Adventný veniec

Ako vniesť čaro adventu do domácnosti?

Redakcia - 30. novembra 2021 - 7967. zobrazení

Najkrajšie sviatky v roku sú znovu predo dvermi. Prípravy na Vianoce bude už tradične sprevádzať čaro adventu. To si nachádza cestu do našich domácností rôznymi spôsobmi. Jedným z nich sú typické adventné farby a dekorácie, ktoré ozdobia každý príbytok.

Je jedno, v akom štýle je domácnosť zariadená, čaro adventu môžeme vniesť do akéhokoľvek priestoru. Možností, ako to urobiť, je hneď niekoľko. K dispozícii máme rôzne typy doplnkov a dekorácií v tradičných adventných farbách, bez ktorých sa toto čarovné obdobie nezaobíde. Stačí si vybrať správne odtiene skombinované s tradičnými motívmi a vaša domácnosť bude počas celých 4 týždňov ukážkou kreatívneho interiérového dizajnu na adventný spôsob.

História adventu a adventnej výzdoby

Advent má pôvod v kresťanstve, ktoré ho začalo oslavovať v 4. storočí n. l. Pôvodne začínal už 11. novembra na Martina, no časom sa z neho stalo 4-nedeľné obdobie ukončené Štedrým dňom. Vtedy ešte neboli žiadne adventné dekorácie, ktoré sú známe v súčasnosti. Prvé z nich sa začali objavovať až v neskorom stredoveku. Išlo o adventný veniec, ktorý sa však od tých dnešných trochu líšil. O pár storočí neskôr vznikol aj adventný kalendár, ktorý sa takisto stal bežnou súčasťou adventnej výzdoby. Tá má dnes v mnohých príbytkoch komerčný charakter, čoho výsledkom je príchod nových farieb, materiálov aj doplnkov.

Vianočné dekorácie drevené

Typické adventné farby

Fialová

Dominancia najtradičnejšej adventnej farby sa v minulosti spájala s farbou rúcha, ktoré kňazi nosili v priebehu tohto obdobia. S príchodom adventných vencov sa fialová preniesla aj na sviece a stuhy, ktoré tieto vence zdobili.

Červená

Červené dekorácie sú typické skôr pre vianočnú výzdobu. Pre mnohých sú však vhodnou voľbou aj počas 4-týždňového adventného obdobia. Obľúbené sú najmä červené sviece na adventnom venci.

Metalické odtiene

Aj metalické odtiene patria skôr k Vianociam. Postupne sa však stali súčasťou adventnej výzdoby. Zlaté alebo strieborné sviečky vyniknú na zelenom adventnom venci aj v podobe reťazí, ktorými sa domácnosti zdobia už počas adventu.

adventný kalendár

Tradičné adventné dekorácie

Adventný veniec

Klasický okrúhly veniec sa stal najvyužívanejším doplnkom, ktorý v tomto období zdobí naše príbytky. Živý alebo umelý veniec už nie je iba dekoráciou vhodnou do kresťanských domácností. Obľubujú ho aj ľudia iných vierovyznaní, ktorí si ním zdobia stoly, poličky či parapety.

Veniec na dvere

Adventný veniec nemusí mať iba tradičnú podobu so 4 sviečkami. Stále viac populárne sú vence zavesené na dverách, najmä na tých vchodových. Jedná sa o okrúhle vence zo živého alebo umelého ihličia, prípadne z prútia, ktoré ostávajú na dverách aj počas Vianoc.

Adventná ikebana

Naaranžované vetvičky ozdobené umelými šiškami, imelom či inými zimnými motívmi, ktoré vytvárajú elegantné ikebany, sú stále v móde. Väčšina majiteľov siaha po umelých ikebanách, ktoré im vydržia niekoľko rokov. Navyše, do umelej ikebany je možné zakomponovať ďalšie doplnky ako škoricu, kúsky drevenej kôry či sušené pomarančové šupky.

Vlastný adventný kalendár

Súčasťou adventnej výzdoby je aj adventný kalendár. Ten sa využíva najmä v domácnostiach, kde žijú deti. Komerční výrobcovia začali vyrábať adventné kalendáre z čokolády. Kedysi sa však zhotovovali z látok alebo papiera. V 19. storočí bolo zvykom každý deň až do Štedrého dňa prilepiť do kalendára obrázok nejakej biblickej postavy. Vyznávači pôvodných tradícií si vyrábajú takýto adventný kalendár zhotovený vlastnými rukami dodnes.

Ako pestovať vianočnú ružu po celý rok?

Viete, ako sa pestuje vianočná ruža? Aké mýty sa spájajú s vianočnou ružou? Akú má vianočná ruža životnosť? Aký je jej originálny názov?

Vianočná ruža

Súčasťou adventnej výzdoby sa postupne stáva aj vianočná hviezda. Obľúbený kvet je síce typickou vianočnou rastlinou, no pri správnom spôsobe pestovania si zachová pekný vzhľad až niekoľko týždňov. Aj preto môžeme jej pestovanie načasovať tak, aby bola najkrajšia už počas Adventu a v zdravom a pôvabnom stave vydržala aj cez Vianoce.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články