adventný veniec

Adventný veniec ako bytová dekorácia

Redakcia - 12. decembra 2021 - 9381. zobrazení

Príchod Vianoc sa už tradične spája s kúpou alebo vlastnoručnou výrobou adventného venca. Ten už dávno neplní iba úlohu spirituálneho symbolu. Stal sa aj bežným sezónnym estetickým doplnkom slúžiacim na dekoráciu našich domácností.

Práve adventné obdobie je časom prípravy na blížiace sa najkrajšie sviatky v roku. Súčasťou tohto obdobia je aj spomínaný adventný veniec, ktorý je hlavným symbolom celého Adventu. S príchodom Vianoc však o svoje miesto v domácnostiach neprichádza, práve naopak. Ako elegantná bytová dekorácia môže poslúžiť počas celých vianočných sviatkov.

Adventné vence

Adventný veniec a jeho vznik

Adventný veniec sa nezačal využívať hneď po zavedení Adventu v rámci liturgického kalendára. Na scénu prišiel až o niekoľko storočí neskôr. Presný pôvod a doba vzniku nie je známa, no za „otca“ adventných vencov sa oficiálne považuje nemecký evanjelický teológ Johann Hinrich Wichern. Ten vytvoril okrúhly veniec z ihličia, do ktorého umiestnil štyri biele sviece symbolizujúce štyri adventné nedele. Následne ho zavesil v sociálnom domove pre siroty a duševne chorých, ktorý sám zriadil.

Adventné vence v súčasnosti

Wichernov adventný veniec z prvej polovice 19. storočia zahájil tradíciu výroby adventných vencov vo väčšine nemeckých evanjelických domácností. Na prelome 19. a 20. storočia ho ako spirituálny symbol a zároveň bytovú dekoráciu začali využívať aj nemeckí katolíci. S tým nastala expanzia adventných vencov po celej Európe, neskôr aj na iných kontinentoch. Na ich expanziu zareagovali aj výrobcovia, ktorí začali distribuovať umelé adventné vence v rôznych prevedeniach odlišujúcich sa tvarom, sfarbením alebo materiálom.

Netradičný adventný veniec

Hlavné typy adventných vencov

Adventný veniec so štyrmi sviečkami

Ide o najbežnejší typ adventného venca, ktorého súčasťou sú štyri sviečky. Zapaľujú sa postupne s príchodom jednotlivých adventných nedieľ. Podľa katolíckej tradície by mali byť tri sviečky fialové a jedna ružová.

Adventný veniec s piatimi sviečkami

Aj tento adventný veniec má štyri sviečky zapaľované počas jednotlivých nedieľ. Do stredu venca sa však dáva ešte aj piata svieca, ktorá sa zapaľuje na Štedrý deň, prípadne na Prvý sviatok vianočný.

Adventný veniec s jednou sviečkou

Pri tomto venci sa použije iba jedna sviečka. Tá by mala byť dostatočne vysoká, aby sa na nej vytvorila stupnica od 1 do 4. Stupnica slúži na to, aby sa sviečka každý týždeň od 1. decembra zapálila a nechala horieť po stupienok k danému týždňu. 25. decembra sa nechá dohorieť úplne.

Adventný veniec s jednou sviečkou

Ručne vyrobené adventné vence

Ručne vyrábané produkty sú v súčasnosti v móde pri všetkých druhoch bytových doplnkov a dekorácií. Tomuto trendu podľahli aj adventné vence, pri ktorých výrobe sú kreatívne riešenia a vlastné nápady viac než vítané. Mnohé z nich využívajú dekoratívne doplnky v podobe stužiek, jemných textílií či dokonca uštrikovaných vločiek a hviezdičiek. Vlastnoručne sa zhotovujú aj sviečky, ktoré ešte viac zvýraznia originalitu a celkový dojem adventného venca.

Adventný veniec - Do It Yourself

Adventné vence s netradičným vzhľadom

Bez ohľadu na to, či vsadíte na vlastnoručne vyrobené adventné vence, alebo siahnete po vencoch od predajcov, na výber máte množstvo netradičných prevedení. Do módy sa dostali adventné vence bez ihličia, s ktorými sa v poslednom čase stretnete pomerne často. Na súčasnom trhu nájdete napríklad adventné vence zo štyroch malých polienok dreva alebo krištáľové misy naaranžované rôznymi vianočnými dekoráciami.

Advetný veniec s netradičným vzhľadom

Kreativite sa medze nekladú, takže bez ihličia sa dajú vyrábať aj jednoduché vence bez špeciálnych techník. K výrobe vám postačí hojné množstvo šišiek, ktoré vytvoria elegantný adventný veniec v prírodnom štýle. Je iba na vás, aký adventný veniec chcete mať doma a aký tvar mu v prípade vlastnoručnej výroby dáte. V prípade šišiek sa odporúčajú tie podlhovasté zo smreka alebo z jedle, ktoré naukladáte na nejaký pevný podklad a priviažete ich o sviečky.

Adventný veniec

Klasický adventný veniec? Ihličie, šišky a sviečky!

Napriek tomu, že predajcovia sa snažia upútať pozornosť zákazníkov rôznymi originálnymi kúskami, Advent a Vianoce sú spájané najmä s klasikou a tradíciami. Práve to je dôvodom, pre ktorý si väčšina ľudí vyberá zo všetkých typov adventných vencov ako najkrajšiu dekoráciu pre toto obdobie klasický adventný veniec z ihličia. V jednoduchosti je krása, takže takýto adventný veniec stačí ozdobiť šiškami, stuhou a sviečkami.

Ako pestovať vianočnú ružu po celý rok?

Viete, ako sa pestuje vianočná ruža? Aké mýty sa spájajú s vianočnou ružou? Akú má vianočná ruža životnosť? Aký je jej originálny názov?

Vianočná ruža

Ak máte adventný veniec pripravený, posledným krokom je výber správnej polohy, kde ho umiestnite. Pri voľbe vhodného miesta vyberajte tak, aby ste posedením pri svetle z jeho sviečok mohli čerpať inšpiráciu a pripravovať sa na čarokrásne Vianoce v priebehu celých 4 týždňov.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články