Vianočná exotika - rastliny ktoré kvitnú počas Vianoc

Vianočná exotika – rastliny ktoré kvitnú počas Vianoc

Redakcia - 10. decembra 2013 - 6641. zobrazení

Ak ste milovníkmi kvitnúcich izbových rastlín a chcete sa nimi obklopovať aj počas chladných zimných dní, zaobstarajte si niektorý s nasledujúcich druhov. Ak sa o ne budete starať s láskou, rozhodne sa vám odvďačia!

Okrem už tradičnej vianočnej hviezdy, odborne nazývanej Prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima), ktorá sa za posledné roky stala bežnou súčasťou vianočnej výzdoby tu máme aj niekoľko ďalších možností, ako si spestriť Vianoce a zimné obdobie celkovo. Pokiaľ ste pestovateľom orchideí, iste vám neuniklo, že niektoré jedince kvitnú vytrvalo takmer celý rok, preto vás budú s vysokou pravdepodobnosťou tešiť aj počas zimy a vianočných sviatkov.

vianocna-ruza
Zdroj foto: (link)

Zornica (Hippeastrum)

je cibuľovina pochádzajúca z Južnej Ameriky. Má veľké, hviezdicovité kvety na dlhom stvole, ktoré môžu mať rôznu farbu – od bielej po sýtu bordovú. Má rada dostatok rozptýleného svetla a teplejšie stanovište, nie však priamo pri tepelnom zdroji. Ako pri každej cibuľovine, aplikujeme len miernu zálievku, aby nám cibuľa nezačala hniť.

hippeastrum_vittatum
Zdroj foto: (link)

Vianočný kaktus (Schlumbergera truncata)

pochádza z Brazílie, kde sa prirodzene vyskytuje v dažďových pralesoch. Kvitnúť môže na červeno, ružovo, fialovo, prípadne žlto či bielo. Aby sa v našich domácnostiach cítil príjemne, doprajeme mu dostatočnú vlhkosť – ideálne rosením pomocou rozprašovača a tiež dostatočnou zálievkou.

vianocny-kaktus
Zdroj foto: (link)

Ardízia (Ardisia crenata)

je vždyzelený, listnatý ker ktorý je ozdobný najmä svojimi červenými, prípadne bielymi plodmi, ktoré vytvára práve v zimnom období, efektný je však aj v čase kvitnutia, kedy je posiaty drobnými bielymi kvietkami. Vyžaduje miernu zálievku, časté rosenie a dostatok svetla.

ardisia-crenata
Zdroj foto: (link)

Cyklamen perský (Cyclamen persicum)

je atraktívny nielen svojimi výraznými kvetmi ale aj lesklými listami. Skvele sa dopĺňa s brečtanom, takže je možné ich spolu efektne zakomponovať do vianočného aranžmánu. Uprednostňuje chladnejšie miesta a miernu zálievku – pozor na premokrenie!

cyclamen-halios
Zdroj foto: (link)

Či už uprednostníte rastliny kvitnúce na bielo, ktoré vám navodia atmosféru zimného kráľovstva, prípadne zvolíte hrejivé tóny červenej a fuchsiovej, odporúčame výber takých, ktoré budú farebne korešpondovať s celkovým farebným ladením interiéru či sviatočnej výzdoby. Menšie rastliny sa môžu stať dokonca súčasťou štedrovečerného prestierania a dodať sviatočnému stolu punc luxusu s nádychom exotiky.

vianocna-hviezda
Zdroj foto: (link)

Dobrá rada na záver: Ak ste sa len teraz rozhodli pre nákup niektorej z rastlín, skôr než ju zo zimy prinesiete priamo do bytu, nechajte ju aklimatizovať aspoň pár hodín na chladnejšom mieste, napríklad na chodbe. Teplotný šok by mohol spôsobiť rýchle odkvitnutie, prípadne úhyn celej rastliny.

Text: Nina Kvasňovská     Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články