odstranenie-snehu

Január v záhrade: Kalendár záhradkára 2020

Reklamný článok - 14. januára 2020 - 6779. zobrazení

Aj v roku 2020 by sme radi priložili ruku k dielu a pomohli vám užitočnými tipmi a radami, aby vaše záhrady prekvitali. Keďže by sme pravdepodobne nestihli prísť ku všetkým čitateľom do záhrady porýľovať či sadiť, pripravili sme si pre vás aspoň sériu článkov plných užitočných rád na každý mesiac v roku.

Náš TIP na kvalitné záhradné náradie

Lopatka

Kosačka

Posýpací vozík

Lopatka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 8.15 €

Kosačka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 85.55 €

Posýpací vozík - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 59.00 €

Keďže záhrady stále odpočívajú a snehová pokrývka či tuhé mrazy nás tento rok na väčšine územia veľmi nepotrápili, práce, ktoré sú obyčajne vhodné na januárové obdobie, ktoré je charakteristické súvislou snehovou pokrývkou, vás trápiť nemusia… Koniec koncov, veď aj taký záhradkár si musí počas roka odpočinúť, no nie? Január v záhrade je ako stvorený na oddych a nabratie síl do nového roku…

Zbavenie sa snehu z rastlín

Ak vás Perinbaba tento rok predsa len navštívila a nádielkou nešetrila, nekochajte sa pohľadom na zasneženú idylu príliš dlho. Váha snehu, predovšetkým v čase, keď sa striedajú mrazy s odmäkom, môže spôsobiť lámanie konárov (najmä ihličnatých stromov) či neestetické „rozčesnuté“ miesta v živých plotoch.

Január v záhrade

Hrubú vrstvu snehu odstránite z konárov jemným oklepaním, pri živých plotoch si môžete pomôcť aj malou metličkou. Pokiaľ je sneh sypký a konáre sa pod ním neprehýbajú, môžete si pohľad na zasneženú záhradu vychutnávať s čistým svedomím.

Kalendár záhradkára 2020

Kalendár záhradkára na rok 2020 podľa mesiacov! Prinášame vám tipy a rady pre záhradkárov počas celého roka… Kalendár záhradkára je plný užitočných…

Kalendár záhradkára

Zimný rez ovocných drevín

Na korunách stromov by ste mali uskutočniť takzvaný hlboký rez. Jedná sa o pomerne radikálny zásah, kedy po obvode odstránite asi dve tretiny koruny.

zimny-rez-ovocnych-drevin1

Pozor na riziko premrznutia konárov, pokiaľ by malo v nasledujúcich dňoch tuho mrznúť, odložte rez na neskôr. Ak máte v pláne stromy neskôr vrúbľovať, ponechajte konárom rezervu cca 25 cm.

Príprava vrúbľov

Ak nemrzne, môžete zo stromov odrezať vrúble. Odoberte jednoročné prírastky, len zo zdravých stromov, tak, aby ste ich nepoškodili. Priemer vrúbľa by mal byť naoko totožný s hrúbkou ceruzky. Rezná plocha by mala ostať hladká a kôra okolo nej nepoškodená.

priprava-vrublov

Následne ich uložte na tmavé, chladné miesto, dobre označte a pätky zasypte vlhkým pieskom. Do mája, kedy je vhodné takéto vrúble použiť na očkovanie, dbajte na primeranú vlhkosť piesku.

Január v záhrade a prevzdušňovanie jazierka

Pokiaľ vás celý rok teší pohľad na záhradné jazierko, nemali by ste ho zanedbávať ani v tomto období. Použitím plaváka sa dá počas zimy zabrániť zamrznutiu vodnej hladiny, čo umožní prístup vzduchu a priebežné okysličovanie vody. Taktiež je vhodné jazierkovým vysávačom odstrániť všetky nánosy nečistôt a bahna. Ak sa potrebujete zbaviť rias v jazierku, použite špeciálne prípravky alebo ich mechanicky odstráňte.

jazierko-v-zime

Všetkým záhradkárom prajeme úspešný nový rok 2020 a veľa úspechov pri záhradkárčení… Užite si január v záhrade!

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články