Vianočné dekorácie drevené

Vianočné dekorácie v roku 2020: Aké sú tohtoročné trendy?

Redakcia - 21. novembra 2020 - 4703. zobrazení

Najkrajšie sviatky v roku sú už tradične obdobím, kedy sa všetky príbytky ponárajú do žiarivých farieb vianočných dekorácií. Inak to nebude ani počas tohtoročných Vianoc, na ktoré si dizajnéri opäť nachystali tie najkrajšie doplnky s najrôznejšími motívmi a farebnými variáciami.

Výrobcovia vianočných dekorácií prinášajú každoročne viacero noviniek, ktoré sa môžu pochváliť originálnym a kreatívnym prevedením. Kým niektoré sú ukážkou moderného dizajnérskeho umenia, iné sa zas nesú v znamení klasiky a tradičných vianočných zvykov. Vianočné dekorácie v roku 2020 ponúkajú pestrý výber elegantných aj praktických doplnkov, ktoré vytvoria tú pravú sviatočnú atmosféru v ktorejkoľvek domácnosti.

Umelý vianočný stromček

Aké boli vianočné dekorácie v minulosti?

Sviatočné zdobenie príbytkov počas Vianoc nie je žiadnym novým trendom posledných rokov. Vianočné dekorácie majú dlhoročnú tradíciu, ktorá siaha až do 18. storočia. Aj keď pomocou prírodných materiálov a plodov z domácej úrody, napr. orechov, si ľudia zdobili svoje domovy už o niečo skôr, klasické vianočné dekorácie prišli na scénu práve v uvedenom období.

Betlehem

Práve betlehemy patrili medzi prvé vianočné dekorácie. V príbytkoch sa začali vo veľkom objavovať v 2. polovici 18. storočia po tom, čo ich cisár Jozef II. zakázal v kostoloch. Obľúbené boli hlavne ručne vyrezávané drevené betlehemy, ktoré sa rýchlo stali stredobodom pozornosti viacerých umelcov. V chudobnejších rodinách sa objavovali malé jasličky zo slamy alebo z papiera.

Vianočný stromček

Za tradíciou zdobenia vianočného stromčeka sa ukrýva viacero legiend a príbehov. Kým niektoré spomínajú zdobenie vianočného stromčeka už v 15. a 16. storočí, iné hovoria až o polovici 18. storočia, kedy v Nemecku ozdobovali prvé vianočné stromčeky iba orieškami, medovníkmi či sušeným ovocím. Po nejakom čase na nich začali vešať jednoduché papierové ozdoby, ktoré sa stali predchodcami vianočných dekorácií ako ich poznáme dnes.

Adventný veniec

V Nemecku má korene aj neodmysliteľný symbol adventného obdobia, ktorý sa veľmi rýchlo stal súčasťou vianočnej výzdoby. S prvým adventným vencom údajne prišiel nemecký teológ Johann Hinrich Wichern. Ten ho vytvoril ako pomôcku, podľa ktorej mali deti rozoznávať, kedy prídu Vianoce. „Vynález“ z 19. storočia, typický svojimi 4 sviečkami, sa okamžite osvedčil ako praktická vianočná dekorácia, ktorá je využívaná dodnes.

Adventný veniec - vianočné dekorácie

Vianočné dekorácie v roku 2020

Betlehemy, adventné vence a vianočné stromčeky ako tradičné symboly najkrajších sviatkov v roku nechýbajú v mnohých domácnostiach ani v súčasnosti. Zoznam vianočných dekorácií je však v dnešnej dobe podstatne širší. O novinky nie je núdza ani tento rok, kedy sa ponuka vianočnej výzdoby opäť výrazne rozšírila a prispôsobila sa aj stále rastúcim nárokom na čoraz praktickejší a voči prírode šetrnejší sortiment.

Ponuka vianočných dekorácií v roku 2020 je bohatšia o nové modely svietnikov, vianočných hviezd aj figúrok v podobe sobov alebo anjelov. Chýbať nesmú vianočné reťaze a osvetlenie na okná ani tradičné vianočné kvety, napríklad vianočná hviezda. Mnohé z nich sa okamžite zapísali medzi najhorúcejšie trendy, či už kvôli vybranému typu dekorácie, jej materiálu alebo praktickému využitiu.

TOP vianočné dekorácie v roku 2020

 • Praktické vianočné dekorácie na stôl.
 • Elegantné ekologické vianočné dekorácie z dreva.
 • „Urob si sám“ vianočné dekorácie.
Vianočné dekorácie

Vianočné dekorácie na stôl

Pri štedrovečernom stole sa odohrávajú jedny z najdôležitejších chvíľ z celých sviatkov. Jeho výzdoba je tak neodmysliteľnou súčasťou každoročných Vianoc. Práve vianočné dekorácie na stôl sa postarajú o pravú sviatočnú atmosféru. Na to ale potrebujete vybrať dekorácie, ktoré budú spolu ladiť a zároveň splnia aj prípadnú praktickú funkciu.

Aké vianočné dekorácie na stôl použiť?

Prestieranie

Práve prestieranie plní súčasne praktickú aj estetickú úlohu. Podkladom celého prestierania je vianočný obrus. Ten má byť z kvalitného materiálu, ktorý sa pri čistení nezničí. Súčasťou prestierania sú taniere, príbor aj poháre. Chýbať nesmú ani vianočné servítky, ktoré plnia významnú estetickú úlohu, obzvlášť ak sú poskladané niektorou z ozdobných techník.

Sviečky

Na štedrovečerný stôl patria aj sviece, ktoré nemusia mať iba symbolický význam. V mnohých rodinách sú využívané aj ako zdroj svetla. V tomto prípade sa odporúča jedna veľká svieca umiestnená v strede stola, ktorá zaistí dostatok svetla bez toho, aby na stole zavadzala. Ak máte dosť miesta, použiť môžete aj vonné sviečky s vanilkovou či škoricovou arómou.

Svietniky

K sviecam neodmysliteľne patria aj svietniky. Pri veľkej svieci v strede stole sa odporúča vysoký štíhly svietnik, ktorý šetrí miesto a zároveň pomôže sviečke osvetliť viac priestoru. Svietniky môžu byť z rôznych materiálov. K luxusnej výzdobe patria priehľadné krištáľové modely. Do módy sa postupne vracajú aj viacramenné kovové svietniky. Kreatívnejšie osoby si vyrábajú vlastné svietniky z váz alebo pohárov.

Ozdoby zo stromčeka

Hviezdy, figúrky anjelov a Mikulášov či vianočné gule, to sú len niektoré z ozdôb, ktoré si okrem vianočného stromčeka nájdu miesto aj na štedrovečernom stole. Použiť sa dajú akékoľvek ozdoby zo stromčeka. Stačí ich dať na tanier alebo do vázy a originálna dekorácia je na stole.

Dekoratívne cukrovinky

Vázy a taniere sa dajú ozdobiť aj vianočnými cukrovinkami, či už samostatne alebo v kombinácii s ozdobami z vianočného stromčeka. Medzi najtradičnejšie vianočné dekorácie na stôl patria salónky. Častým doplnkom sú aj medovníky alebo škorica, ktoré navyše rozvoňajú celú miestnosť.

Vianočný stôl - prestrieranie

Ako ozdobiť vianočný stôl?

 • Pri výzdobe kombinujte dekorácie maximálne v 2 až 3 farbách, viac farieb pôsobí rušivo.
 • Jednotlivé dekorácie sa odporúča rozmiestniť symetricky, tým sa zabráni chaosu na štedrovečernom stole.
 • Pri rozmiestnení dekorácií na stole by ste mali každej osobe nechať priestor aspoň 70 centimetrov.
 • Ak sú za stolom aj malé deti, kvôli bezpečnosti môžete klasické sviečky nahradiť ich LED imitáciami.

Vianočné dekorácie na stôl sa nemusia používať iba na štedrovečernom stole. Vhodné sú na akýkoľvek stolík, prípadne aj na poličky či parapety.

Vianočné dekorácie z dreva

Čím viac sa kladie dôraz na výrobu rôznych produktov zo šetrnejších materiálov, tým viac sa do popredia dostávajú vianočné dekorácie z dreva. Mnohé z nich sú obľúbené kvôli kreatívnej ručnej práci. Iné sú využívané pre vysokú odolnosť a prirodzený vzhľad, či už v štýle vintage alebo v modernom prevedení.

Výhody vianočných dekorácií z dreva

 • Ponúkajú pestré dizajnové možnosti.
 • Dajú sa použiť kdekoľvek v interiéri.
 • Navodzujú pocit pokoja a harmónie.
 • Ladia s doplnkami z iných materiálov.
 • Sú ekologické a vôbec neškodia zdraviu.
Drevené vianočné dekorácie

TOP vianočné dekorácie z dreva v roku 2020

Závesné dekorácie

Vianočné dekorácie z dreva, ktoré sa dajú zavesiť na okno, skrinku alebo vianočný stromček, sa vyrábajú v desiatkach prevedení. Rok 2020 patrí modernejším modelom v tvare sánok, sobov alebo domčekov. Obľúbené sú aj závesné drevené tabuľky s vianočnými nadpismi.

Drevené štipce

Medzi najnovšie trendy sa dostali aj vzorované drevené štipce. Ich účelom je buď pripnutie na vianočný stromček, kde poslúžia ako samostatná dekorácia, alebo sa stanú doplnkom pri ručne vyrobených ozdobách. Vyrábajú sa vo všetkých vianočných motívoch.

Podsvietené modely z dreva

Niektoré dekorácie z dreva môžu slúžiť ako súčasť svetelnej výzdoby. Príkladom sú stolné modely drevených domčekov s LED podsvietením. Tie sa vyrábajú aj ako závesné, no v takom prípade sú o niečo menšie a slabšie svietia.

Hracie kolotoče

Jedným z najhorúcejších trendov medzi vianočnými dekoráciami z dreva sú hracie kolotoče. Ide o malé hracie skrinky v tvare kolotoča, väčšinou s koníkmi, ktoré sa natiahnu a následne hrajú, kým melódia neodznie.

Hľadáte praktické vianočné darčeky do domácnosti?

Viete, ktoré praktické vianočné darčeky potešia každého? Predsa tie, ktoré vyzerajú štýlovo a majú praktické využitie… Nájdete ich v článku…

praktické vianočné darčeky

Vianočné dekorácie „Urob si sám“

Vianočné trendy v tomto roku ovládli aj vlastnoručne zhotovené dekorácie. Práve tie ponúkajú viaceré možnosti, ako si navrhnúť vianočnú výzdobu na mieru, navyše za minimálne, resp. žiadne náklady.

Výhody vianočných dekorácií „Urob si sám“

 • Široké spektrum materiálov vhodných na výrobu dekorácií.
 • Možnosť vyrobiť si dekorácie podľa svojho vlastného vkusu.
 • Originalita a jedinečné kreatívne prevedenie každej dekorácie.
 • Pri výrobe dekorácií je možné recyklovať nepoužívané veci.
Vianočné dekorácie - Urob si sám

TOP vianočné dekorácie „Urob si sám“ v roku 2020

 • Priehľadné svietniky zo sklenených fliaš ozdobené ihličím.
 • Ručne vyšívané postavičky s typickou vianočnou tematikou.
 • Vlastnoručne uštrikované vianočné vence na okná či dvere.
 • Vence na okná a dvere vyrobené z farebných vianočných gulí.
 • Papierové hviezdičky obmotané farebnou nitkou alebo vlnou.
 • Živé a farbou pomaľované šišky posypané trblietavými glitrami.
 • Ikebany z ihličnatých vetvičiek nasprejované metalickými farbami.

Vianočné trendy sa menia raketovou rýchlosťou. Mnohé dekorácie, ktoré dnes letia, nemusia byť budúci rok aktuálne. V prípade vyššie uvedených vianočných dekorácií na stôl, vianočných dekorácií z dreva a vlastnoručne vyrobených vianočných dekorácií sa však predpokladá, že budú v kurze aj naďalej. Počas ďalších Vianoc tak máte o vianočnú výzdobu postarané.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články