Nový rok – nový dych

Nový rok – nový dych

Redakcia - 9. januára 2014 - 2185. zobrazení

Zariaďte sa v novom roku podľa princípov feng – šuej

Ak ste starý rok s úľavou nechali za sebou, možno chcete ten nový odštartovať vo veľkom, s náležitým elánom a odhodlaním k novým začiatkom a zmenám. Jednou z možností je pokúsiť sa o harmonizáciu vášho príbytku, čo vám môže dopomôcť k celkovému skvalitneniu vášho života.

Feng – šuej (v doslovnom preklade vietor a voda) je učenie, ktoré má korene v Číne, no prostredníctvom svojich vyznávačov sa veľmi rýchlo rozšírilo do celého sveta, kde neustále nachádza nových priaznivcov. Hlavnou myšlienkou tejto teórie je, že pomocou toho, ako cielene prispôsobujeme svoje obydlie, dokážeme ovplyvňovať svoje vnútorné nastavenie a dosiahnuť celkovú harmóniu. Nepopierateľným faktom je, že každé miesto, kde sa vyskytneme, na nás istým spôsobom pôsobí. Sú miesta, kde sa zdržujeme radi, cítime sa v nich príjemne a v bezpečí. Naopak, určite sa vám už niekedy stalo, že ste sa vyskytli na mieste, v ktorom ste sa cítili nepokojne a mali ste chuť tento priestor okamžite opustiť.

fontana

Keďže človek je s prírodou geneticky spätý, Feng – šuej sa zakladá na vzoroch odpozorovaných v prírode, ktoré sú časom overené a nemenné. V závislosti od miesta, kde sa toto učenie uplatňuje, dochádza aj k čiastočným modifikáciám využitia v praxi, nakoľko západné interiéry sú celkovo odlišné od tých východných. Podstata však ostáva zachovaná všade rovnaká – cieľom je nájsť rovnováhu medzi pozitívnou a negatívnou energiou, tak ako to vyjadruje aj veľmi známy obraz Jin a Jang.

jing-jang

Keďže v prírode všetko so všetkým súvisí a nie je možné vnímať veci izolovane, nie je teda možné ani negatívnu energiu z našich životov celkom vytesniť. Dôležité je, aby neprevažovala nad tou pozitívnou.

Hlavnú rolu v tomto učení zohrávajú svetové strany, päť základných prvkov – drevo, oheň, zem, kov, voda – reprezentované materiálmi a farbami v interiéri a základné prvky čínskej astrológie (od tých sa však v západnom svete často upúšťa).

Názory na toto učenie sú rôzne. Na jednej strane nemôžeme len bezducho kopírovať vzory, ktoré majú pôvod v celkom inej kultúre, najmä preto, že nám nie je vlastná, zároveň sa však spochybňuje účinnosť jeho modifikovaných foriem aplikácii do praxe. Je na každom, či a ako si nájde k tomuto učeniu cestu.

Feng – šuej samé o sebe nie je zázračné. Môže nám ale pomôcť k tomu, aby sme my sami spravili vo svojom živote hotové zázraky, a to práve pomocou toho, že sa budeme cítiť pokojnejší a budeme mať vždy dostatok energie.

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články