odstranenie-snehu

Január v záhrade

Reklamný článok - 5. februára 2014 - 3312. zobrazení

Aj v tomto roku by sme radi priložili ruku k dielu, aby vaše záhrady prekvitali. Keďže by sme nestihli prísť ku všetkým čitateľom do záhrady porýľovať či sadiť, pripravili sme si pre vás aspoň sériu článkov plných užitočných rád na každý mesiac v roku.

Hoci január je už za nami, nezúfajte. Keďže naše záhrady stále odpočívajú a snehová pokrývka či tuhé mrazy nás tento rok na väčšine územia veľmi nepotrápili, práce, ktoré sú obyčajne vhodné na januárové obdobie, stihnete ešte do konca mesiaca spolu s tými februárovými. Veď aj taký záhradkár si musí počas roka odpočinúť, no nie? Tak, aby sme sa však vedeli zariadiť v každej situácii, tu sú naše tipy na záhradné práce pre mesiac január.

Zbavenie sa snehu z rastlín

Ak vás Perinbaba tento rok predsa len navštívila a nádielkou nešetrila, nekochajte sa pohľadom na zasneženú idylu príliš dlho. Váha snehu, predovšetkým v čase, keď sa striedajú mrazy s odmäkom, môže spôsobiť lámanie konárov (najmä ihličnatých stromov) či nevzhľadné „rozčesnuté“ miesta v živých plotoch.

Január v záhrade
Zdroj foto: (link)

Hrubú vrstvu snehu odstránite z konárov jemným oklepaním, pri živých plotoch si môžete pomôcť aj malou metličkou. Pokiaľ je sneh sypký a konáre sa pod ním neprehýbajú, môžete si pohľad na zasneženú záhradu vychutnávať s čistým svedomím.

Zimný rez ovocných drevín

Na korunách stromov prevedieme takzvaný hlboký rez. Jedná sa o pomerne radikálny zásah, kedy po obvode odstránime asi dve tretiny koruny.

zimny-rez-ovocnych-drevin1
Zdroj foto: (link)

Pozor na riziko premrznutia konárov, pokiaľ by malo v nasledujúcich dňoch tuho mrznúť, odložte rez na neskôr. Ak máte v pláne stromy neskôr vrúbľovať, ponechajte konárom rezervu cca 25 cm.

Príprava vrúbľov

Ak nemrzne, môžete zo stromov odrezať vrúble. Odoberáme jednoročné prírastky, len zo zdravých stromov, tak, aby sme ich nepoškodili. Priemer vrúbľa by mal byť naoko totožný s hrúbkou ceruzky. Rezná plocha by mala ostať hladká a kôra okolo nej nepoškodená.

priprava-vrublov
Zdroj foto: (link)

Následne ich uložíme na tmavé, chladné miesto, dobre označíme a pätky zasypeme vlhkým pieskom. Do mája, kedy je vhodné takéto vrúble použiť na očkovanie, dbáme na primeranú vlhkosť piesku.

Prevzdušňovanie jazierka

Pokiaľ vás celý rok teší pohľad na záhradné jazierko, nemali by sme ho zanedbávať ani v tomto období. Použitím plaváka sa dá počas zimy zabrániť zamrznutiu vodnej hladiny, čo umožní prístup vzduchu a priebežné okysličovanie vody. Taktiež je vhodné jazierkovým vysávačom odstrániť všetky nánosy nečistôt a bahna. Ak sa potrebujete zbaviť rias v jazierku, použite špeciálne prípravky alebo ich mechanicky odstráňte.

jazierko-v-zime
Zdroj foto: (link)

Nikdy nesekajte do ľadu dieru, okrem toho, že tým rybám spôsobíte stres, môžete si jeho úlomkami poškodiť jazierkovú fóliu.

Text: Nina Kvasňovská     Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články