Ekologické Vianoce

Vianoce po ekologicky I. – ekologická vianočná výzdoba

Redakcia - 9. decembra 2019 - 9208. zobrazení

Tento článok by mal slúžiť predovšetkým ako odrazový mostík pre ekologicky zmýšľajúcich ľudí, ktorí sa každoročne snažia prekonať svoju túžbu po vianočnej výzdobe zahalenej do súčasných trendových farieb. Mnohí z nás kupujú každý rok nové, no predovšetkým však umelé vianočné ozdoby. Ak má byť vaša vianočná výzdoba stále „IN“ poďme do toho, avšak ekologicky!

Ekologická vianočná výzdoba

Handmade ekologická vianočná výzdoba

Vieme, že je ťažké byť obklopený tým neuveriteľným množstvom vianočných dekorácií rôznych farieb a tvarov. Ale verte, že nič sa nevyrovná tomu, keď váš vianočný stromček zdobí handmade ekologická vianočná výzdoba. Navyše s dobrým pocitom, že ste pri jej výrobe ušetrili kus prírody a zabavili celú rodinu. Handmade ekologická vianočná výzdoba dodá vašim Vianociam úplne iný rozmer!

Ako využiť vypálené žiarovky?

Aj nepotrebné vypálené žiarovky sa za pomoci lepidla a trblietok môžu premeniť na luxusne pôsobiace vianočné ozdoby. Nezabudnite pripevniť drôtik na zavesenie a máte hotové originálne vianočné „gule“. No, nevyzerajú ako nové?

vypálené žiarovky ako luxusná vianočná ozdoba

Vianočné dekorácie zo starého oblečenia

Ak máte doma staré alebo poškodené oblečenie využite ho. Zo starých svetrov sa rázom stane rustikálna ekologická vianočná výzdoba rôznych tvarov a veľkostí. Stačí sveter prevrátiť naruby, predkresliť naň jednotlivé tvary, vystrihnúť a nakoniec zošiť. Nezabudnite však nechať kúsok nezašitý, aby ste mohli ozdoby vyplniť trochou vaty, či kúskami starej látky. Následne ozdobu prevráťte vzorom von, vyplňte vnútro, zašite plniaci otvor a pripevnite uško na zavesenie.

Ekologická vianočná výzdoba

Ekologické vianočné ozdoby zo starej vlny

Z nepotrebnej alebo starej vlny môžete vytvoriť jedinečné ekologické vianočné ozdoby. Viete ako? Vlnu namočte v disperznom lepidle a za pomoci matrice z dosky a klincov môžete vytvárať rôzne obrazce. Pozor, aby ste vlnu neprikladali priamo na drevo, prilepila by sa! Z klincov pôjdu ozdoby dole (po úplnom zaschnutí lepidla) bez väčších problémov.

Ekologická vianočná výzdoba zo starej vlny

Ekologická vianočná výzdoba z papiera

Papierové ozdoby sú netradičnými, ale za to najekologickejšími. Najväčším pomocníkom vám nepochybne bude odpadový papier, napríklad z novín či letákov, ktorý vám môže poslúžiť aj ako baliaci papier na darčeky. Takýto papier môžete pomaľovať a zladiť ho tak s okolitou výzdobou. Okrem reťazí, z ktorých výrobou ste skúsenosti nadobudli už v škôlke sa fantázii medze nekladú.

Vianočné papierové ozdoby

Farebné šišky oživia váš vianočný stromček

Farebne prispôsobiť môžete aj šišky alebo orechy, ktoré oživia váš vianočný stromček. Vytvárať z nich tiež môžete dlhé ozdobné reťaze. A nezabúdajte, že keď sa vám ozdoby zunujú, vo vašom okolí je určite niekto, pre koho budú príjemným spestrením a milým darčekom.

Farebné šišky ako vianočná výzdoba

interactive connectionVedeli ste, že? Väčšina pestovateľov živých vianočných stromčekov vysadí za každý vyrúbaný strom jeden až tri ďalšie stromy?

Text: Nina Kvasňovská     Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články