Vianočná ruža

Vianočná exotika? Aké vianočné rastliny kvitnú počas Vianoc?

Redakcia - 15. decembra 2019 - 10815. zobrazení

Ak ste milovníkmi kvitnúcich izbových rastlín a chceli by ste sa nimi obklopovať aj počas chladných zimných dní, môžete si zaobstarať vianočné rastliny, ktoré kvitnú práve v zime… Prinášame vám prehľad, tých najobľúbenejších!

Prýštec najkrajší

Okrem tradičnej vianočnej ruže, odborne nazývanej Prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima), ktorá sa za posledné roky stala bežnou súčasťou vianočnej výzdoby, máme pre vás pripravené aj menej populárne vianočné rastliny, ktoré vás určite oslovia…

Vianočná ruža - vianočné rastliny

Zornica

Zornica (Hippeastrum) je cibuľovina pochádzajúca z Južnej Ameriky. Má veľké, hviezdicovité kvety na dlhom stvole, ktoré môžu mať rôznu farbu – od bielej až po sýtu bordovú. Má rada dostatok rozptýleného svetla a teplejšie stanovište, nie však priamo pri tepelnom zdroji. Ako pri každej cibuľovine, aplikujeme len miernu zálievku, aby nám cibuľa nezačala hniť.

Hippeastrum Vittatum - vianočné rastliny

Ako pestovať vianočnú ružu po celý rok?

Aké mýty sú spojené s touto tradičnou vianočnou rastlinou? Dokáže vianočná ruža prežiť aj niekoľko sezón? Existuje len červená vianočná ruža?

vianočná ruža

Vianočný kaktus

Vianočný kaktus (Schlumbergera truncata) pochádza z Brazílie, kde sa prirodzene vyskytuje v dažďových pralesoch. Kvitnúť môže na červeno, ružovo, fialovo, prípadne žlto či bielo. Aby sa v našich domácnostiach cítil príjemne, doprajte mu dostatočnú vlhkosť – ideálne rosením pomocou rozprašovača a tiež dostatočnou zálievkou.

Vianočný kaktus - vianočné rastliny

Ardízia

Ardízia (Ardisia crenata) je vždyzelený listnatý ker, ktorý je ozdobný najmä svojimi červenými, prípadne bielymi plodmi, ktoré rodí práve v zimnom období. Efektným je však aj v čase kvitnutia, kedy je posiaty drobnými bielymi kvietkami. Vyžaduje miernu zálievku, časté rosenie a dostatok svetla.

Ardisia Crenata - vianočné rastliny

Cyklamen perský

Cyklamen perský (Cyclamen persicum) je atraktívny nielen svojimi výraznými kvetmi, ale aj lesklými listami. Skvele sa dopĺňa s brečtanom, takže je možné ich spolu efektne zakomponovať do vianočného aranžmánu. Uprednostňuje chladnejšie miesta a miernu zálievku – pozor na premočenie!

Cyclamen Halios - vianočné rastliny

Aké vianočné rastliny vybrať?

Či už uprednostníte vianočné rastliny kvitnúce na bielo, ktoré vám navodia atmosféru zimného kráľovstva, prípadne zvolíte hrejivé tóny červenej a fuchsiovej, odporúčame výber takých, ktoré budú farebne korešpondovať s celkovým farebným ladením interiéru či sviatočnej výzdoby. Menšie vianočné rastliny sa môžu stať dokonca súčasťou štedrovečerného prestierania a dodať sviatočnému stolu punc luxusu s nádychom exotiky.

Vianočná hviezda

Ak ste sa len teraz rozhodli pre nákup niektorej z vianočných rastlín, skôr než ju zo zimy prinesiete priamo do bytu, nechajte ju aklimatizovať aspoň pár hodín na chladnejšom mieste, napríklad na chodbe. Teplotný šok by mohol spôsobiť rýchle odkvitnutie, prípadne úhyn celej rastliny.

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články