Kedy strihať hortenzie

Kedy strihať hortenzie a ako sa o ne postarať?

Redakcia - 2. júla 2021 - 17478. zobrazení

Prišli k nám až z ďalekého východu Ázie, aby skrášlili naše exteriéry. V tých si okamžite získali miesto nielen kvôli šarmantnému vzhľadu, ale aj kvôli minimálnym nárokom na starostlivosť. Jej neodmysliteľnou súčasťou je aj pravidelné zastrihávanie, bez ktorého sa tento rýchlorastúci ker plný elegantných kvetov nezaobíde.

V súčasnosti je vo svete známych viac ako 70 druhov hortenzií vrátane tých, ktoré sa k nám dostali zo Severnej Ameriky. Medzi jednotlivými odrodami sú isté rozdiely, no tie spočívajú hlavne vo veľkosti a sfarbení kvetov. Celkom rovnaká však nie je ani starostlivosť o vybrané druhy. Pri strihaní ale existuje univerzálny postup, ktorý sa dá uplatniť pri všetkých odrodách. Rovnaký nie je iba postup strihania, ale takisto obdobie, kedy strihať hortenzie.

Prečo je potrebné strihať hortenzie?

 • Ker zbavíte chorých a poškodených častí.
 • Do útrob kríka vnesiete oveľa viac svetla.
 • Správnym rezom podporíte ich ďalší rast.
 • Strihaním pomáhate formovať tvar kríka.
 • Hortenziu chránite pred prenosom chorôb.
Strihanie hortenzií

Kedy strihať hortenzie počas roka?

Rez hortenzií je možné vykonávať v dvoch fázach roka. Načasovanie vhodného termínu, kedy strihať hortenzie, závisí od toho, čo je cieľom strihania. Vo väčšine prípadov ide o tzv. očistný rez, pri ktorom sa orezávajú len poškodené časti a rastu sa ponecháva úplne voľný priebeh bez zásahov. Takýto rez sa vykonáva vždy na konci vegetatívneho spánku v predjarnom období. Druhou možnosťou je tvarovací rez, pri ktorom sa formuje vzhľad kríka a jeho ďalšieho rastu. Ten prichádza na rad až po odkvitnutí, čo je zvyčajne pred koncom leta.

Kedy strihať hortenzie v predjarí?

Cieľom predjarného strihu je spomínaný očistný rez. V rámci neho sa zamerajte výhradne na odstránenie všetkých chorých a odumretých častí. Napriek tomu, že hortenzia patrí medzi tie odolnejšie kríky, pod ťarchou snehu alebo zvýšenej vlhkosti sa môžu mnohé konáre poškodiť. Tie sa spolu so starším drevom, na ktorom sa už nebudú tvoriť kvety, odstraňujú v priebehu prvej polovice marca. Načasovať termín, kedy strihať hortenzie v predjarí, je však potrebné podľa vonkajších teplôt. Strihať sa nesmie, ak sú vonku stále mrazy, pretože v takom prípade by sa rany po reze nemuseli celkom zahojiť.

Náš TIP na záhradné nožnice

Fiskars P90

Fiskars PowerGear X

Felco 2

Fiskars P90 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 26.50 €

Fiskars PowerGear X - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 92.00 €

Felco 2 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 46.00 €

Ako strihať hortenzie v predjarí?

 • Najprv odstráňte všetky choré, odumreté a poškodené časti.
 • Tieto konáre zrežte v celej dĺžke, rovno až k základni kríka.
 • Potom sa zamerajte na staré drevo, ktoré už nebude kvitnúť.
 • Staré konáre môžete zrezať vo výške 10 až 20 cm nad zemou.
 • Zrezané konáre nenechávajte pri kríku, odneste ich a spáľte.
Kedy strihať hortenzie

Kedy strihať hortenzie počas leta?

Termín, kedy strihať hortenzie počas leta, závisí od rýchlosti kvitnutia kríka a trvácnosti jeho kvetov. Pri väčšine odrôd odkvitajú na prelome augusta a septembra, no nájdu sa aj odrody, ktorých rozkvet končí až v druhej polovici septembra. V tejto fáze roka sa už strihanie veľmi neodporúča. Kvôli chladnejším dňom bude lepšie preložiť ho na predjarné obdobie, prípadne urobiť iba krátky strih, pri ktorom nepôjdete príliš do hĺbky. V prípade augustového strihu je ešte pomerne dosť času na hlbší tvarovací rez, ktorý stimuluje ďalší rast hortenzie. V prípade rýchlorastúcich odrôd, ktoré kvitnú na mladom dreve, nie je letný strih vôbec potrebný.

Ako strihať hortenzie počas leta?

 • Letný strih vykonávajte čo najskôr po odkvitnutí kvetov.
 • Ak je na kríku poškodené drevo, odstráňte ho ako prvé.
 • Potom sa zamerajte na odrodené niekoľkoročné drevo.
 • Staré konáre strihajte zhruba vo výške 20 cm nad zemou.
 • Mladé výhony strihajte tesne nad prvým zdravým pukom.

Ošetrenie hortenzie po ostrihaní

Hortenzia disponuje schopnosťou rýchleho hojenia rán, ktoré vzniknú po strihaní. Obzvlášť to platí, ak ju zastrihávate v odporúčanom období pri optimálnych vonkajších teplotách. Napriek tomu ju môžete čo najskôr po ukončení rezu ošetriť. Na takýto účel poslúži napríklad balzam na stromy, ktorý je síce primárne určený na ošetrovanie drevín, no svoju úlohu si splní aj pri okrasných kríkoch. Stačí natrieť rany a kúsok dreva okolo nich tenkou vrstvou balzamu, ktorý začne okamžite pôsobiť liečivo. Hojenie sa tak výrazne urýchli, čo zároveň urýchli ďalší rast a kvitnutie hortenzie.

Pestovanie hortenzií

Starostlivosť o ker po ostrihaní

Ošetrením rán sa starostlivosť o hortenziu po jej ostrihaní nekončí. Čím viac ste krík oholili, tým viac opatery bude potrebovať bez ohľadu na to, či sa jedná o predjarný strih alebo strih počas leta. V obidvoch prípadoch mu doprajte ešte trochu úpravy zeminy a potrebnú vlahu.

Rašelina

Primiešanie rašeliny do pôdy sa odporúča hlavne vtedy, keď ste hortenziu strihali v suchších dňoch s vyššou intenzitou slnečného žiarenia. Pod hortenziu môžete vysypať aspoň polovicu vrecka rašeliny, ktorá spraví pôdu viac priepustnou a tým jej pomôže udržiavať viac vlahy.

Zálievka

Po primiešaní rašeliny môžete celý proces ukončiť výdatným poliatím pôdy. Ker nasaje potrebnú vlhkosť, ktorá ho posilní pri ďalšom raste. Nasledujúce zálievky už nemusia byť príliš výdatné. Polievajte len občas a vždy v primeraných množstvách, najlepšie vždy po preschnutí zeminy.

Kedy strihať oleander a ako ho pestovať?

Viete, kedy strihať oleander? Aké strihy sú pre oleander odporúčanými? Akú starostlivosť oleander vyžaduje? Kedy a ako hnojiť oleander?

Kedy strihať oleander

Správny spôsob strihania a jeho vhodné načasovanie s dôrazom na starostlivosť o okrasný ker po ukončení strihu je základom k tomu, aby bola hortenzia vo vynikajúcej kondícii. Odmenou za túto opateru budú kvety, ktoré rozžiaria celý exteriér. Ker bude zároveň dostatočne silný, aby prežil zimu a mohol skrášľovať záhradu aj v ďalších rokoch.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články