Vianoce po ekologicky I. – vianočná výzdoba

Vianoce po ekologicky I. – vianočná výzdoba

Redakcia - 19. decembra 2013 - 3176. zobrazení

Tento článok by mal slúžiť predovšetkým ako odrazový mostík pre tých, ktorí sa snažia každoročne prekonať svoju túžbu po stromčeku zahalenom do trendových farieb, preto každý rok kupujú nové, často lacné ozdoby z umelých materiálov. Ak chcete mať naozaj každý rok nové vianočné ozdoby, hurá do toho! Ale ekologicky!

darceky-vianoce
Zdroj foto: (link)

My vieme, že je to ťažké byť obklopený tým množstvom farieb a tvarov, dokonca aj tie ceny na nás vábivo žmurkajú z pultov predajní. Ale verte, nič sa nevyrovná tomu, keď na stromček zavesíte vlastnoručne vyrobené ozdoby. Navyše s dobrým pocitom, že ste pri ich výrobe ušetrili kus prírody a zabavili celú rodinu.

Aj niečo tak nepotrebné ako vypálená žiarovka sa za pomoci lepidla a trblietok premení na luxusne pôsobiacu vianočnú ozdobu. Už len pripevnite drôtik na zavesenie a je to hotové.

ziarovky
Zdroj foto: (link)

Ak máte doma staré, poškodené oblečenie využite ho, ako sa len dá. Zo starého svetra sa pri troche šikovnosti rázom stanú rustikálne ozdoby rôznych tvarov a veľkostí. Stačí sveter prevrátiť naruby, predkresliť naň jednotlivé tvary, vystrihnúť a zošiť. Nezabudnite nechať kúsok nezašitý, aby ste mohli ozdoby vyplniť trochou vaty, či kúskami starej látky. Následne ozdobu prevráťte vzorom von, vyplňte vnútro, zašite plniaci otvor a pripevnite uško na zavesenie. Krása!

pletene-hviezdy
Zdroj foto: (link)

Z vlny namočenej v disperznom lepidle môžete za pomoci matrice z dosky a klincov vytvárať rôzne obrazce. Pozor, aby ste vlnu neprikladali priamo na drevo, prilepila by sa! Z klincov  pôjdu ozdoby dole (po úplnom zaschnutí lepidla) bez väčších problémov.

vlnene-dekoracie
Zdroj foto: (link)

Najväčším pomocníkom vám nepochybne bude odpadový papier, napríklad z novín či letákov – okrem reťazí, s ktorých výrobou ste skúsenosti nadobudli už v škôlke sa fantázii medze nekladú.

vianocne-papierove-ozdoby
Zdroj foto: (link)

Farebne prispôsobiť môžete aj šišky a orechy, vytvárať z nich ozdobné reťaze či jednotlivé ozdoby. A nezabúdajte, že keď sa vám ozdoby zunujú, vo vašom okolí je určite niekto, pre koho budú príjemným spestrením a milým darčekom.

glittery-pinecone-ornaments
Zdroj foto: (link)

Text: Nina Kvasňovská     Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články