. Zrezanie týchto konárov má význam aj po estetickej stránke, čo neplatí len pre vetvy v korune, ale tiež pre malé výrastky na kmeni, ktoré takisto kazia vzhľad celej dreviny.
Skrátenie konárov
Rýchly a často aj bujný rast slivky spôsobuje, že niektoré konáre nie sú len dlhé, ale takisto rastú smerom nadol. Tie je potrebné trochu skrátiť, minimálne o 15 až 20 %. Orezanie spôsobí, že dané konáre budú namiesto predlžovania hrubnúť. Skracovanie sa ale netýka iba konárov, ktorých konce sú od kmeňa najviac vzdialené. Strih budú potrebovať aj vetvy, ktoré sa krížia cez seba.
Presvetlenie slivky
Ďalším z cieľov strihania je dopriať stromu viac svetla, ktoré potrebuje k zdravému rastu. Čím viac svetla sa dostáva do koruny, tým je vyššia šanca, že budeme mať zdravú a bohatú úrodu. Presvetlenie, pri ktorom sa zbavíme poškodených konárov a skrátime prekrížené alebo smerom nadol rastúce vetvy, zároveň chráni strom pred škodcami a rôznymi ochoreniami.
Estetická úprava
Výsledkom strihania je tiež krajší vzhľad dreviny a jej celková estetická úprava. Slivka bude rásť rovnomernejšie, čo sa odrazí aj na vzhľade koruny, z ktorej nebudú vytŕčať konáre. Týka sa to hlavne ovísajúcich konárov, ktoré smerujú nadol, aj príliš dlhých prerastených konárov, ktoré kazia ucelený vzhľad koruny.
Zásady správneho rezu slivky
Prvý rez je pre slivku kľúčový
Pravidelný okrasný a ozdravný rez je pre slivku dôležitý v každom veku. Prvé strihanie však vždy zohráva špecifickú úlohu. Práve od neho závisí, ako sa bude mladá drevina formovať a či správnym spôsobom strihu položíme dobré základy nielen jej tvaru, ale tiež zdravotnému stavu. Tento rez je kľúčový hlavne kvôli rýchlemu rastu mladých jedincov, ktoré sa z malého polokmeňa začnú rozrastať a rozkonárovať hneď po vysadení.
Kedy strihať slivky prvýkrát?
Správny čas na strihanie sa pri mladých slivkách nelíši. Prvý rez po výsadbe stromu je vhodné vykonať podobne ako pri starších drevinách na začiatku jari. Keďže mladé slivky ešte nie sú tak dobre aklimatizované, strihá sa až po príchode teplejších dní v druhej polovici marca. Čas, kedy strihať slivky, však vždy závisí od počasia. Ak je teplejšie, môžeme strihať o niečo skôr. Pozor však na nočné mrazy. Prvý rez býva pomerne hlboký, s čím sa zvyšuje citlivosť stromu. Mrazy by takto ostrihanej slivke mohli uškodiť.
Kedy strihať slivky v ďalších rokoch?
Na jar
Každoročný jarný strih je základom starostlivosti o strom. Na rozdiel od toho prvého je však skromnejší, nejde až tak do hĺbky. Cieľom je mierne preriedenie konárov, ktoré vedie k omladeniu a lepšiemu presvetleniu koruny. Pri starších slivkách nie je nutné s jarným rezom čakať na teplejšie dni. Niektorí záhradkári ho vykonávajú už koncom februára, no iba vtedy, keď nie sú mrazy. Pri chladnejšom počasí je najlepším termínom, kedy strihať slivky na jar, marec. Stihnúť by sme to mali ešte pred pučaním prvých výhonkov.
Letný strih
Strihanie počas leta nie je celkom bežné ani nutné. Väčšinou sa vykonáva ako súrny zásah, ktorého cieľom je pribrzdenie rýchleho rastu konárov. Letný strih môže pomôcť aj pri problémoch s plodením, nakoľko zastrihnutie stimuluje celú drevinu. Rovnomernému rastu konárov, ktoré sa nebudú krížiť, pomôže aj olámanie letorastov, ku ktorému pristúpme v období od júna do augusta. Malé jednoročné výrastky sa totiž môžu rýchlo rozkonáriť do vidlíc, ktoré oberajú slivku o svetlo.
Po zbere úrody
Vykonať strih po zbere úrody, ktorý spadá pod jesenný rez, je pri slivkách trochu náročnejšie. Väčšina odrôd totiž dozrieva pomerne neskoro, kedy sa už ovocné stromy strihať neodporúča, pretože rany vzniknuté po orezávaní by sa nemuseli stihnúť do príchodu mrazov zahojiť. Pri skorších slivkových odrodách však k rezu, ktorý plní najmä omladzovaciu funkciu, pristúpiť môžeme. Vykonať ho stačí raz za 2 až 3 roky v závislosti od klimatických podmienok počas daného roka. Najvhodnejší čas, kedy strihať slivky na jeseň, je obdobie od polovice do konca septembra, kedy je ešte stále dostatočne teplo na zacelenie rán.
Postup, ako správne strihať slivky
1. Zbavíme sa poškodených konárov
Pri prvom kroku sa zameriame na orezanie všetkých chorých a odumretých konárov. Tieto konáre zrežeme v celej dĺžke, aby z nich na strome nič neostalo. Po orezaní konárov odstránime aj všetky malé výrastky, ktoré sa začali objavovať na kmeni.
2. Vykonáme presvetľujúci rez
Po orezaní poškodených konárov skrátime aj časť z tých živých. Ide o tzv. presvetľujúci rez, pri ktorom sa snažíme vytvárať medzi konármi dostatok voľného priestoru, čím do koruny prenikne viac svetla. Odporúčaná vzdialenosť medzi nimi je 15 až 30 cm v závislosti od veku stromu a veľkosti koruny.
3. Prekontrolujeme vzhľad koruny
Po presvetlení slivky sa trochu vzdialime od stromu a skontrolujeme výsledok strihania z diaľky. Vzhľad koruny by mal mať lámavý tvar smerom k centru stromu. Všetky konáre by mali byť rovnomerné, približne v rovnakej dĺžke. Ak rastú na úrovni druhej a desiatej hodiny, strom je ostrihaný dobre a konáre preň nebudú záťažou.
4. Skracovanie najdlhších konárov
Pri kontrole vzhľadu ostrihanej koruny slivky z diaľky môžeme zbadať ešte zopár vyčnievajúcich konárov. Tie sa odporúča trochu skrátiť, aby bola koruna krajšia a zároveň ju to trochu odľahčilo. Skracujú sa konáre, ktoré sú najvzdialenejšie od centra slivky. Ich dĺžka sa môže skrátiť zhruba o 15 až 20 %, pričom pravidlom kvalitného rezu je strihať vždy nad pukom.
Choroby sliviek: Liečenie, ochrana a prevencia
Viete, aké sú najčastejšie choroby sliviek? Akí škodcovia napadájú slivky? Ako liečiť napadnuté slivky? Aká je najlepšia prevencia?
Pomôckou pri strihaní ovocných drevín vrátane sliviek je jedna všeobecne zaužívaná zásada. Ide o Zahnovo pravidlo, ktoré nám pomôže s krajším vzhľadom a lepšou odolnosťou slivky. Podľa tohto pravidla nemajú byť tzv. kostrové konáre v priemere dlhšie ako polovica hrúbky kmeňa. Rovnaký pomer sa odporúča dodržiavať aj pri druhoradých vetvách v postavení voči nadradeným kostrovým konárom. Výsledkom bude rovnomerný a esteticky upravený zostrih celej dreviny.
Autor textu: Róbert Bosák