Ako vyhubiť osy a sršne

Ako vyhubiť osy a sršne bez rizika uštipnutia?

Redakcia - 18. januára 2021 - 9712. zobrazení

Osy a sršne patria k najnebezpečnejším druhom hmyzu v našich končinách. Keďže radi hniezdia v blízkosti obydlí, ich prítomnosť prináša hneď niekoľko rizík. Tým najväčším je uštipnutie, ktoré môže v prípade alergických ľudí skončiť až tragicky. Tomu môžeme predísť, ak vsadíme na osvedčené tipy, ako vyhubiť osy a sršne.

Napriek tomu, že ide o dva rozdielne druhy hmyzu, ich spôsob života, zdroj obživy a vhodné miesta na hniezdenie sa líšia minimálne. Takmer žiadne rozdiely nie sú ani v spôsoboch, ako vyhubiť osy a sršne. Tých je niekoľko. Držať by sme sa ale mali takých, pri ktorých sú riziká uštipnutia skoro nulové.

Podľa čoho rozoznať osu od sršňa?

 • Oba druhy hmyzu sú známe žlto-čiernym pruhovaným telom.
 • Osa je o niečo menšia, jej telo dorastá do dĺžky 10 až 19 mm.
 • Sršeň má robustnejšie telo, ktorého dĺžka dosahuje do 35 mm.
 • Sršeň nie je iba väčší, od ôs sa odlišuje aj hlasným bzučaním.
Osy - ako vyhubiť osy a sršne

K našim obydliam ich láka potrava

Žlto-čierne bzučiace jedince sa v okolí ľudských obydlí nevyskytujú náhodou. Dôvodom ich prítomnosti je takmer vždy bohatý zdroj obživy. Okrem sladkého nektáru v rôznych druhoch ovocia nepohrdnú ani sladkosťami z našej kuchyne. Vzhľadom na ľahký prístup k potravinám sa následne usádzajú na miestach, odkiaľ ich majú na dosah.

Obľúbené miesta na tvorbu hniezd

 • Podkrovné časti rodinných domov.
 • Rohy, resp. kúty dielní alebo pivníc.
 • Rôzne škáry a dutiny na stromoch.
 • Diery v zemi obývané hlodavcami.

Prečo je nutné vyhubiť osy a sršne?

Pokiaľ sa osy a sršne zahniezdia na stromoch alebo v myších dierach a nelietajú nám domov, ich prítomnosť nemusí znamenať problém, skôr naopak. Osy sú totiž dôležitým opeľovačom kvetov. Sršne zas lovia škodcov, ktoré nám ničia úrodu, čím podporujú ich úbytok. V prípade, že sa usadia v podkroví či v dielni, sa ale automaticky stanú hrozbou. Ničenie ovocnej úrody, hrozba uštipnutia, budovanie ďalších nových hniezd či útoky sršňov na včelie rodiny sú len niektorými z dôvodov, prečo vyhubiť osy a sršne.

Osie hniezdo

5 metód, ako vyhubiť osy a sršne

1. Sprej na osy

Spreje sú už roky osvedčeným prostriedkom, ako vyhubiť osy a sršne bez väčšej námahy a s minimálnymi finančnými nákladmi. Ich aplikácia je celkom jednoduchá. Stačí lokalizovať ohniská výskytu hniezd a postriekať ich primeranou dávkou prípravku. Ten obsahuje látky, ktoré osy a sršne ihneď vyhubia. Po ich likvidácii je však potrebné zničiť aj samotné hniezdo, v ktorom by niektoré larvy mohli prežiť a o pár týždňov vyčíňať ďalej.

2. Lapače na hmyz

Účinnými a finančne nenáročnými prostriedkami, ako vyhubiť osy a sršne, sú aj tzv. lapače na hmyz. Tie sú napustené látkami, ktoré budú osy a sršne priťahovať. Ak sa nechajú nalákať, prilepia sa na lapač, ktorý ich okamžite otrávi. V tomto prípade však ide „iba“ o likvidáciu poletujúcich jedincov. Samotné hniezda tieto lapače nezničia, takže ich použitie sa odporúča kombinovať so sprejom na osy, prípadne s iným účinným prostriedkom.

3. Umelé hniezda

V predaji sú už nejaký čas aj umelé nafukovacie hniezda. Tie na rozdiel od vyššie uvedených pomôcok osy a sršne nelikvidujú. Slúžia výhradne na ich odpudzovanie. Nafúknuté hniezdo má totiž tvar, ktorý hmyz vrátane ôs a sršňov odpudzuje. Podmienkou je však jeho umiestnenie v tesnej blízkosti skutočných hniezd. Kvôli prevencii si však niekoľko takýchto hniezd môžeme rozvešať kdekoľvek na dvore alebo záhrade.

4. Smrtiaci drink

Účinné metódy, ako vyhubiť osy a sršne, sa nespájajú iba s používaním pomôcok predávaných v obchodoch s týmto typom sortimentu. Na oba druhy hmyzu zaberajú aj tradičné ľudové recepty. Patria k nim aj „smrtiace drinky“, ktoré osy a sršne prilákajú buď konkrétnou vôňou alebo príchuťou. Kontakt s týmto drinkom následne končí utopením alebo otrávením. Bežným príkladom je víno zmiešané s cukrom, pivo zmiešané s cukrom a medom alebo samotná sirupová voda, ktorá je snáď tou najjednoduchšou pascou tohto typu.

5. Prirodzené odpudzovače

Posledný z 5 tipov slúži skôr ako prevencia. Vďaka perfektnej účinnosti však môže doplniť ktorýkoľvek z uvedených spôsobov, ako vyhubiť osy a sršne. Ide o použitie byliniek, zmesí či nálevov, ktorých vôňu, resp. zápach osy a sršne nestrpia. K tým patrí hlavne ocot zmiešaný s roztokom vody a cukru, ktorým stačí potrieť okraje dverí, okien a parapetov. V minulosti boli za účelom ich odpudzovania využívané aj klinčekové odvary či oleje. Dobré účinky majú aj vonné sviečky s výraznou citrónovou arómou, ktoré na rozdiel od ovocných vôní neznášajú ani osy, ani sršne.

Osy a sršne útočia, ak sú ohrozené

Ani osy, ani sršne neútočia na človeka bez dôvodu. Vo väčšine prípadov sa tak deje až vtedy, keď sú v ohrození. Hrozbou pre nich budú aj niektoré z metód, ako vyhubiť osy a sršne, takže pri ich vykonávaní dodržme zopár osvedčených pravidiel bezpečného správania. Tie sa týkajú hlavne dodržiavania odporúčanej vzdialenosti a pokojných pohybov počas ich likvidácie.

Ako sa zbaviť kuny v podkroví?

Viete, ako sa zbaviť kuny v podkroví? Aké spôsoby sú overené a zaručené fungujú? Najúčinnejším spôsobom ako sa zbaviť kuny je použitie…

Kuna v podkroví

Čo nerobiť pri hubení ôs a sršňov?

 • Pri hubení nerobme prudké pohyby.
 • Na osy a sršne sa nikdy nezaháňajme.
 • Neodporúča sa ich ani prenasledovať.
 • Dodržiavajme aspoň metrový odstup.
 • Nezabíjajme ich po jednom, pri obrane vylučujú látky poháňajúce iných jedincov k útoku.

Vyššie uvedené metódy, ako vyhubiť osy a sršne, patria medzi tie najosvedčenejšie. Napriek tomu nepomáhajú vždy. Platí to hlavne v prípade, keď čelíme kolóniám s desiatkami hniezd. Vtedy prichádza na rad profesionálna dezinsekcia.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články